VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zloději v lékárně nepohrdli dokonce ani Niveou a Odolem

České Budějovice - 420. díl seriálu Putování městem nás zavede na Rudolfovskou třídu.

5.5.2013
SDÍLEJ:

KDYSI: Rudolfovská 29 (tehdy č. 37) v první polovině 20. století.Foto: Archiv rodiny Bulvovy

Na dobovém snímku z archivu rodiny Bulvovy je zachycen rozložitý dům č. 37 (dnes č. 29) na Rudolfovské třídě. Jak je patrné ze srovnání snímků, vypadal dům dříve úplně jinak a měl i jiný počet okenních os. Okna nemají venkovní špaletu, otevírají se ven. Dům byl postaven asi kolem roku 1870. To bylo v čase, kdy se město příliš roztahovalo do šířky přízemními domy a radnice vydala proto nařízení, že se smí stavět jen jednopatrové a vyšší domy. Předělání průčelí otlučením štukových reliéfů naholo a znovu nahození hladkou omítkou sice bylo za socialismu časté, ale znehodnotilo to práci původního stavitele či architekta a štukatérů. Něco jako, že tenkrát to udělali špatně a teprve dnes je to správně.

Vlevo před krámkem stojí v bílém plášti holič Martínek. Tlustý pán v cylindru před krámem uprostřed je sám Gyacin Gefrogenes. Ital, majitel pekařského a cukrářského krámu, kde se prodávala zmrzlina a oblíbené pečené kaštany. Hovorově se Gyacinovi říkalo kaštanář. Zaměstnanci v bílém stojí ve vchodu do krámu. Vpravo pak jsou shromážděny děti a paní patřící asi k truhlářské firmě MRÁZ, stavby mlýnských zařízení, nebo k přesně nezjištěné firmě Jan Řepa. Uprostřed sólo stojí dáma s dvěma dětmi, což by mohl být někdo od Wottavů, poněvadž dům patřil v 1. polovině 20. století Wottavům. Majitelem byl řezník Václav Wottava s manželkou Alžbětou. Řeznictví bylo v domě prokazatelně v letech 1904 až 1932.

Obchody a živnostníci se ve velkém domě často střídali. Nejdéle zde provozoval živnost Václav Wottava, protože byl „doma". V roce 1904 zde byl pekař Jan Vávra, soustružník František Houdek a obchodník galanterním a krátkým zbožím František Tille. Poté v roce 1906 je zde přihlášen obuvník Václav Lev a truhlář Václav Steinheisel. Po 1. světové válce další generace – hokynář Jan Dobal, pekař Martin John, hodinář Karel Stross, klempíř Václav Daňha, krejčí Jan Wagner a švadlena Marie Martínková. V domě bylo v roce 1932 přihlášeno celkem 32 dospělých osob včetně Wottavů, Lerchů a Wagnerů. Firmy Jan Wagner, krejčí a Václav Lerch, obuvník byly v provozu ještě krátce po roce 1948.

Na snímku s kaštanářem Gyacinem není zcela zřetelné, byla-li Rudolfovská již vydlážděna. S dlážděním Rudolfovské bylo započato v pondělí dne 20. července 1914. Zpozdilo se to však v době 1. světové války. Nakonec byla třída vydlážděna až do Nového Vráta. Občas při překopu vozovky nebo opravě dnešního asfaltu se objeví původní dobře usazené kostky pokládané do vějíře.

Vlevo od domu Wottavů dnes s číslem 29 stojí dům č. 27 (původně 35) s bohatě členěným průčelím, poněkud časem při nevhodných úpravách zjednodušeným. V tomto domě si dne 16. července 1910 otevřel Mag. Ph. Matěj Krásný lékárnu U bílého orla. Později Karel Krásný. Majitelem domu byli tehdy Rudolf a Anastázie Houdkovi, kteří dům koupili v roce 1909 od Josefa a Anny Kodatových.

Pozoruhodné stran lékárny je její vyloupení v listopadu 1934. Byla krize, kradlo se podle dobového tisku kde co (např. těm, co kradli slepice se říkalo slepičáři), ale lékárny měly určitý respekt. Až došlo na lékárnu U bílého orla. Zloději ukradli různé krémy a pasty známých značek Elida, Sorella, Nivea, Odol, Kalodont, dále pudry, fotoaparáty, foto potřeby, desky, kopírky, zlatý holící strojek atd. Když už v domě řádili, ukradli ještě z vedlejší mechanické dílny nové pánské kolo značky Browning, dynama, svítilny, baterie, žárovky apod. U Wottavů není krádež známa. V domě bylo až 16 dospělých mužů (v domě lékárny jen dva), se zloději by si poradili.

Autor: Redakce

5.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vodní záchranáři z Dolní Vltavice pomáhali dostat na vodu na břehu uvízlé lodě ve Vltavici, Jenišově, pod Karlákem a jinde. Foto: VZS Český Krumlov
9

Tolik lodí vyhozených větrem na břeh, na Lipensku snad nikdo nepamatuje

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Nevím, kde jsou Strakonice, usmívá se před duelem s Plzní Peter Galamboš

České Budějovice – V přípravných zápasech ukazuje, že by mohl být posilou. Urostlý slovenský centr Peter Galamboš (28 let) přišel do ČEZ Motoru před sezonou z Martina. Třikrát už se dokázal trefit do černého a další gól by rád přidal v úterním přátelském utkání s extraligovou Plzní, které českobudějovičtí hokejisté odehrají netradičně ve Strakonicích (17.30).

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení