Padesát sanitek, které do celého kraje vyrážejí ze třiceti výjezdních míst, bude od nynějška řídit zbrusu nové operační středisko v Českých Budějovicích. Ve čtvrtek jej otevřela Záchranná zdravotnická služba Jihočeského kraje (ZZS Jčk).

„Hlavní změnou je modernější technologie, která nám umožní lépe, jednodušeji a rychleji předat výzvu od pacienta k posádce,“ přiblížil ředitel ZZS Jčk Marek Slabý.

Základem střediska je dispečerský program, který ukazuje, kde zrovna jsou všechny posádky záchranné služby. Každý pacient, který se do střediska dovolá přes tísňovou linku 155 nebo 112, bude po celou dobu mluvit pouze s jedním operátorem. Ten si od něj vezme všechny potřebné informace a zadá je do systému.

Mezitím již druhý, řídící dispečer zvolí nejbližší sanitku a dá jí pokyn k výjezdu. Právě to, že mají ve středisku dokonalý přehled o všech posádkách v kraji a mohou je okamžitě poslat, kam je třeba, je podle dispečerky Martiny Suché největší výhodou. K pacientům se tak záchranáři dostanou v nejkratším možném čase. „Zkrátí se dojezdná doba a budeme moci sanitky lépe koordinovat,“ komentoval vedoucí krajského operačního střediska Radim Viochna.

Také záchranáři přímo v sanitkách se mohou těšit na novinku. Na displeji navigace se jim nyní kromě místa, kam mají jet, zobrazí i základní informace o pacientovi, které zašle právě operační středisko.

Šedesát tisíc výjezdů

Krajský dispečink postupně převezme úkoly okresních operačních středisek. Bude tak muset zvládnout zorganizovat 50 až 60 tisíc výjezdů ročně. Přímo ve středisku bude pracovat šest dispečerů, v případě potřeby je možné zvýšit jejich počet na osm. „Operační středisko je skutečně srdcem a mozkem záchranky,“ dodal Slabý.

Projekt na nový dispečink se zpracovával několik let. Samotná výstavba trvala zhruba půl roku a z krajského rozpočtu si vyžádala 29 milionů korun.