VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velikonoce jsou vyvrcholením biblického příběhu

České Budějovice - Pro mnohé jsou Velikonoce svátkem jara, který vrcholí barvením vajíček a šleháním děvčat pomlázkou. Co ale znamenají Velikonoce pro věřící?

3.4.2015
SDÍLEJ:

Obnovení kněžských závazků se konalo včera na Zelený čtvrtek dopoledne při Missa Chrismatic v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše, kam se sjely desítky kněží z celé diecéze. Velikonoční obřady zde pokračovaly i odpoledne.Foto: Deník/Radek Gális

„Pro mě osobně jsou Velikonoce připomínkou toho, co je v životě nejdůležitější. Prožívám je jako příběh. Nebo ještě přesněji jako vyvrcholení příběhu Ježíše Krista a vlastně celého příběhu Bible, ve kterém se Bůh setkává s lidmi. Ten příběh se stává mým příběhem, posilou, inspirací, osou mého života," říká David Nečil, farář Českobratrské církve evangelické, který působí v Budějovicích.

O Velikonocích Ježíš umřel na kříži. V té době to nebyla žádná výjimka. Kříže byly součástí života a stály za každým větším městem. Jenže Ježíš vybočoval. „Celý jeho mimořádný život byl svědectvím o Božím odpuštění a lásce. Učil o Božím království tedy o životě, ve kterém lidé nejsou odcizeni Bohu, svému určení ani sobě navzájem. Učil o něm tak, že ho sám žil. Proměňoval životy lidí ať už hledali smysl života, lásku, uzdravení, nebo vysvobození z hříchu. Dával jim pocítit, že Bohu na nich záleží, že pro něj mají cenu," vypráví budějovický farář.

To s sebou přineslo řadu nepřátel. Ti měli strach nejen z toho, kam jeho činnost povede, obávali se i jeho příznivců. V první řadě se ale báli, že dojde k narušení mocenského monopolu. Jedinou možností tak bylo Ježíše navždy umlčet ukřižovat ho.

„A tak se stalo to, co Ježíšovi odpůrci nezamýšleli. Z popravčího nástroje se stal symbol, který nám připomíná Boží lásku. Stal se svědectvím Boží věrnosti, která nevycouvá ani tváří v tvář smrti. To je pro mě věrnost, o kterou se můžu opřít. Je to pro mě důkaz Boží velkorysosti," říká David Nečil.

O Velikonocích byl Ježíš také vzkříšen. „Pro mě to znamená, že jeho příběh je něco silnějšího, co nelze nakonec zničit nebo zastavit. Vzkříšení je jakýsi boží ukazatel tudy cesta vede. Připomíná se mi to zvlášť ve chvíli, kdy člověk zažívá všelijakou beznaděj a krach dobrých věcí. Je to něco většího než jenom náš život. Něco, co nemůže pominout. Konkrétně tohle prožívám o Velikonocích skrze společenství lidí, kteří se vydali stejnou cestou. Při bohoslužbách, čtení Bible, v rozhovorech, v modlitbách, s rodinou, nebo třeba při večeři Páně. Ale ta velikonoční naděje, to Boží království je tady s námi ve skutečnosti každý den," vysvětluje David Nečil.

Autor: Redakce

3.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení