VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve vojenské uniformě hrál na křídlovku

Hluboká nad Vltavou, Deštná – /100. VÝROČÍ OD ZAČÁTKU 1. SVĚTOVÉ VÁLKY/ Na zlou dobu po mobilizaci v červenci roku 1914 vzpomínal Karel Kvapil z Deštné v osobních pamětech, které sepisoval. Karel Kvapil, narozený roku 1885, byl jedním z těch, kdo museli hned po mobilizaci narukovat ke kádru do Písku.

9.9.2014
SDÍLEJ:

Přísaha vojenského polního praporu na nádvoří píseckých kasáren, před odjezdem na frontu. Snímek je z listopadu roku 1914. Foto: archiv Františka Kvapila z Hluboké nad Vltavou

„Zanedlouho po mobilizaci už z kasáren odjížděly marš᠆kumpačky na frontu. Měly 
s sebou i hudbu, která se skládala ze samých plechových nástrojů. Vojáci je měli v malých tornistrách. Takže vojín – muzikant měl kvér a velkou i malou tornistru," zapsal si Karel Kvapil, jehož vojenský deníček objevil vojákův syn František Kvapil z Hluboké nad Vltavou.

Karel Kvapil ovšem nebyl jediným členem rodiny, který oblékl uniformu. Zanedlouho po něm musel ke kádru do Písku odejít také Karlův starší bratr František. „On hrál na klarinet a já foukal křídlovku. Byli jsme u jedné kompanie," zapsal si Karel Kvapil.

Ve válečném deníčku svého otce našel František Kvapil 
i další zajímavý postřeh. „Jednou na cvičáku, byl zrovna rast, mezi námi běhal felák 
a zapisoval, kdo z nás je muzikantem," psal Karel Kvapil. 
A pokračoval: „Spolu s bratrem jsme se tedy přihlásili. Po čase nás zavolali do kanceláře, bylo nás šestadvacet, a poslali domů pro nástroje. Po návratu jsme pod řízením vojenského kapelníka začali cvičit, ale už čtvrtý den nám přikázali vyrukovat s kutálkou na veřejné vystoupení."

Válečný slovníčekKádr – kmenový útvar
Marškumpačka – polní vojenský prapor
Kvér – puška
Kompanie – rota
Rast – oddech, přestávka
Felák – poddůstojník
Kutálka – kapela plechových 
nástrojů
Landveráci – zeměbrana

V Písku se členové pluku, mezi něž se řadil také Karel Kvapil a jeho bratr František, dlouho neohřáli. „Pluk brzy přemístili z Písku do rakouského Lince. Tam se sešly dvě kapely – naše, od 28. pluku landveráků, a německá, od jejich 14. pluku," upřesnil ve svých zápiscích deštenský rodák.

Když se Rakousku ve válečných bojích přestalo dařit, potřebovali vojenští páni své vojáky na frontu. „Pak s našimi kapelami udělali soutěž, ve které jsme my, Písečáci, zvítězili. A německá kapela byla zrušena, její muzikanti museli na frontu!" zaznamenal Karel Kvapil.

Ani členové písecké kapely však nezůstali přesunu na frontu ušetřeni. Tedy většina z nich. „Brzy padla i naše kapela. Kapelmajstr Matěj Růžička, který byl z Písku, si směl vzít s sebou do Těšína jen čtyři hudebníky. Řízením osudu jsme mezi nimi byli já i s bratrem Františkem," citoval ze zápisků svého otce František Kvapil z Hluboké nad Vltavou.

Deštnákům, jak Karel Kvapil sebe a svého bratra ve válečném deníku označoval, přálo štěstí vícekrát. „I když jsme oba měli nejvyšší vojenskou kvalifikaci I.A, zákopům a šrapnelům jsme utekli a zůstali u vojenské kapely. Dokonce jsme hráli na těšínském nádraží k uvítání císařského páru Karla a Zity – to byla krásná ženská! Přes mnoho dalších strastiplných zážitků jsme asi byli jedni z mála vojáků, kteří tu zlořečenou světovou válku opravdu vyhráli, právě s křídlovkou a klarinetem v ruce! Zlatá muzika!"

Autor: Martin Tröster

9.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Filip Vlček

Velice slibný výkon i výsledek, hokejisté Motoru zvítězili nad Kladnem 3:1

V Polné na Šumavě se natáčel film Jerzyho Kosińského - Nabarvené ptáče.

Každý z nás se může stát nabarveným ptáčetem, říká režisér Václav

Slavnosti se zúčastní i Přemysl Otakar II.

České Budějovice – Historické městské slavnosti se blíží. Na první ročník z předloňského roku navazují 1. a 2. září stejnojmenné České Budějovice Železné a zlaté.

Medvědář chystá v životě zámeckých medvědů velikou změnu

Český Krumlov – Lešení nyní stojí ve velkém výběhu medvědária na českokrumlovském zámku. Medvědice Marie Terezie ve vedlejším betonovém výběhu si moc klidu neužije.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení