VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V sokolovně nejen cvičili, uměli ji proměnit i v kinosál

Kamenný Újezd - Příběh Tělocvičné jednoty Sokol Kamenný Újezd se začal psát v dubnu roku 1919. Zázemí, tedy sokolovnu, si sokolové vystavěli až o pár let později.

18.5.2015
SDÍLEJ:

Vojenský barák posloužil jako základ pro stavbu sokolovny v Kamenném Újezdu. Takto vypadala sokolovna krátce po dokončení stavby.Foto: Archiv T. J. Sokol Kamenný Újezd

Zpočátku se ke cvičení v Kamenném Újezdu scházeli pouze muži. Sami si zhotovili první bradla a cvičili buď v hostinci Na poště, nebo v létě v Plavnici. Koncem roku 1920 už měla jednota 95 členů, mezi kterými bylo i 11 žen.

Jak se jednota rozrůstala, čím dál více jí chybělo vlastní zázemí. Valná hromada proto schválila zakoupení pozemku přímo na návsi. Zároveň sokolové z Kamenného Újezdu požádali Ministerstvo národní obrany o prodej jednoho z nevyužívaných vojenských baráků. Za dvacet dva tisíc korun tak získali dům určený k demolici. Museli si však pro něj dojet do Havlíčkova Brodu. Sokolové neváhali, dům rozebrali, naložili na čtyři železniční vagony a přivezli si jej do rodné vsi. Začátkem roku 1921 pak začala samotná stavba.

Kdo mohl, ten se zapojil, ale i tak museli členové jednoty uspořádat sbírku a zároveň si vypůjčit prostředky. Pracovní nasazení a hlavně nadšení bylo takové, že už 21. července 1921 se sokolovna v Kamenném Újezdu slavnostně otevřela. V předvečer slavnostního otevření sehrál ochotnický soubor, který též patřil pod jednotu, hru Lešetínský kovář.

Právě ochotnický soubor byl silnou součástí T. J. Sokol Kamenný Újezd. Díky němu se dařilo i splácet dluh, který jednotě vznikl při stavbě sokolovny. Zároveň se na splacení dluhu používaly veškeré výtěžky z různých akcí, které se v sokolovně pořádaly. Sokolovna se stala i místem pro setkání mládeže. Pořádaly se v ní věnečky akademie i dětské dny.

Sokolům v Kamenném Újezdu se podařilo získat i koncesi na promítání kina. Zasloužil se o to cvičitel a později i dlouholetý náčelník jednoty Šimon Janda. Sokolovna se tak proměnila i v kinosál, prvním promítaným filmem byl v roce 1929 němý snímek Sextánka. Kino slavilo úspěch, a tak o sedm let později dostalo i ozvučení.

Po vzniku protektorátu byla sokolská činnost zakázána i v Kamenném Újezdu, povoleno zůstalo pouze promítání kina, ale s velkými omezeními. Sokolové u sebe nesměli mít ani klíče od své sokolovny. Zatýkání v sokolských řadách se nevyhnulo ani této jednotě.

Po válce se jednota okamžitě obnovila, i když jen na několik let. Sokolové z Kamenného Újezdu se nevyhnuli zatýkání ani v poválečných letech. Sokol v Kamenném Újezdu i jinde pak byl podruhé zakázán. Úspěšné kino v sokolovně bylo zestátněno, pro jednotu i sokolovnu v Kamenném Újezdu nastalo mrtvé období, které skončilo až v roce 1991.

Sokolové z Kamenného Újezdu v tom roce získali zpět i sokolovnu, která ale byla ve špatném technickém stavu. Za pomoci župy se členům jednoty podařilo své zázemí opravit a vylepšit. Obnova sokolovny byla dokončena v roce 1994.

Dnes je sokolovna v Kamenném Újezdu využívána nejen ke cvičení, ale stejně jako v meziválečných letech je místem, kde se pořádají různá kulturní setkání, plesy či akce pro děti a mládež.

Autor: Jana Klomfarová

18.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Filip Vlček

Velice slibný výkon i výsledek, hokejisté Motoru zvítězili nad Kladnem 3:1

V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Slavnosti se zúčastní i Přemysl Otakar II.

České Budějovice – Historické městské slavnosti se blíží. Na první ročník z předloňského roku navazují 1. a 2. září stejnojmenné České Budějovice Železné a zlaté.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení