VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V žumberské tvrzi znovu rozkvetou chryzantémy

Českobudějovicko – Výstavu chryzantém, sbírku tmavého skla nebo expozici loveckých zbraní a trofejí mohou zájemci najít na památkových objektech až do konce října.

12.10.2011
SDÍLEJ:

Až do konce října je na tvrzi Žumberk k vidění výstava Ryby a lidé, která připomíná tradici jihočeského rybníkářství.Foto: Deník / Václav Pancer

Sezona sice finišuje a někde už se brány objektů i uzavřely. Jinde je ale stále možné využít krásné babí léto k zajímavému výletu. Oblíbenou výstavu chryzantém chystají například v sobotu a v neděli na žumberské tvrzi. Vedle květů nabídnou návštěvníkům i ukázky ovoce, zeleniny a suchých vazeb. Tvrz patří pod Jihočeské muzeum a sezona tady ještě neskončila. „V říjnu máme otevřeno o víkendech a svátcích a po předchozí domluvě,“ uvedl k provozu v závěru sezony kastelán Roman Josefík.

Na tvrzi je vedle trvalých expozic, například malovaného nábytku, možné letos vidět také novou výstavu Ryby a lidé, která je sezonní záležitostí spojenou s Rožmberským rokem. Turisté mohou na Českobudějovicku navštívit také objekty, které spravuje Národní památkový ústav – zámek Hluboká nebo hrad v Nových Hradech. „Máme otevřeno celý týden. O víkendech provázíme každou hodinu. V pracovní dny máme za den čtyři prohlídky na první trase a jednu na druhé prohlídkové trase,“ uvedla průvodkyně Markéta Čížková, která zajímavosti o hradu sděluje turistům již pátý rok.

Temné sklo

K obdivovaným unikátům patří malá sbírka hyalitového čili neprůhledného skla a jeden z nejhlubších dochovaných hradních příkopů u nás. Ten byl ale přístupný jen do konce září. K památkám, které už letos mohou bilancovat, patří na Českobudějovicku technická zajímavost Buškův hamr nedaleko Trhových Svinů. „Dříve sezona končila 15. září, letos byla prodloužena do 30. září,“ uvedla Lenka Kříhová za tým, který se o chod hamru stará.

S návštěvností jsou na hamru letos celkem spokojeni. Některé akce předčily očekávání. „Už na začátek sezony, na pálení čarodějnic, přišlo dvě stě, tři sta lidí,“ zmínila Kříhová. Nejúspěšnější ohledně zájmu pak byly kovářské dny. Dvoudenní akci navštívilo na 1500 lidí. „Dostali jsme z kraje dotaci ve výši 40 000 korun, takže jsme mohli nabídnout i divadla, hudební vystoupení a podobně. Akce se konala v době svinenské pouti a spousta lidí říkala, že se konečně o pouti nemusí dívat na vietnamskou tržnici,“ popsala atmosféru na hamru při největší akci Petra Vicková.

Kovářské dny proto chtějí na hamru vždy směřovat na tento termín. Podle Vickové také bylo štěstí, že při větších akcích přálo „hamerníkům“ počasí. „U nás můžeme říct, že návštěvnost závisí stoprocentně na počasí. Pokud lidé vidí, že prší, tak se na akci nevydají. Nám ale na akce letos počasí přálo,“ zmínila Vicková a připomněla, že i na závěrečnou bramboriádu dorazilo 300 lidí. Nyní se hamr uložil k zimnímu spánku a ožije až na přelomu dubna a května.

Otevřené dveře ale stále má například hlubocký zámek Ohrada. Nabízí sbírky loveckých zbraní nebo trofejí, výstavu o bobrech nebo jagdteriérech. „Jako sezonní výstavu tu máme expozici o svážení dřeva z hor na saních,“ upozornil ředitel Martin Slaba na jednu ze zajímavostí v Ohradě.

Autor: Edwin Otta

12.10.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kostýmy a transparenty si na páteční majálesový průvod chystají studenti Vyšší odborné školy a Střední školy v Českých Budějovích.
4

Žáci jako postavy z komiksů. Budějovický Majáles vrcholí

Radek Prokeš

Radek Prokeš se pokusí porvat o své místo v kádru hokejistů ČEZ Motoru

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Samsonovi chybí energie

České Budějovice – Na suchu se tento týden ocitl Samson na centrálním sloupu kašny uprostřed českobudějovického náměstí Přemysla Otakara II. Mimo provoz jsou vodní střiky, které jinak v teplém období roku k této dominantě města neodmyslitelně patří.

Útočník Michal Chovan opouští ČEZ Motor a vrací se domů na Slovensko

České Budějovice - Nepříjemná zpráva se potvrdila. Útočník Michal Chovan definitivně opouští České Budějovice a vrací se domů na Slovensko do Zvolena.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenout jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies