VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Slavči mají kolo Járy Cimrmana

Slavče – Nové kulturní centrum nabízí malé vesnické muzeum, galerii, v níž vystavují místní umělci, a zasedací místnost

24.8.2010
SDÍLEJ:

Malé vesnické muzeum ve Slavči ukazuje předměty, které se dříve hojně využívaly v hospodářství a domácnostech. Kolovrat si prohlíží Kateřina Blažková.Foto: Deník/Andrea Zahradníková

Vedle zbrusu nové zasedací místnosti díla zdejších umělců a malé vesnické muzeum i s kuriozitou v podobě kola Járy Cimrmana. To všechno se skrývá v kulturním centru, které v neděli otevřeli v osadě Slavče.

„Loni jsme měli slavnost, na které byly k vidění kroniky a další pamětihodnosti, a říkali jsme si, že by bylo dobré vystavit je někde natrvalo. Tak nás napadlo vybudovat takové kulturní centrum,“ popsala Alena Neubauerová z Vrábče, pod které osada Slavče spadá. Rok poté se v kulturní centrum proměnila bývalá hasičská zbrojnice na návsi. „Zhruba před patnácti lety tu skončila činnost hasičského sboru a hasičárna zůstala prázdná. Pak si ji pronajal truhlář jako sklad, ale již jej nevyužíval, tak jsme loni nájem ukončili,“ doplnil starosta František Ohrazda.

Nové kulturní centrum má tři části. První z nich je zasedací místnost. „Ta tady dosud chyběla, místní si neměli kde sednout a jednat o věcech týkajících se obce,“ připomněl Ohrazda. Největší část zabírá vesnické muzeum, které podle Neubauerové představuje předměty dříve hojně využívané v hospodářství a venkovských domácnostech. Všechny exponáty pocházejí od místních. „Obcházela jsem domy a ptala se všech, jestli nemají něco starého a zajímavého, co by mohli zapůjčit,“ řekla Neubauerová. Sešlo se tak na padesát exponátů, mimo jiné mandl, máselnice, kompletní koňské postroje, kolovrat, česadlo na len, staré truhly i váhy. „Zapůjčila jsem hodiny ve tvaru zámečku. Mám je ještě po rodičích, takže jim může být asi sto let,“ popsala svůj příspěvek slavečská rodačka Zdena Bicová.

Kuriozitou zdejšího malého muzea je pak podle Neubauerové historické jízdní kolo. To jeden z občanů opravil tak, že vypadá skoro jako nové a tvůrci výstavy k němu připojili humornou cedulku. „Napsali jsme, že na něm přijel Jára Cimrman a tak se mu tady zalíbilo, že se osvěžil v místní nálevně, pak odjel vlakem a kolo nám tu zůstalo,“ pousmála se Neubauerová. Aby byl vtip co nejvěrohodnější, doplňuje kolo ještě starý česko–německý jízdní řád.

Třetí částí kulturního centra je obrazová galerie. V ní vystavují svá díla místní umělci. K vidění jsou zde také staré fotografie. „Zachycují především domy ve Slavči a okolí. Ukazují, jak se vesnice měnila,“ doplnil Ohrazda.

Nedělního otevření centra se zúčastnila řada rodáků i dalších návštěvníků. „Jsem ráda, že tu bude muzeum, které ukáže tradici. Myslím, že tenhle kraj je dost zapomenutý a zasluhuje si, aby se o něm více vědělo. Snad to přitáhne i turisty,“ komentovala Libuše Vepřeková.

Oprava bývalé hasičárny vyšla na 450 tisíc korun, 180 tisíc pokryla dotace z krajského úřadu. Všechny expozice by měly být trvalé. Neubauerová počítá také s tím, že v muzeu budou ještě přibývat historické předměty. Vstupné do muzea ani galerie se nevybírá.

Autor: Andrea Zahradníková

24.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Rychlý si na otáčivém hledišti v Českém Krumlově ve hře Ženy Jindřicha VIII. zahraje dvojroli.

Hraje v paruce a bez nápovědy

Sběratelka poslala svůj poklad dál. Přispěla na dobrou věc!

Pomohou i náušnice

AUTOMIX.CZ

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Potřebujete nové auto, ale nemůžete či nechcete za něj utratit mnoho peněz? Pak samozřejmě začnete hledat mezi ojetinami. A co když plánujete utratit nejvýš padesát tisíc korun? Lze za takové peníze koupit slušné a spolehlivé auto?

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria. 

Jízda městem zrychlí, kruháč je hotový

České Budějovice – Od čtvrtka jezdí řidiči po novém kruhovém objezdu v křižovatce ulic Husova a Strakonická. Rondel o průměru 59 metrů je první dokončenou součástí propojky sídlišť Vltava a Máj. Její stavbu kraj s městem zahájil v dubnu. Práce za 110 milionů korun mají být hotové příští rok v květnu.

Na tři zářijové dny zavřou Černou věž

České Budějovice - Plánujete-li výstup na Černou věž v době od 7. do 9. září, zvolte jiný termín. V uvedených dnech zůstane památka pro veřejnost uzavřena kvůli přípravě a realizaci každoročního projektu Vltava žije.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení