VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za úředníky budou lidé možná muset dojíždět

Českobudějovicko - Vláda plánuje zrušení stavebních úřadů a matrik v menších městech. Může to zkomplikovat vyřizování žádostí i například svatby na Hluboké. Na zámku se přitom uskuteční asi 300 obřadů ročně.

7.1.2013 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ Archiv

Zdlouhavější vyřizování žádostí 
a především dojíždění na vzdálenější úřady než nyní bude možná muset zvládnout řada lidí. Třeba ti, kteří si chtějí vybudovat u domu pergolu nebo plánují svatbu. Vláda se totiž chystá rušit stavební úřady a matriky menších měst. Zástupci obcí na Budějovicku už proti tomu protestují.

Změna by se dotkla mimo jiné města Zliv. Starosta Jan Koudelka má proti reformě velké výhrady. „Pro naše občany a obyvatele okolních obcí je mnohem jednodušší jednat tady. Dnes když chcete stavět dům v Pištíně nebo Zahájí, vyřídíte vše na zlivském úřadě. Po změně by lidé museli dojíždět až do Budějovic, kde se navíc řeší tisíce dalších žádostí a vše je zdlouhavější, náročnější," řekl.

Zásadní je podle něj také to, že místní úředníci dobře znají poměry ve městě. „Na stavebním úřadě se vyřizují 
i sousedské spory jako když někomu teče na pozemek voda ze sousedova okapu. To naši úředníci zvládnou lépe, protože ve městě žijí, znají lidi i souvislosti," dodal.
Z plánů vlády nejsou nadšení ani samotní obyvatelé. „Chápu, že dneska se šetří všude, ale jestli to ublíží lidem ve Zlivi, kteří úřady využívají, není to správné," komentovala Taťána Hačková.

Zrušení matrik navíc může zkomplikovat svatby. Zlivský úřad přitom zajišťuje i obřady na hrázích okolních rybníků.

Ještě větší komplikaci by zrušení matriky zřejmě znamenalo pro Hlubokou nad Vltavou. Na zdejším zámku se totiž uskuteční asi 300 svateb ročně. „Nevíme, jak by to potom vypadalo, ale zřejmě by sem musel dojíždět matrikář 
z Budějovic," popsal tajemník městského úřadu Jan Piskač.

Obyvatelům by zároveň podle jeho slov určitě chyběl 
i stavební úřad. Ten je v současné době velmi vytížený 
a obracejí se na něj také lidé 
z okolních obcí jako Kostelec nebo Purkarec. „Už jen na Hlubokou je pro ně náročné dojíždět, protože chybí spojení, a najednou by museli cestovat až do Budějovic. Navíc je vždycky lepší to, co je blíž domovu. Zdejší úředník zná poměry lépe," doplnil Jan Piskač.

Každá žádost na úřadě by také po změně fakticky přišla na více peněz. Lidé by museli platit za dojíždění. To si uvědomuje starosta Hluboké a senátor Tomáš Jirsa. „Rozumím tomu, že centralizováním agend by stát mohl ušetřit, ale náklady pak vzrostou občanům, protože budou cestovat. Státní úspory tak budou vykoupeny penězi občanů, 
a proto si myslíme, že je třeba návrh ještě zvážit," uvedl.

Zrušení stavebních úřadů 
a matrik by se dotklo i Nových Hradů. Starosta Vladimír Hokr proti plánu také protestuje.  Nelíbí se mu, že by občané museli najednou jezdit do Trhových Svinů. Návrh navíc podle něj může vést k tomu, že lidé budou opouštět menší města 
a obce. „Snahou by mělo být, aby lidé na venkově zůstávali. Tohle jim ale naopak dává důvod ke stěhování do velkých měst," vysvětlil.

Stavební úřad považuje za nepostradatelný. Zabývá se totiž vším od malých rekonstrukcí či staveb pergol až po budování nových domů. Pro obyvatele je zároveň podstatné, že mají úředníky blízko 
a mohou za nimi jít pro radu.

Zrušení matriky by zase podle Vladimíra Hokra zřejmě znamenalo velký problém pro svatby. Ty nyní novohradský úřad zajišťuje nejen na zdejším hradě, ale třeba také tvrzi Žumberk. „Hrozí, že pak odsud obřady zmizí, takže doufám, že nakonec zvítězí zdravý rozum a vláda návrh neuskuteční," dodal starosta.

Zástupci měst na Budějovicku se proto připojili  k výzvě k zastavení reformy, která byla podána 3. ledna na Úřad vlády. Celkem ji podpořilo na 500 obcí z celé republiky. Vláda bude o návrhu ještě jednat, zda k rušení skutečně dojde by mohlo být jasné v létě.

Autor: Andrea Zahradníková, Tadeáš Nový

7.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Reprezentantka ČR Simona Šimůnková u maturity v Gymnáziu Česká
AKTUALIZUJEME

Simona Šimůnková po maturitě skočila do vody

Mladíci pod vlivem alkoholu ničili květiny na náměstí

České Budějovice - Hlídka městské policie vyjížděla v sobotu 20. května před šestou hodinu ranní na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích na udání trojice mladíků vytrhávající květiny před galerií Dvořák.

Události, které tento týden čekají Jihočechy

Jižní Čechy - Co nás tento týden čeká? 

Jihočeští sociální demokraté se postavili za „vyškrtnutého“ Jiřího Zimolu

České Budějovice – Jihočeští sociální demokraté se v neděli večer sešli na mimořádném jednání v reakci na vyškrtnutí exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) z kandidátní listiny pro podzimní parlamentní volby.

V Českých Budějovicích útočil pitbul

České Budějovice - V sobotu 20. května před devátou hodinou ranní byli strážníci městské policie specializovaní na odchyt zvířat zavoláni k případu agresivního pitbulteriéra.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies