VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Indii se večer ulice mění v obrovskou ložnici

České Budějovice - Petr Šmelc z Českých Budějovic již řadu let cestuje po světě, navštívil Indonésii, Maroko i Mexiko. Nyní vystavuje své fotografie z Keni

21.3.2012
SDÍLEJ:

Petr Šmelc představuje své snímky z Keni v českobudějovickém Café Hostel. Výstava tu potrvá do konce měsíce. Během dubna se pak přesune do hotelu Rezidence v Nových Hradech. Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Dvakrát zažil ozbrojené přepadení, jel přeplněným indickým vlakem, na vlastní oči viděl obrovskou chudobu. Přesto jej od cestování nic neodradí, rád totiž poznává cizí kultury. Šestadvacetiletý Petr Šmelc již navštívil Indii, Střední Ameriku, Indonésii, Maroko i Turecko. Nyní v Café Hostel v Českých Budějovic vystavuje své fotografie z Keni.

Do této země vyrazil loni v říjnu. „Byla to speciální cesta. Moje máma tam podporuje dítě v rámci projektu Adopce na dálku,  a tak jsme se rozhodli, že ho navštívíme. Zároveň jsme se pak chtěli podívat i na safari,“ vzpomíná Šmelc.

Několik dní strávili v hlavním městě Nairobi. Na Šmelce silně zapůsobil kontrast mezi moderním centrem a chudým předměstím, kde na dálku adoptovaný chlapec žije. „Na rozdíl od slumu mají alespoň zděné domy, ale stejně bydlí v jedné místnosti společně se dvěma sourozenci a babičkou, která se o ně stará poté, co oba rodiče zemřeli na AIDS. Je to tam mizerné, měli jen jednu postel a jednu děravou deku,“ popisuje Šmelc.

Nejlepší den v životě

Proto společně s matkou koupil rodině nové přikrývky a také vzal chlapce na výlet do centra Nairobi. Ten tam totiž dosud nikdy nebyl, i když bydlí nedaleko. „Vylezli jsme na nejvyšší mrakodrap, aby se podíval na město. Poprvé také viděl televizi. Pak nám řekl, že to byl nejlepší den v jeho životě,“ vypráví Šmelc.

Rodina chlapce se k návštěvníkům z Čech chovala skvěle, museli se ale vyrovnat s drobnými nepříjemnostmi při setkání s jinými místními lidmi. Ti totiž často bělocha chápou jako zdroj výdělku. „Keňa je v tomhle ohledu asi nejhorší země, kde jsem byl. Každých pět minut tam po člověku někdo chce peníze, zároveň se vás snaží na všem natáhnout,“ připomíná Šmelc.

Přesto se snažil co nejvíce poznat zdejší život. Vyzkoušel tedy i obvyklé keňské jídlo, žádný kulinářský zážitek to ale podle něj není. „Místní tam jedí jenom tak, aby se nasytili. Většinou ve vodě vaří kosti z hovězího nebo kuřecího jen s trochou masa nebo hmotu z pšeničné mouky. Je to šílené, člověk se skoro dusí, když to jí,“ říká Šmelc.

Naopak velkým zážitkem pro něj bylo poznávání keňské přírody na pobřeží. Považuje ji za jednu z nejkrásnějších na světě. „I mimo přírodní rezervace je tam vcelku běžné, že přes cestu přeběhne zebra nebo žirafa. Uvidíte je mnohem častěji než v Čechách srnku,“ doplňuje.

Během celého pobytu v Keni Šmelc fotografoval. Osmnáct nejlepších snímků nyní vystavuje v českobudějovickém Café Hostel. Zachycuje na nich jak obyvatele, tak přírodu. „Úmyslně jsem postavil vedle sebe fotografie ze života místních a z přírody. Jsou to dva různé světy, které jsem ale nechtěl ukazovat odděleně. Keňa je pro mě obojí,“ vysvětluje. Výstava potrvá do konce měsíce. Během dubna se pak přestěhuje do hotelu Rezidence v Nových Hradech.

Snímky pořizuje Petr Šmelc i v dalších zemích. Už asi sedm let  pravidelně cestuje po světě, navštívil mimo jiné Indonésii, Střední Ameriku, Indii, Maroko či Turecko. Fascinuje jej například kultura Latinské Ameriky. „Je tam veselo a lidé jsou otevření. Třeba v Mexiku se mi líbí, že jdu sám k baru a během deseti minut se úplně přirozeně bavím s dvaceti lidmi,“ popisuje.

Velký dojem na něj také udělala Indie. Obyvatelé jsou tam podle jeho slov neuvěřitelně slušní a pokorní. Návštěvníky z Evropy skoro uctívají a nikdy by se je nepokusili okrást. Zvláštní atmosféra panuje i v přeplněných indických vlacích. „Pro mě to byl asi nejzábavnější dopravní prostředek. Pořád je tam co pozorovat,“ říká Šmelc.

Indie ale byla i první zemí, kde se setkal s obrovskou chudobou. „V Kalkatě jsem viděl, jak se večer ulice mění v obrovskou ložnici, kde je naskládaná hlava vedle hlavy. Matky tam navíc pálí staré pneumatiky, aby měly vůbec na čem uvařit večeři,“ popisuje.

Prožil však ještě mnohem horší situace. Dvakrát se stal terčem ozbrojeného přepadení. „První bylo v Guatemale, kde jsme šli podél karibské pláže a najednou z džungle vyrazili dva kluci s brokovnicí a mačetou. Museli jsme si lehnout na zem a dát jim věci. Naštěstí jsme toho u sebe moc neměli. Podruhé mě přepadli, když jsem byl sám v podvečer na ulici v Nicarague. Zloděj mi dal zbraň na žebra a musel jsem odevzdat foťák, peníze i pas,“ vypráví Šmelc.

Přiznává, že bezprostředně po této zkušenosti měl chuť s cestováním skoncovat. Dlouho to však nevydržel. Vzal si z toho tedy alespoň ponaučení a nyní už je velmi opatrný. „Nechodím do nebezpečných uliček, důležité věci mám v trenýrkách, na nádraží nosím batoh na prsou a když spím ve vlaku, tak si zavazadlo přivazuji k tělu,“ zdůrazňuje. Podobná pravidla by podle něj měl dodržovat každý.

Vždy vlastní vodu

Podobně opatrný je Šmelc i při jídle. Chce sice jíst místní potraviny, aby co nejlépe poznal kulturu dané země, ale dává pozor na hygienu. „Základem je nepít nikde vodu, i když vám jí dají k jídlu. Vždy je důležité mít svojí balenou. Pak si také večer nedávám maso v obchodech, o nichž vím, že nemají dobré skladování,“ říká. I tak se ale již několikrát musel potýkat s klasickými střevními problémy.

Přes všechny nepříjemnosti je Šmelc z cestování stále nadšený. Letos po státnicích plánuje stáž ve Spojených státech amerických a chtěl by projet celou jižní Ameriku od Kolumbie až po Argentinu. Také hodlá nadále fotografovat a psát cestopisné články. „Budu dál dělat výstavy, protože lidé chodí a chválí. To mě motivuje,“ uzavírá.

Autor: Andrea Zahradníková

21.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Radka Maxová: Politika je velký zásah do života

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Sedmiletý Adam je šampiónem republiky

Vítězná premiéra trenéra Jelínka, ČEZ Motor veze z Litoměřic tři body

Litoměřice – Trenérská premiéra  mu vyšla. Poprvé pod vedení Mariana Jelínka hokejisté ČEZ Motoru uspěli a do druhé čtvrtiny první WSM ligy vstoupili vydřenou výhrou 3:2 v Litoměřicích. Již ve středu se představí v Praze na Slavii (18).

Lehké zranění ze současného odbočování a předjíždění

Litvínovice – Ke kolizi dvou vozidel došlo v neděli odpoledne na silnici pod fotbalovým hřištěm. Na vině jsou podle policie oba řidiči. První chtěl odbočit doleva, zatímco druhý ho již předjížděl. Střet skončil lehkým zraněním a poučením. Řidiči si už budou pamatovat, že při přejíždění do levého pruhu je nutné ujistit se, zda nás už někdo nezačal předjíždět. A naopak – sledovat, zda vůz, který hodláme předjet, nesignalizuje změnu směru jízdy.

Hledá se ukradená motorka

České Budějovice – Majitel černé motorky značky SYM AZ s registrační značkou 7C3 3404 nemá na čem jezdit. Jeho zaparkovaný dopravní prostředek mu někdo v sobotu ukradl v ulici Slunečná. Svědkové, kteří motorku po krádeži viděli nebo mají informace, kde by se mohla nacházet či kdo na ní odjel, nechť volají na 158.

Dokončit cyklostezku stihnou možná dřív

Zliv – Řidiči mířící do Zlivi si konečně oddychnou, cyklisté a chodci ze zas budou moci už zanedlouho bezpečně procházet po jindy frekventované silnici. Do finále totiž míří práce na nové cyklostezce vedoucí právě kolem hlavní silnice na Zliv a bude končit u odbočky na Vondrov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení