VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zemědělci se pustili do jarních prací

České Budějovice – Mrazivá rána nebo pár dnů bez deště, to si nyní přejí zemědělci, aby mohli s technikou vyjet do polí. Potřebují pod koly půdu zpevněnou mrazem nebo osušenou sluníčkem, aby mohli přihnojovat nebo orat. V některých zemědělských podnicích navíc dohánějí podzimní dluhy, kdy kvůli vlhkému počasí nestihli dokončit orbu před nástupem zimy.

5.3.2015
SDÍLEJ:

Pole v okolí Žabovřesk byla tento týden pracovištěm Petra Ježka, traktoristy Zemědělské společnosti Dubné. Se zemědělskou technikou pracuje Petr Ježek od svého vyučení v Trhových Svinech.Foto: Deník/Radka Doležalová

V regionu jsou se zemědělskými pracemi tradičně v popředí na Hlubockých Blatech. V Zemědělské společnosti Dubné přidávají živiny půdě umělými hnojivy, pokud je příznivé počasí. „Začali jsme minulý týden," uvedl předseda představenstva Jiří Návara a dodal, že do polí se nyní může, když je ráno mráz.

Přihnojují se řepka zasetá zhruba na 300 hektarech a obiloviny – ozimé ječmeny, pšenice a žito, celkem je jich kolem 1400 hektarů. „Porosty jsou v horším stavu než v minulém roce, na podzim se špatně selo," popisuje situaci Jiří Návara s tím že zpoždění mělo na svědomí vlhké počasí.

Podle Jiřího Návary byl loňský rok špičkový, letošní bude možná průměrný. „Tak to v zemědělství bývá," dodává šéf zemědělské společnosti.

Ve výše položených oblastech okresu zatím čekají na příznivější počasí. „Minulý týden tu byl ještě sníh," komentoval situaci v Čížkrajicích předseda zemědělského družstva Karel Štangl. Teď ještě na polích čížkrajických zemědělců stojí v kolejích voda, takže stroje ani nemohou do polí vjet. „Budějovicko je vždycky oproti nám deset dní napřed," doplnil Karel Štangl.

I na Budějovicku ale místy dohánějí dluhy ze zimy, například v Zemědělském družstvu Lipí. Podle předsedy Zdeňka Houšky pracují pluhy na pozemcích, na které se na podzim nedalo vjet, protože byly mokré. Deštivé počasí posledních dnů brzdí i případné hnojení. Když bude lepší počasí, chtějí se v Lipí pustit do hnojení příští týden.

Pokud jsou ranní mrazíky, přihnojují už v Borovanech. „Ozimy dopadly průměrně. Uvidíme, úplný konec zimy ještě není," říká k porostům předseda Zemědělského a obchodního družstva Borovany Jindřich Kořínek. Řepka, kterou zde mají na 200 hektarech, dopadla průměrně, až dobře.

Některé porosty ale doplatily na to, že pozemky, na kterých se nacházejí, měly velkou zásobu vody, a to řepce v zimě škodilo.
Až to počasí dovolí, chtějí se Borovanští pustit do setí. Kromě plánované výměry přijdou jařiny navíc i na 200 hektarů, které se na podzim nepodařilo osít. Podle Jindřicha Kořínka to bude hlavně jarní pšenice a částečně ostatní jařiny.

Tento týden ale Borovanští se setím nezačnou. „Možná ke konci příštího týdne," říká Jindřich Kořínek s tím, že většinou v družstvu sejí od poloviny března, když pole vyschnou. První na řadě by pravděpodobně byly oves a pšenice.

Autor: Edwin Otta

5.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Purkarec zaplavili voraři. Spolek "Vltavan" oslavil 115. výročí své existence. Letos se rozhodli k výročí nestavět vor, ale zrekonstruovat kapličku svatého Jana Nepomuka, patrona všech plavců.
21

OBRAZEM: 115. výročí spolku "Vltavan"

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

Mladošovice - Mladošovice slaví velké výročí, na které se sjíždí místní rodáci.

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení