VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vánoční stromek nemá každý

Linec - Na 170 hornorakouských pěstitelů vánočních stromků má od pondělka napilno – musejí sklidit 400 000 výpěstků. „Ve třech ze čtyř domácností totiž patří stromek ke svátkům,“ píše deník OÖN.

30.11.2011 6
SDÍLEJ:

Ve čtvrtině domácností bude chybět.Foto: Deník/repro

Vedoucí oddělení zemské zemědělské komory Johannes Wall v listě říká, že i letos bude 90 procent stromků pocházet z domácí produkce. „V každé třetí obci se nějaký zemědělec specializoval na pěstování vánočních stromků,“ vysvětluje deník. Na trhu jsou tyto stromky označeny červeno–bílo–červenou mašlí a logem. Zbývajících deset procent je importováno z Německa a z Dánska. Jejich ceny letos stouply o deset procent kvůli podražení dopravy.

Prodávat se stromky začnou 8. prosince. Kus z domácí produkce bude stát 28 eur. Většinou jde o Nordmannovu jedli. „Její jméno pochází od finského biologa Alexandera von Nordmanna (1803-1866), jejím domovem je Kavkaz,“ vysvětluje list.

Povedená pečovatelka

„Vy jste ženský Robin Hood,“ řekl soudce Rudolf Aschauer v Riedu suše k obžalované 57leté Slovence Marii W. poté, kdy prohlásila, že lup ze svých činů rozdala lidem v nouzi. „Ve skutečnosti s Hoodem neměla nic společného,“ poučuje deník OÖN. „Jako ošetřovatelka, která měla v privátních domácnostech pečovat o staré a nemocné, si získala absolutní důvěru. Víc než blaho svých svěřenců ale měla na očích něco jiného – hotovost a šperky.“

Její krádeže začaly v Esternbergu. Když ukončila pečování o starého pána, ukázalo se, že chybějí rodinné šperky. Maria W. před soudem ujišťovala, že neukradla nic, jen dostala darem dva prsteny. Její pacient je prý dementní a vůbec si není vědom, co všechno dělal. Mimo jiné prý šperky rozhazoval kolem. „Žalobce nevěřil svým uším – vyšel z toho, že v přípravném řízení i před vazebním soudcem obviněná skutky doznala,“ komentuje hlavní líčení linecký list a cituje žalobce: „Očividně u nás chcete zůstat déle…“ Obžalovaná dále tvrdila, že je nemocná kleptománií. Ani to dosud při vyšetřování nezmínila.

Další obětí Slovenky byl zubní technik, který ji najal k pečování o nemocnou matku. „Ulehčila mu o dvě zlaté cihly v hodnotě 9000 eur,“ pokračují OÖN. Soudce Aschauer to podle listu glosoval poněkud jedovatě: Že by prý i tento poškozený drahé kovy rozhazoval kolem?! Maria W. to nepotvrdila a krádež v tomto případě doznala. S tím, že cihly prý ležely na stole. Poškozený naopak trvá na tom, že byly v trezoru, a vyjadřuje trpké zklamání i z toho, že mu je pečovatelka sebrala, když se na chvíli vzdálil, aby pro ni v bance vyzvedl výplatu… „Ta pak jako na omluvu poznamenala, že často neví, co dělá.“

OÖN uvádějí, že po této krádeži delší dobu pečovatelské služby nenabízela a zůstala ve své vlasti. Byl na ni vydán zatýkací rozkaz, ale to jí nezabránilo, aby letos v lednu přijala přes agenturu nové krátkodobé zaměstnání v rodině v okrese Kirchdorf. Mělo to být jen na čtrnáct dnů, ale i tady kradla – odcizené šperky už měla připraveny k odvozu ukryty v ponožce, když u dveří stanula rakouská policie, líčí list.

Soud slovenské pečovatelce uložil v sazbě jednoho roku až deseti let 21 měsíců vězení, z toho sedm nepodmíněně. Soud nevyloučil, že je psychicky nemocná – posudek dostal předseda senátu na stůl až den před hlavním líčením. Obviněné také polehčila dosavadní bezúhonnost. Státní zástupce se ale odvolal.

Naháč si salta odpracuje

Před koncem zápasu fotbalové bundesligy Augsburg – Bayern vběhl na hrací plochu nahatý mladík z Berchtesgadenu a předvedl vzorné salto nazad.
Jak informoval deník PNP, za čin bude pykat prací v sociálních projektech. Kromě toho má zaplatit pokutu 3000 eur, kterou fotbalový svaz uložil klubu FC Augsburg. Podle pasovského listu prý k uhrazení měla být vyvolána sbírka. V každém případě se mladík klubu omluvil dopisem s tím, že činu lituje. Akceptuje prý výšezmíněná rozhodnutí a děkuje FC, že část uložených sociálních prací bude moci vykonat v klubu.

Přes omluvu mu klub udělil tříletý zákaz vstupu na stadion. Podle PNP zmocněnce pro fanoušky Alexandera Edina má klub radost z toho, že mladík nejen prokázal pochopení, ale že se ke svému činu i postavil čelem a tento kompromis mohl být dohodnut.

Berou půdu sedlákům?

Bavorští zemědělci se brání dalším ztrátám půdy. Jak napsal pasovský deník PNP, v letech 200í a 2010 přišli o čtvrtinu užitkové plochy, více než dvacet hektarů denně, jak vypočetl prezident bavorského svazu zemědělců Gerd Sonnleitner při výročním shromáždění v Herrschingu (okres Starnberg).
Od roku 1970 přišli zemědělci v zemi dokonce o více než půl milionu hektarů polí a luk. „To se rovná zemědělsky využitelné ploše celého Dolního Bavorska,“ poznamenává list. „K tomu přistupují nově plány Evropské unie, podle nichž se má od roku 2014 přestat hospodařit na dalších sedmi procentech ploch. To by jen v Bavorsku představovalo přes sto tisíc hektarů.“

Svaz zemědělců předal spolkové agrární ministryni Ilse Aignerové patnáct tisíc podpisů protestujících proti odebírání polí v rámci celostátní kampaně „Stop požírání půdy“. „Brání se tím i proti požadavku vlády na uvolnění ploch pro zřizování alternativních energetických zdrojů,“ dodává deník.

Autor: Vladimír Majer

30.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Hledaný Jan Bárta.

Neviděl někdo tohoto muže? Hledá ho policie

Každé jaro se loví Vrbenské rybníky, které jsou majetkem města Českých Budějovic a spravuje je společnost Lesy a rybníky města České Budějovice.
15

OBRAZEM: Vrbenské rybníky vychovaly kapří mrňata a dnes si je rybáři vylovili

Zanechala za sebou truchlící fanoušky

České Budějovice – Byla to neuvěřitelná zpěvačka, myslí si Jihočeši, které zasáhl odchod Věry Špinarové.

Přibylo svateb, rozvodů je méně

České Budějovice – Lidé na Českobudějovicku se hrnou „do chomoutu". Nová čísla Českého statistického úřadu ukazují, že v okrese vloni přibylo sňatků.

DOTYK.CZ

Největší poslanečtí snaživci? Na špici jsou Kalousek i Okamura

Už více než dvě stovky zákonů předložili současní poslanci. Sice jich protlačili jen 26, ale nesmutní z toho. Hlavně, že jsou vidět.

Plány radnice na rozšíření parkovacích zón provázejí pochyby

České Budějovice – Strategické dopravní stavby nebo změněný systém parkování v Českých Budějovicích budou náplní besedy, kterou chystá s veřejností radnice krajského města. Náměstek primátora František Konečný na posledním jednání zastupitelstva upřesnil, že akce se bude konat 4. dubna od 17 hodin v sále zastupitelstva.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies