VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Bavorsku našli prastarý hrob

Pasov – Vzácnou, téměř 3000 let starou, dřevěnou pohřební komoru objevili archeologové u Otzingu v okrese Deggendorf.

14.7.2011 5
SDÍLEJ:

Hrob starý 3000 let našli v Bavorsku.Foto: Deník/repro PNP

Napsal o tom pasovský list PNP. Pohřebiště pochází z doby hallstattské a je datováno osmým stoletím před naším letopočtem.

Experti vycházejí z toho, že hrob náležel bohatému muži. „Byla to důležitá osoba, pohřbená s veškerou pompou,“ říká okresní archeolog Karl Schmotz. Zemřelý byl pochován se svým dřevěným vozem jako symbolem statusu a se sadou patnácti hliněných nádob. Hrob byl nalezen při rutinních zjišťováních na staveništi budoucího tréninkového hřiště SV Otzing. Protože je okolí archeologicky významné, snesli výzkumníci vrchní vrstvy půdy a našli asi 13 m² tmavohnědě zbarvené plochy. Taková místa nasvědčují starým dřevěným stavbám. Následně našli pohřební komoru – a v ní kromě nádob i nohu zemřelého.

Záchranné práce archeologů už začaly. Podle PNP má být vyzvednut i samotný hrob, a to tak, že pod něj bude hydraulickými lisy podtlačena ocelová plotna a ta pak i se stavbou vyzdvižena. Detailní průzkum nálezu bude v Mnichově, kde hrob také zůstane.

Sníží počet poslanců?

Štýrsko sníží počet poslanců zemského sněmu od roku 2015 o osm na 48, aby ušetřilo. Linecký deník OÖN to přivedlo k úvaze nad prací hornorakouského sněmu a jeho ceně.

Vypočítává, že 56 poslanců loni absolvovalo devět plenárních zasedání, při nichž schválili tři nové zákony (o školkách, výherních automatech a geodatech) a dvanáct novelizovali. K tomu stokrát zasedly výbory a podvýbory k diskusím a přípravám těchto rozhodnutí. Do bilance patří i 16 rezolucí ke spolkové vládě, například za lékařskou univerzitu v Linci, a devět rezolucí k zemské vládě. Deník dodává, že se nesmí zapomenout i na práci poslanců ve svých obvodech. „Měsíčně poslanci berou 6120 eur hrubého, prezident sněmu a předsedové klubů téměř dvojnásobek. Celkově tak platy poslanců činily loni skoro pět milionů eur,“ vypočítává list. S náklady na provoz a správu dosáhly celkové výdaje třinácti milionů eur.

K eventualitě snížení počtu poslanců list zmiňuje, že myšlenka není nová ani v Horních Rakousích. Loni například linecký starosta Franz Dobusch (SP) navrhl zemský sněm nebo spolkovou radu vůbec zrušit. Ve středu pak liberálové navrhli snížit počet členů sněmu o třetinu na 37.

Ostuda kolem mince

Před dvanácti lety uzavřel Steyr partnerství s městem Betlémem, které prosadila zejména firma Helmuta Olbrechta, činná v obchodě s Blízkým Východem. Svazek byl motivován spojením „ježíškovského“ města s Kristovým rodištěm. Tři roky nato Steyr vydal k partnerství stříbrnou pamětní minci se siluetou města a jesličkami na líci, podle návrhu Roberta Trska, pocházejícího ze Steyru. Bylo vyraženo 5000 kusů a prodejní cena stanovena na 499 šilinků.

Město uhradilo výrobní náklady, 95 000 eur, a jako honorář Trskovi byl domluven podíl na zisku z prodeje. „Na ten autor čeká marně, dodnes neviděl ani euro,“ napsal deník OÖN. Uvedl, že téměř deset let ležely mince v trezoru a jejich prodej vázl – do obchodů šla dosud jen pětina nákladu. Trsek nyní začal požadovat honorář 8000 eur. Chce o něj město zažalovat; zastupuje ho při tom bratr duchovního autora partnerství Olbrechta.

„Radnice trvá na tom, že Trskovi nedluží ani cent,“ pokračuje list. „Podle smlouvy mu náleží 30procentní podíl na zisku z prodeje, ale podle mluvčího magistrátu se Steyr ještě zdaleka neocitl v černých číslech.“

Místostarosta Mayrhofer zmínil, že firma, která před lety projekt iniciovala, chtěla zbytek 4000 mincí odkoupit, ale nabídla částku, která neodpovídala ani ceně použitého stříbra. Zmíněná firma ostatně mezitím zkrachovala. Olbrecht prý ale věří, že u poutníků v Palestině by našel větší zájem o minci než v Rakousku. „Když pak při turbulencích na finančním trhu stoupla cena drahých kovů, chtělo toho město využít a mince roztavit,“ pokračují OÖN. „K tomu ale potřebuje souhlas autora, a ten ani ve snu nechce pomyslet na takový osud svého díla.“

Zloději v příhraničí

Zesílené kontroly policie a nasazování zvláštních hlídek v centrálním prostoru Hortních Rakous vytlačily bandy zlodějů aut z východu Evropy do Mühlviertlu, napsal linecký deník OÖN. „Z nejčerstvějších krádeží v Rohrbachu a v Bad Leonfeldenu lze rozpoznat jistou tendenci,“ míní list. Zloději jsou také stále častěji zjišťováni v domech a bytech v příhraničních obcích. Šéfinspektor Ludwig Gabriel z Rohrbachu hovoří o celých sériích vloupání. Před časem byly v okrese Urfaht – venkov, pak v Rohrbachu. V současnosti se opět zloději zaměřili na dolní Mühlviertel. „Tak v úterý byly v Pergu ukradeny pneumatiky nového automobilu,“ píší OÖN. „Jako součást vyrovnávacích opatření k schengenskému otevření hranic“ byly nyní podle listu zesíleny kontroly i v tomto okrese, konané v nepravidelných intervalech. Jejich plánování je ale obtížné vzhledem k tomu, že jde o dobře organizované skupiny. „Dopadáni jsou opakovaně pachatelé z východu Evropy,“ pokračuje deník.

Ludwig Gabriel v té souvislosti upozorňuje, že pachatelé nejdou jen po nových vozidlech, ale i po starších modelech. Oblíbenou kořistí jsou také navigační přístroje a airbagy. „Policie po pachatelích intenzivně pátrá, je ale odkázána na informace od obyvatelstva. Kdo by něco podezřelého zpozoroval, nemá se bát okamžitě alarmovat policii. Podaří–li se pak zadržet zloděje při činu, je snazší také jeho odsouzení,“ dodává deník.

Další linecký list Volksblatt zmiňuje, že kařdých 36 minut – průměrně čtyřicetkrát za den – dojde v Rakousku k vloupání. „Jen každé patnácté je objasněno,“ píše list s odkazem na prezidenta svazu pojistitelů Wolframa Litticha. „Psychické následky vloupání přitom nejen že u poškozených ovlivní negativně pocit bezpečí, ale často způsobují, že se jejich život náhle a zásadně změní,“ uvádí Othmar Thann, ředitel kuratoria pro bezpečnost. Zmiňuje přecitlivělost obětí na zvuky, strach před osaměním či poruchy spánku. „Pro 38 procent poškozených byla nejzávažnější představa, že někdo cizí vnikl do jejich privátního prostředí, 29 procent je zdrceno ztrátou věcí osobního charakteru. 86 procent uvedlo, že se po vloupání už necítí ve vlastním domově bezpečně. znovu se především obávají možnosti dalšího útoku,“ píše Volksblatt. Téměř polovina z oloupených neměla svůj majetek po dobu nepřítomnosti nijak zabezpečen.

Závadné potraviny

Z loni provedených kontrol rakouské portravinářské inspekce vykázalo 22 procent zkoumaných výrobků závady, napsal Volkblatt. Byly především nedostatečně označeny. 4,5 procenta nebylo vhodných ke konzumaci, 0,6 procenta bylo dokonce zdraví nebezpečných.

Závady vykázalo 39,6 procenta potravinových doplňků, 28,9 procent anealkoholických nápojů a šťáv, 22,3 procenta alkoholických nápojů atd. Hygienické závady a mikrobiologické nečistoty byly zjištěny u 18,8 procenta kostek ledu.

Autor: Vladimír Majer

14.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:
Stovky hub našli Vladimír Kumpoch a Iveta Zuklínová z Českých Budějovic,v okolí rybníka Žár na Novohradsku.
6

OBRAZEM: Už na Novohradsku rostou

Milan Syrovátka z Českých Budějovic ukazuje svou letošní úrodu rajčat.

Rajčata si na sluníčku libují, jabloně trápí sucho

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Purkarec - Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Boršov nad Vltavou - Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení