VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žloutenka staví ředitele do pozoru

České Budějovice -Na školy v regionu dorazil varovný dopis Krajské hygienické stanice (KHS) v Českých Budějovicích. Dopis se týká problematiky šíření virové hepatitidy (žloutenky) typu A.

20.9.2008
SDÍLEJ:

Formou ochrany proti žloutence je očkování. Foto: Deník/ilustrační

Zároveň ale hygienici zdůrazňují, že panika rodičů nebo veřejnosti není na místě. Větší nárůst onemocnění v jižních Čechách dosud nezaznamenali a od počátku roku napočetli jen čtyři případy. Poslední se však udál v Bechyni v základní škole.


Zvýšené riziko šíření nemoci ovšem obecně může hrozit v kolektivních zařízeních, proto je hygienici oslovili.


„Rozeslali jsme všem školkám a školám v kraji a dalším kolektivním zařízením informace o současné epidemiologické situaci a protiepidemických opatřeních,“ uvedl k poslednímu vývoji na jihu Čech ředitel KHS Jihočeského kraje MUDr. Zdeněk Velikovský.


„Obracíme se i na praktické lékaře a nemocnice v regionu s upozorněním na postup při stanovování diagnózy virové hepatitidy typu A,“ jmenoval další aktivitu hygieniků Velikovský. Ředitelé škol už se chystají na potřebná opatření, která zatím budou spočívat hlavně v apelu na děti, aby důsledně dbaly osobní hygieny.


„V pondělí máme poradu. Probereme to s vyučujícími,“ řekl pro Deník Miroslav Poláček, ředitel největší ZŠ v Českých Budějovicích v ulici Oskara Nedbala, která má i s detašovaným pracovištěm v ulici E. Destinnové přes tisíc žáků. Podle mailového upozornění mají učitelé vhodným způsobem předat varování žákům a vyzvat je k dodržování zásady „umytých rukou“. „V úterý to půjde do tříd,“ doplnil Poláček, který si myslí, že dělat nyní nějaká poplašná opatření by bylo spíš na škodu než ku prospěchu věci.


Podobně se zachovají třeba v ZŠ A MŠ Jílovice. „Zopakujeme a zdůrazníme dětem, že je třeba se mýt, zvýšit osobní hygienu po použití WC. Dojdu i za kuchařkami, aby dohlédly na to, že si děti mají znovu umýt ruce před jídlem. Máme tam teplou vodu a papírové ručníky,“ popsala vybavení jídelny ředitelka ZŠ a MŠ Jílovice Marie Kadlecová.


„Žádná panika ze strany veřejnosti nebo rodičů není na místě,“ zdůrazňují však hygienici a poukazují na to, že na jihu Čech letos onemocněli jen čtyři dospělí a prevence je velmi jednoduchá.

Autor: Edwin Otta

20.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení