VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvíc kraj znečišťují teplárny

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nelichotivá první místa v žebříčku největších znečišťovatelů Jihočeského kraje obsadily teplárny v Českých Budějovicích, v Plané nad Lužnicí a ve Strakonicích. Za rok 2006 vypustily do ovzduší nejvíce skleníkových plynů a látek způsobujících tzv. kyselé deště.

6.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Žebříček producentů škodlivin v Jihočeském kraji včera představilo sdružení Arnika, které jej sestavilo na základě dat z Integrovaného registru znečišťování (IRZ).


„Ve srovnání s ostatními kraji je na tom Jihočeský kraj lépe,“ zhodnotil výsledky za rok 2006 předseda Arniky Jindřich Petrlík. Jihočeské provozy totiž snížily emise potenciálně rakovinotvorných látek.


Tentokrát se na nepopulární listině neobjevil výrobce zapalovacích svíček Brisk Tábor, který loni figuroval na prvním místě tabulky jako původce potenciálně rakovinotvorných látek.


„Dosáhli jsme toho změnou technologie odmašťování kovových dílců,“ vysvětlil ekolog Brisku Tábor Radek Šváb. V roce 2005 začala výrobna používat nové zařízení, do něhož firma investovala čtyři miliony korun. Díky tomu už nepoužívá nebezpečný tetrachlorethylen.


„Je to uzavřený okruh, který nevypouští nic do ovzduší. Mastný koncentrát se jako nebezpečný odpad předává externí firmě k odbornému zneškodnění,“ uvedl Radek Šváb.


Posun k lepšímu učinila i papírna ve Větřní, která rovněž vypadla z tabulek největších znečišťovatelů. Společnost vyměnila dodavatele a začala používat kvalitnější celulózu, díky čemuž snižila emise potenciálně karcinogenních látek.

Úniky rakovinotvorných látek klesly o dvě třetiny

Na první místa žebříčku největších znečišťovatelů potenciálně rakovinotvornými látkami se vyhouply strojírenské a elektrotechnické provozy, které v minulém roce figurovaly až na 4. a 5. příčce, nebo v Integrovaném registru znečišťování vůbec nebyly.


První místo patří společnosti Fronius Česká republika v Českém Krumlově, následuje provoz Groz–Beckert Czech v Českých Budějovicích a třetí je Ege v Českých Budějovicích.


„První a třetí provoz získaly nelichotivá místa v tabulkách Arniky kvůli vysokým emisím styrenu z lakoven a Groz-Beckert Czech kvůli emisím tetrachlorethylenu, který používá jako odmašťovadlo,“ specifikovala důvody vedoucí českobudějovické pobočky Arniky Jitka Straková.


Celkově se ale situace na jihu Čech zlepšila. „Úniky těchto látek v Jihočeském kraji se snížily o téměř devět tun, což není málo. Představuje to pokles o zhruba dvě třetiny,“ upozornil předseda Arniky a vedoucí kampaně Budoucnost bez jedů Jindřich Petrlík.


Problematické však jsou také emise desítek kilogramů rtuti, jež zapříčiňují strakonická a českobudějovická teplárna. „V celostátním srovnání to není nijak závratné množství. Strakonická teplárna by se dostala na 21. a českobudějovická na 33. místo v celostátním žebříčku. Ale rtuť je velice toxickým těžkým kovem, který se stal globálním problémem. I takováto množství tedy představují významný příspěvek k celkové zátěži prostředí,“ informoval Petrlík.
Jediným provozem v jižních Čechách, který vypouští látky poškozující ozonovou vrstvu Země, zůstává Jaderná elektrárna Temelín. Měkké freony, které rozbíjejí molekuly ozonu, používá k čištění chladicích věží.

6.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Baráčníci z Boršova letos pozvali na dožínky 16 povozů s koňmi. Ty se sem sjeli z celých jižních Čech a vyšperkovali tak tradiční vesnickou slavnost.
30

OBRAZEM: Staročeské dožínky v Boršově

Rodáci z Mladošovic oslavili v sobotu úctyhodné stáří obce i štěstí, které měli místní v noční bouřce. V zrostlý strom v blízkosti kostela spadl totiž přesně na místo, kde napáchal jen minimální škodu.
11

OBRAZEM: Mladošovice slaví 650 let i štěstí při bouřce

AKTUALIZUJEME / SLEDUJEME ON-LINE

Noční bouřka se prohnala jihem Čech, zastavila i vlaky

Jižní Čechy - Bouřka, která se prohnala zemí, neušetřila ani jižní Čechy.

Tehdy tam palci zamačkávali bubliny horkého asfaltu

Jaroslavice – Na místě, kde kdysi stála vesnice Jaroslavice, je nyní Hněvkovická přehrada. V sobotu se na loučce u přehrady setkají rodáci této zatopené vesnice a zavzpomínají na staré časy.

Povodně 2002: Poslední oběť zemřela tři týdny po velké vodě

Jižní Čechy – Povodňový vzpomínkový seriál dnes končíme příběhem Marty a Vlastimila Weberových.

Nehoda na objízdné trase na Netolice

Podeřiště u Malovic - Kamion s pick upem se srazili v Podeřišti, tedy na objízdné trase do Netolic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení