Vedle zbrusu nové zasedací místnosti díla zdejších umělců a malé vesnické muzeum i s kuriozitou v podobě kola Járy Cimrmana. To všechno se skrývá v kulturním centru, které v neděli otevřeli v osadě Slavče.

„Loni jsme měli slavnost, na které byly k vidění kroniky a další pamětihodnosti, a říkali jsme si, že by bylo dobré vystavit je někde natrvalo. Tak nás napadlo vybudovat takové kulturní centrum,“ popsala Alena Neubauerová z Vrábče, pod které osada Slavče spadá. Rok poté se v kulturní centrum proměnila bývalá hasičská zbrojnice na návsi. „Zhruba před patnácti lety tu skončila činnost hasičského sboru a hasičárna zůstala prázdná. Pak si ji pronajal truhlář jako sklad, ale již jej nevyužíval, tak jsme loni nájem ukončili,“ doplnil starosta František Ohrazda.

Nové kulturní centrum má tři části. První z nich je zasedací místnost. „Ta tady dosud chyběla, místní si neměli kde sednout a jednat o věcech týkajících se obce,“ připomněl Ohrazda. Největší část zabírá vesnické muzeum, které podle Neubauerové představuje předměty dříve hojně využívané v hospodářství a venkovských domácnostech. Všechny exponáty pocházejí od místních. „Obcházela jsem domy a ptala se všech, jestli nemají něco starého a zajímavého, co by mohli zapůjčit,“ řekla Neubauerová. Sešlo se tak na padesát exponátů, mimo jiné mandl, máselnice, kompletní koňské postroje, kolovrat, česadlo na len, staré truhly i váhy. „Zapůjčila jsem hodiny ve tvaru zámečku. Mám je ještě po rodičích, takže jim může být asi sto let,“ popsala svůj příspěvek slavečská rodačka Zdena Bicová.

Kuriozitou zdejšího malého muzea je pak podle Neubauerové historické jízdní kolo. To jeden z občanů opravil tak, že vypadá skoro jako nové a tvůrci výstavy k němu připojili humornou cedulku. „Napsali jsme, že na něm přijel Jára Cimrman a tak se mu tady zalíbilo, že se osvěžil v místní nálevně, pak odjel vlakem a kolo nám tu zůstalo,“ pousmála se Neubauerová. Aby byl vtip co nejvěrohodnější, doplňuje kolo ještě starý česko–německý jízdní řád.

Třetí částí kulturního centra je obrazová galerie. V ní vystavují svá díla místní umělci. K vidění jsou zde také staré fotografie. „Zachycují především domy ve Slavči a okolí. Ukazují, jak se vesnice měnila,“ doplnil Ohrazda.

Nedělního otevření centra se zúčastnila řada rodáků i dalších návštěvníků. „Jsem ráda, že tu bude muzeum, které ukáže tradici. Myslím, že tenhle kraj je dost zapomenutý a zasluhuje si, aby se o něm více vědělo. Snad to přitáhne i turisty,“ komentovala Libuše Vepřeková.

Oprava bývalé hasičárny vyšla na 450 tisíc korun, 180 tisíc pokryla dotace z krajského úřadu. Všechny expozice by měly být trvalé. Neubauerová počítá také s tím, že v muzeu budou ještě přibývat historické předměty. Vstupné do muzea ani galerie se nevybírá.