VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výlet lodí na Hlubokou vnímají lidé rozpačitě

České Budějovice - Plavby vzbuzují řadu otazníků. Není třeba zcela jasné, jaká společnost je vlastně provozuje

20.8.2011 11
SDÍLEJ:

SLÁVA NAZDAR VÝLETU... Jednou z hlavních atrakcí, které v létě nabízí jihočeská metropole svým návštěvníkům, jsou vyhlídkové plavby na Hlubokou. Mnozí turisté však odcházejí zklamaní. Foto: Deník/ Pavel Kroupa

Podivný systém výběru jízdného, nepořádek a údajně neochotný personál i neodpovídající ceny na nápojovém lístku. To jsou jen některé z výhrad, které mají mnozí lidé k výletní plavbě z krajského města do Hluboké nad Vltavou. Ta je přitom jednou z největších atrakcí, jež jihočeská metropole v hlavní turistické sezoně svým obyvatelům i návštěvníkům nabízí.

Na redakci Deníku se v poslední době několik takových nespokojených cestovatelů obrátilo, přinášíme vám proto jejich dojmy a postřehy. „Nejvíc mě zarazil neskutečný nepořádek a špína. Nesplachují toalety a museli je uklízet naposledy, když tu loď vyráběli, a to už bude hodně dlouho,“ stěžuje si třeba Miroslav Klínek z Borovan. Ten vyrazil na plavbu ve společnosti svých dvou dcer – sedmileté a dvouleté, a má výhrady i k placení jízdného. „Nikde není uveden minimální věk, od kterého se za dítě platí. Za starší dceru jsme platili, za mladší ne. Když jsem se na to ptal, nedokázal mi kapitán odpovědět,“ pokračuje Klínek. Podobné připomínky má i další cestující Dominik Lojda z Budějovic. Zarazilo jej především to, že se jízdné neplatí hned při vstupu nebo před začátkem plavby, ale až poté, co se dá loď do pohybu. „Když jsme jeli my, vybíral peníze nějaký mladý kluk, zřejmě brigádník. Obešel jen pár lidí a na zbytek se vykašlal. Celou dobu zamilovaně tokal se slečnou a to, že jede část pasažérů včetně nás zdarma, jej očividně příliš nevzrušovalo,“ popisuje Lojda.

S tímto tvrzením však rozhodně nesouhlasí provozovatelka Eva Zbořilová z Českobritské plavební s. r. o. To, že se peníze vybírají až na palubě lodi, je podle ní zejména kvůli pohodlí a bezpečí pasažérů. „Nehrozí například, že bankovky ve větru uletí, nebo že někdo uklouzne na molu a podobně. Ceny jízdného jsou předem známy z vývěsky u přístaviště, takže zákazník je srozuměn s cenou plavby,“ reaguje Zbořilová. Dodává, že turisté mohou využívat i zpáteční jízdenky, které mohou uplatnit kdykoliv během dne.

„Neinformovanému pozorovateli se proto může zdát, že někdo takzvaně neplatil, ale není to tak. Dále přicházejí i skupinky, které mají plavbu předem domluvenou a též předem zaplacenou,“ argumentuje Eva Zbořilová. Lojdovu výpověď však může naopak potvrdit redaktor Deníku a autor těchto řádků, který vyrazil na zkušební jízdu tento čtvrtek v odpoledních hodinách. Ani on za jízdné nic neplatil a to přesto, že byl na palubě hned mezi prvními a žádnou zpáteční nebo dopředu objednanou jízdenku u sebe doopravdy neměl. Během cesty jsme navíc narazili na další problém – neodpovídající a zavádějící ceny v lodním baru. Objednali jsme si totiž colu s rumem, která má podle oficiálního nápojového lístku stát 70 korun. Obsluha si však účtovala o 20 korun navíc. Zdůvodňovala to tím, že na 70 korun vyjde pouze samotný rum. To je pravda, tato cena u něj byla skutečně na nápojovém lístku uvedena, což můžeme dokonce dokladovat pořízenou fotodokumentací.

„Bar provozuje na základě smlouvy nájemce a tento si stanovuje smluvní ceny. Přesto chápeme, že i služby občerstvení dokreslují celkový dojem cestujících z plavby. Stížnost projednáme s provozovatelem baru s tím, aby zajistil nápravu,“ přislíbila Eva Zbořilová. Se zřejmě nejkurióznějším zážitkem se svěřil Deníku čtenář František Veselý z Budějovic. Neprožil jej přímo on, ale známý jeho kolegy z práce. V doprovodu rodiny vyrazil na plavbu během pátečního odpoledne. Byli čtyři a kapitán lodi jim údajně sdělil, že minimální počet přepravovaných osob je pět. Když dlouho nikdo další nepřicházel, dokoupil otec rodiny pátý lístek. Cílovou stanicí měla být Hluboká.

„Když však přijeli do Českého Vrbného, řekl jim kapitán, že má naspěch, a protože je jich málo, nebudou už dál pokračovat. Otočil to a vrátili se zpátky ke Dlouhému mostu,“ zmiňuje Veselý. K této stížnosti se Eva Zbořilová vyjádřit nechtěla, odmítla také, že by byl nějak stanoven minimální počet osob, které se mohou na lodi plavit.

„Pouze pro plavby malými plavidly mimo oficiální časy platí, že vyplujete na mimořádnou plavbu v případě zájmu alespoň například šesti osob. K zážitku tohoto čtenáře s údajným komentářem našeho kapitána se nemohu vyjádřit, ale celou záležitost prověřím. Jako náhradu zvu osobně tohoto člověka na projížďku nově nasazenou lodí Malše, vše na náklady mé společnosti,“ vysvětluje Zbořilová. Problémů týkajících se lodní dopravy na Hlubokou je však celá řada. Není například úplně jasné, jaká společnost ve skutečnosti provoz zajišťuje. Někde je uvedena Českobritská plavební s. r. o., jinde ovšem Českobudějovická plavební, a. s., obě se sídlem na Hosíně. Jejich společným jmenovatelem je pouze osoba Evy Zbořilové. Na webových stránkách obou společností chybí kontakní údaje a jediné zveřejněné telefonní číslo je nedostupné. Tématu se proto budeme ještě v následujících dnech dále věnovat.
Chcete se zapojit? Podělte se s námi o své zážitky v diskusi pod tímto článkem. Výběr těch nejzajímavějších příspěvků zveřejníme v některém z příštích vydání Deníku.

Autor: Pavel Kroupa

20.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Teploty kolem nuly elektrárně Temelín svědčí

Ilustrační foto

Lidé se nevyspali, z několika ulic zněla hlasitá hudba

Děti slavily Den Země. Poznávaly zvířecí stopy

Pištín - Den Země oslavili v sobotu v Mateřské škole v Pištíně. Na programu akce byla podle ředitelky mateřinky Kamily Lidralové beseda s myslivci, děti si užily i spoustu soutěží.

Jan Hřebejk promluvil s diváky po předpremiéře svého nového filmu Rodinný přítel

České Budějovice - V předpremiéře se v sobotu představil divákům nový film Jana Hřebejka Rodinný přítel. Do českobudějovického multikina Cinestar přijel osobně i režisér Jan Hřebejk a spolu s ním i představitelé dětských rolí.

Jihočeši zatím požádali o 248 speciálních značek

Jižní Čechy – Soukromé společnosti, jednotlivci nebo třeba město. Ti všichni mají v jižních Čechách na vozidle takzvanou registrační značku na přání. Za osm písmen či číslic seřazených do originální řady zaplatí žadatelé 10 000 korun. Vyhláška, která to umožnila platí od 1. ledna 2016.

Jedničkou lidovců na kandidátce do sněmovny bude Jan Bartošek

Jižní Čechy - Jihočeští lidovci v sobotu zvolili vedení krajského výboru strany a čelo kandidátky KDU-ČSL do letošních sněmovních voleb. V obou volbách uspěl současný místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies