Jako američtí astronauti v bílých kombinézách vypadala čtveřice vědců, která se včera odpoledne s rouškami na tvářích a s kufříkem na vzorky zjevila v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše. Místo na Měsíc však lidé mířili do 18. století. Sestupovali totiž do třech hrobek, které se před necelým měsícem otevřely při rekonstrukci objektu. V hrobkách jsou pohřbeny desítky kněží 
i bohatších měšťanů.

Vědci přiznávají, že výzkum je výjimečný. „Zjišťujeme, jakými infekcemi trpěli lidé v baroku, kteří jsou tady pohřbeni, a dosud u nás takový výzkum nebyl,” prozrazuje třicetiletý mikrobiolog Daniel Růžek z Parazitologického ústavu Akademie věd ČR. „Pak je porovnáme s tím, čím lidé trpí nyní. Zkoumaný materiál získáváme ze zubní dřeně, která odolává prostředí, a ze vzorků půdy. Chceme totiž vyloučit kontaminaci prostředí.”

Výsledky budou známy nejdříve za půl roku. „Zjistíme třeba, jestli ti lidé měli tuberkulózu, lepru nebo žloutenku,” pokračuje další mikrobiolog, šestadvacetiletý Patrik Kilian, který v hrobkách pracoval už před dvěma týdny. „Ze zubů získáme vzorky DNA. Odebrali jsme vzorky zubů od pětasedmdesáti lidí. Práce mezi ostatky mi problém nedělá,” směje se Patrik Kilian nad zahnědlými kostmi a lebkami lidí, starými několik staletí.

Mezi vědci je také jihočeská dentistka Blanka Tichavová. „Zuby těchto lidí jsou v celkem zachovalém stavu. Nenašli jsme žádné, které by byly opravované,” poukazuje Blanka Tichavová na to, že ani bohatším měšťanům zkažené zuby v baroku nespravovali.Archeoložka z Jihočeského muzea Zuzana Thomová říká, že se v těchto hrobkách pohřbívalo ještě v 18. století. „Z matričních knih vyplývá, že poslední pohřeb tu byl v roce 1783,” říká Zuzana Thomová. „Severní hrobka se jmenuje sv. Jana Nepomuckého, ta jižní, o které se nevědělo a která se teď otvírala po dvou staletích, je hrobka sv. Aureciána. Byl to římský voják, kterého nechal zabít císař Nero. Jeho ostatky se pak dostaly až sem.”

V hrobkách objevili archeologové s detektorem kovů i různé barokní předměty, např. zbytky růženců, medailonky a knoflíky. „Při výzkumu jsme objevili i gotickou dlažbu a hrob z téže doby,” zdůrazňuje Zuzana Thomová další úspěch. O výzkumu bude Deník informovat i v příštích dnech.