VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za vodu zaplatí Budějovice víc

České Budějovice - Řada obcí a měst v tomto roce zvýšila vodné a stočné. Změněné ceny čekají od 1. dubna také na většinu obyvatel krajského města. Pro čtyřčlennou rodinu voda podraží asi o čtyři sta korun za rok. Nová sazba bude činit 62,12 koruny za kubík.

6.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archív

Obyvatelé okrajových částí města nebo lidé s vlastní studnou ale mají naději, že se vyšší platbě za vodné a stočné vyhnou. „Sice spadáme pod Budějovice, ale náš vodovod patří už k Dobré Vodě. Díky tomu platíme za vodu o dost míň, než kolik platí dole ve městě. Docela mě to potěšilo vzhledem k tomu, že je to dost velký rozdíl,“ říká Karel Jeniš, který se před půl rokem přistěhoval na okraj Dobré Vody.

V obci sice zřejmě vodné a stočné také zdraží od 1. dubna, a to o 2,50 koruny na kubík, a bude činit 42,90 koruny, ale v krajském městě už vyšplhá vodné a stočné téměř o dvacet korun výše.

„České Budějovice mají na rozdíl od menších obcí složitější a rozsáhlejší vodovodní a kanalizační síť,“ vysvětlil včera rozdíly v cenách Martin Kalač, ředitel pro rozvoj a správu společnosti 1. JVS, která provozuje českobudějovickou vodovodní a kanalizační síť. Krajské město podle Kalače také musí splňovat přísné limity při čištění odpadních vod.

Nájemné

V sazbách pro obyvatele města se navíc odráží nájem, který městu platí provozovatel sítě. Částka, odváděná do městské kasy, bude letos navýšená o pět procent a má činit 152,5 milionu korun. Nájemné se vrací každý rok do rozvoje vodohospodářské infrastruktury.

„Dvě třetiny z ceny vodného a stočného v Českých Budějovicích činí navýšené nájemné. Zbytek, tedy jedna třetina, připadá na růst provozních nákladů,“ doplnil Kalač ke složení ceny.

O nových sazbách za vodu a splašky rozhodla rada města. „K navýšení ceny vedlo radu města několik skutečností,“ uvedla náměstkyně primátora Ivana Popelová. Jedním z důvodů je podle náměstkyně primátora nutnost dovést kanalizaci do několika částí města, které dosud nemají napojení na kanalizační síť. Například Nové Roudné nebo Haklovy Dvory. A radnice hledá finanční prostředky na nutné investice.

Dalšími důvody vyšší ceny vody jsou změny v sazbě daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent nebo zdražování vstupních nákladů – třeba elektřiny.

Třicet haléřů

„U průměrného spotřebitele se zvýší platba za vodu o třicet haléřů denně,“ řekla ke změně ceny Popelová. Na osobu to podle radnice vychází na 100 korun ročně. Město díky zvýšení získá na investice o 12,3 milionu korun více než vloni. Některé investice přitom požaduje stát, ale naděje na dotace je pro krajské město nejistá.

Průměrná spotřeba vody je v Českých Budějovicích okolo sto litrů na osobu a den. Nová sazba vodného a stočného má činit 62,12 koruny za kubík, vloni byla 59,17 koruny. Pevná paušální platba za vodoměr, která činí 76,30 koruny měsíčně, zůstane beze změny

Autor: Edwin Otta

6.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve středu 28. června budou rozlosovány fotbalové soutěže, řízené OFS České Budějovice.

Okresní fotbalový svaz ve středu rozlosuje soutěže

Levotočivá zatáčka se v úterý 27. 6. 2017 stala řidiči osudnou.
AKTUALIZOVÁNO
16

U Sudoměřic u Bechyně zemřel řidič

Host ze Sedlece si ceny pro nejlepšího hráče považuje

České Budějovice - Čerstvý mistr I.A třídy ze Sedlece Michal Chromý přijal pozvání na Hynkův memoriál a s týmem Mladého se po turnaji radoval z putovního poháru.

Bikiny v Temelíně zaujaly CNN víc než dostavba jaderné elektrárny

Málokdy se česká energetická společnost ČEZ a Česko vůbec dostane do hledáčků světových mediálních obrů tak intenzivně, jako tomu bylo v případě „plavkové" stáže v jaderné elektrárně Temelín. Soutěž o odbornou stáž v JET, kde hlavním kritériem nebyly vědecké schopnosti, ale figura studentek, pronikla do světových zpravodajských serverů.  

Otáčivé hlediště v Krumlově získalo další tři roky

České Budějovice/Český Krumlov - Až do roku 2020 může být otáčivé hlediště v zahradě státního zámku Český Krumlov. Smlouvu o pronájmu potřebných pozemků schválila českobudějovická rada města na svém posledním zasedání.

Lávka pro cyklisty u Meteoru chce dohnat zpoždění

České Budějovice – „Je strašně potřeba. Byla by super," říká Radek Šafařík z Nových Homolí o nové cyklotrase, která se plánuje z Českých Budějovic do Boršova nad Vltavou s odbočkou do Homolí.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies