VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstava připomíná oběti komunismu

České Budějovice - Na výstavu o III. odbojipřišlii političtí vězni.

24.10.2009
SDÍLEJ:

Lubomír Hanuš na výstavě o III. odboji. Foto: Deník/Radek Gális

Až do 6. listopadu si mohou návštěvníci výstavy v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích připomenout hrůzy komunistického režimu i hrdiny, kteří se rudé totalitě postavili.
Vernisáže se zúčastnil i Lubomír Hanuš z Českých Budějovic.
„Odseděl jsem si za komunismu 40 měsíců kvůli politice,“ vzpomíná Hanuš.
„Tenkrát v lednu 1950 nás pochytali asi sedm stovek za noc. Bylo mi osmnáct a půl. Vzpomínám, jak jsme leželi na zemi a třásli se, pro koho z nás v noci přijdou, aby ho vyslýchali. Bylo nás tam tenkrát namačkaných asi třicet v místnosti pět krát osm metrů. Nikomu nepřeji, co s námi tenkrát při výsleších dělali,“ vrací se bývalý politický vězeň k událostem starším více než padesát let.
„Když byl proces v Babicích, čtyři lidi popravili. Také mě mrzí, jak se chovali k západním letcům a dalším hrdinům z války. Bojovali za nás a za naši vlast, a odměnili se jim kriminálem nebo smrtí.“
Pro propuštění v roce 1953 pak musel Lubomír Hanuš ještě na vojnu k PTP. Komunistická společnost jemu podobným nesvěřila samopal, ale lopatu a krumpáč. Lubomír Hanuš pracoval na přehradě.
„Hlídali nás až do roku 1989,“ pokračuje Hanuš. „Chodili k nám do bytu a vyptávali se. I proto mě mrzí, že současní politici nenechali odsoudit ani jednoho, kteří nás tenkrát bili a trestali, a že dosud neschválili zákon o III. odboji,“ dodává Hanuš.
„Nic se neděje a to trvá už skoro dvacet let. Asi to nepovažují za vhodné,“ doplnil Lubomír Hanuš, jeden ze statisíců obětí komunismu. „Tihle lidé si zaslouží úctu. Stále si nevážíme toho, co vytrpěli a jak byli ponižováni,“ říká českobudějovický generální vikář Adolf Pintíř.
„Lidé by měli přijít na výstavu i pro vlastní poučení. Každý z nás mohl totiž během komunismu někam spadnout, sklouznout a podcenit jeho nebezpečí.“

Výstavu před několika dny zahajoval českobudějovický primátor Juraj Thoma. „Tahle budova vznikla jako Muzeum dělnického revolučního hnutí,“ uvedl. „Jsem rád, že místo kolchoznic tu oslavujeme lidi, kteří si to opravdu zaslouží,“ dodal u panelů s příběhy obětí i hrdinů totalitního režimu.
Výstavu, jejímž autorem je Jan Kratochvíl, inicioval poslanec Evropského parlamentu Oldřich Vlasák. „Doba, kdy komunistická perzekuce postihla mnoho občanů naší země, je naštěstí za námi,“ uvedl Vlasák.
„Mezi postiženými totalitním režimem byl můj děda, otec i strýc, který za války létal u 311. čs. bombardovací perutě v Anglii a pak seděl v Leopoldově,“ prozradil Vlasák.

Autor: Radek Gális

24.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Sebevrahovi zachránili život policisté

Malíř Jiří Máška na Hluboké.
43

OBRAZEM: Jiří Máška na Hluboké

Policie stále vyzývá svědky poškození Audi Q7

České Budějovice - Už před dvěmi týdny požádala policie svědky nehody, aby pomohli vypátrat řidiče automobilu, který na parkovišti u OD Penny market v Novohradské ulici poškodil Audi Q7 černé barvy a ujel. Nyní policie vyzývá znovu a s dalšími informacemi.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Dolní Vltavice – Neuvěřitelnou sílu nabral vítr, který se hnal přes otevřenou hladinu lipenského jezera při noční bouřce z pátku na sobotu. Obrovské vlny spolu s větrem nejenomže utrhly několik ukotvených jachet, ale na břeh hodily i těžký prám převozníků v Dolní Vltavici. Zpátky na vodu ho převozníci dostávali heverem.

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení