VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V českobudějovické hvězdárně prodloužili růžím život

České Budějovice - Hvězdárna v Českých Budějovicích prodlužuje úspěšnou výstavu Hvězdy a růže (na snímku) , která je věnována hvězdářství za časů posledních Rožmberků.

14.3.2012
SDÍLEJ:

Výstava Hvězdy a růže v českobudějovické hvězdárně.Foto: Vladimír Adámek

Expozici už od loňského podzimu navštívilo ve vestibulu hvězdárny přes deset tisíc zájemců a bude prodloužena až do 30. března 2012. 

Jak upozornila ředitelka hvězdárny Jana Tichá, díky vstřícnosti převora Cisterciáckého opatství ve Vyšším Brodě a Jihočeského muzea budou prodlouženy i zápůjčky jejich exponátů, například hvězdných glóbů.

"Doba posledních Rožmberků patří k nejvýznamnějším obdobím rozvoje astronomie v celé Evropě. Proslulí učenci působili jak na císařském dvoře Rudolfa II., tak zároveň na dvorech rožmberských velmožů. Johannes Kepler, objevitel zákonů nebeské mechaniky, německý astronom a astrolog, dedikoval jeden ze svých spisů na téma hvězdopravectví Petru Vokovi z Rožmberka," zmínila k výstavě ředitelka hvězdárny Jana Tichá. Doplnila, že hostem Petra Voka byl i Keplerův předchůdce Tycho Brahe.

Další známá osobnost té doby, anglický učenec John Dee, matematik a alchymista působil na dvoře Viléma z Rožmberka. Vzácné astronomické sbírky, přístroje a spisy obsahovala rožmberská kunstkomora a knihovna.

Výstava o hvězdářství ve vestibulu je volně přístupná.

Ve hvězdárně a planetáriu také připravili na dobu jarních prázdnin řadu populárně naučných pořadů o vesmíru včetně promítání filmů pro děti, třeba o životě astronautů v kosmu.

Autor: Edwin Otta

14.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení