VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kauze Malhockých policejní ředitel neselhal

České Budějovice – Stížnost podřízených na šéfa jihočeské policie Radomíra Heřmana inspekce odložila.

17.12.2010 3
SDÍLEJ:

Jihočeský policejní ředitel Radomír Heřman.Foto: DENÍK/Václav Pancer

Krajský policejní ředitel Radomír Heřman se potrestáním několika policistů, kteří se bezprostředně podíleli na osudovém zásahu v bytě manželů Malhockých krátce před jejich vraždou, ničeho nezákonného nedopustil.

K tomuto závěru dospěla Inspekce Policie ČR, jež se zabývala stížností, kterou podali na Heřmana někteří jeho podřízení. Obviňovali jej například ze zneužití pravomoci úřední osoby a přílišného psychického nátlaku v souvislosti s vyšetřováním vraždy Malhockých. Měl se nepřiměřeným způsobem vměšovat i do takzvané „stěračové kauzy“, ve které figurují podnikatel Ladislav Vrabel a bývalý tajemník magistrátu Zdeněk Řeřábek. Trnem v oku byly některým policistům i Heřmanovy rodinné vazby. Vadilo jim třeba to, že ředitelova dcera Lenka začala zastávat funkci krajské policejní mluvčí.

„Případ jsme odložili ad acta jako vyřízený. Celou stížnost jsme shledali jako neodůvodněnou a nepodali jsme proto návrh na trestní stíhání,“ potvrdila mluvčí policejní inspekce Martina Lídlová. Podle samotného krajského policejního ředitele se tímto rozhodnutím prokázalo to, co on tvrdil od samého počátku. „Potvrzuje to mé původní vyjádření, že jsem se nedopustil žádného protiprávního jednání. Další komentáře jsou podle mne zbytečné,“ reagoval ve stručnosti Radomír Heřman.

Bezprostředně po únorové vraždě manželů Malhockých postavil policejní ředitel mimo službu svého náměstka pro vnější službu Romana Bláhu. Někteří další policisté byli okamžitě propuštěni ze služebního poměru. Byl mezi nimi například operační důstojník na lince 158, který přijímal 10. února večer telefonát Malhockých, v němž požadovali ochranu před útočníkem Janem Heidingerem, který jim v té době vyhrožoval. Společně s ním přišla o místo třeba i dvojice mladých policistů, kteří do bytu v Komenského ulici přijeli a krátce nato (po sepsání protokolu) odjeli s tím, že půjdou Heidingera hledat do ulic města. Podle policejní inspekce tito policisté jednoznačně selhali a naprosto špatným vyhodnocením celé situace se měli dokonce dopustit porušení zákona. Případem se v současné době zabývá soud, ale kdy bude znám výsledek, není ještě zcela jasné. „Někdy v létě to šlo k soudu, ale od té doby se to nijak nepohnulo,“ řekl Deníku jeden ze zainteresovaných policistů, jehož jméno redakce zná. S ohledem na dosud stále neukončený průběh vyšetřování jej však nebudeme uvádět.

Autor: Pavel Kroupa

17.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies