VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vodu zaplatí Budějovice víc

České Budějovice - Řada obcí a měst v tomto roce zvýšila vodné a stočné. Změněné ceny čekají od 1. dubna také na většinu obyvatel krajského města. Pro čtyřčlennou rodinu voda podraží asi o čtyři sta korun za rok. Nová sazba bude činit 62,12 koruny za kubík.

6.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Obyvatelé okrajových částí města nebo lidé s vlastní studnou ale mají naději, že se vyšší platbě za vodné a stočné vyhnou. „Sice spadáme pod Budějovice, ale náš vodovod patří už k Dobré Vodě. Díky tomu platíme za vodu o dost míň, než kolik platí dole ve městě. Docela mě to potěšilo vzhledem k tomu, že je to dost velký rozdíl,“ říká Karel Jeniš, který se před půl rokem přistěhoval na okraj Dobré Vody.

V obci sice zřejmě vodné a stočné také zdraží od 1. dubna, a to o 2,50 koruny na kubík, a bude činit 42,90 koruny, ale v krajském městě už vyšplhá vodné a stočné téměř o dvacet korun výše.

„České Budějovice mají na rozdíl od menších obcí složitější a rozsáhlejší vodovodní a kanalizační síť,“ vysvětlil včera rozdíly v cenách Martin Kalač, ředitel pro rozvoj a správu společnosti 1. JVS, která provozuje českobudějovickou vodovodní a kanalizační síť. Krajské město podle Kalače také musí splňovat přísné limity při čištění odpadních vod.

Nájemné

V sazbách pro obyvatele města se navíc odráží nájem, který městu platí provozovatel sítě. Částka, odváděná do městské kasy, bude letos navýšená o pět procent a má činit 152,5 milionu korun. Nájemné se vrací každý rok do rozvoje vodohospodářské infrastruktury.

„Dvě třetiny z ceny vodného a stočného v Českých Budějovicích činí navýšené nájemné. Zbytek, tedy jedna třetina, připadá na růst provozních nákladů,“ doplnil Kalač ke složení ceny.

O nových sazbách za vodu a splašky rozhodla rada města. „K navýšení ceny vedlo radu města několik skutečností,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová. Jedním z důvodů je podle náměstkyně primátora nutnost dovést kanalizaci do několika částí města, které dosud nemají napojení na kanalizační síť. Například Nové Roudné nebo Haklovy Dvory. A radnice hledá finanční prostředky na nutné investice.

Dalšími důvody vyšší ceny vody jsou změny v sazbě daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent nebo zdražování vstupních nákladů – třeba elektřiny.

Třicet haléřů

„U průměrného spotřebitele se zvýší platba za vodu o třicet haléřů denně,“ řekla ke změně ceny Popelová. Na osobu to podle radnice vychází na 100 korun ročně. Město díky zvýšení získá na investice o 12,3 milionu korun více než vloni. Některé investice přitom požaduje stát, ale naděje na dotace je pro krajské město nejistá.

Průměrná spotřeba vody je v Českých Budějovicích okolo sto litrů na osobu a den. Nová sazba vodného a stočného má činit 62,12 koruny za kubík, vloni byla 59,17 koruny. Pevná paušální platba za vodoměr, která činí 76,30 koruny měsíčně, zůstane beze změny

Autor: Edwin Otta

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích sleduje úvodní zápas Českých hokejových her mez Finskem a Českou republikou.
107

Česká reprezentace na úvod porazila Finsko

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích sleduje úvodní zápas Českých hokejových her mez Finskem a Českou republikou.

Hokejový turnaj začal. Na pořádek ve městě dohlížejí desítky policistů

Starosta Bělče chce prosadit školní autobusy

Táborsko – Zavedení označení školních autobusů a zastávek. To je podle starosty Stanislava Šmejkala způsob, jak chránit zdraví a životy dětí při dojíždění do škol.

Muže srazil vlak, jméno oběť zatím nemá

České Budějovice – Před půl šestou přišel ve čtvrtek o život člověk, kterého srazil vlak u přejezdu nad Malákem poblíž ulice Antonína Janouška.

OBRAZEM: U Olešníka auto narazilo do stromu

Českobudějovicko - U Olešníka ve čtvrtek ráno havarovalo auto.

Jací lidé jsou, poznají z toho, jak mluví

České Budějovice – Nikoli vědci z Prahy, Olomouce nebo Brna, ale vědci z Českých Budějovic, v čele s Daliborem Kučerou z Katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity (na snímku), přišli s myšlenkou nevšedního výzkumu mezilidské komunikace.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies