Na www.stockis.at najdou kompletní jídelníček a mohou si jídlo i pití objednat přímo v kuchyni. „Výhodou hosta je, že nemusí čekat na číšníka, a navíc za digitální objednávku zaplatí o deset procent méně,“ popisuje deník OÖN. „Výhodou hospodského pak je, že méně pohybu personálu po lokále šetří náklady a zájem médií o akci mu nese zdarma reklamu.“

Hospodský Thomas Stockinger ujišťuje, že žádný z jeho číšníků se nemusí obávat o práci – prý naopak doufá, že takto restaurace získá nové hosty a on bude potřebovat víc zaměstnanců. Pro hosty neznalé užívání internetu či smartphonu se u Stockingera nic nemění. Do systému investoval 500 eur.

Honí zloděje

Dvě pozoruhodné honičky zlodějů aut se odehrály v Bad Leonfeldenu. V noci na středu kontrolovala hlídka muže v odcizeném autě. Když po něm chtěla papíry, řidič se rozjel, přičemž přejel špičku nohy jednoho z policistů. Policisté ho pronásledovali směrem na Dürnau, kde muž odstavil vozidlo v poli a utekl do lesa. Přes nasazení psů se ho nepodařilo najít. „V autě bylo nové horské kolo odcizené při vloupání v Linci a řada náčiní obzvlášť vhodného ke vloupávání se do aut,“ píše deník OÖN. „Policie předpokládá, že uprchlý pachatel patří k organizované skupině, která se soustřeďuje na krádeže aut.“ Vozidlo, v němž muž jel, už bylo vráceno majiteli.

V noci na čtvrtek se pokusili policisté při kontrolách na B 126 a B 310 stavět BMW X5 odcizený v Linci. „Protože řidič neuposlechl, přehradili mu cestu zásahovým vozidlem s modrým majákem. Ujíždějící muž do něj narazil, odsunul je stranou a ujížděl do Čech,“ pokračuje list. „Hlídka ho pronásledovala. Ve Vyšším Brodě řidič BMW odstavil a podařilo se mu nepozorovaně zmizet. Pátrání v Čechách dosud nebylo úspěšné. Poškozený automobil policisté zajistili.“

Včera ráno přibyla honička v Neumarktu. Před kontrolou ujížděli v 5.15 hodiny dva Poláci v odcizeném VW. Přitom narazili do protijedoucího vozidla a následně do portálu tunelu. Prchali dál pěšky, ale policejní psi jednoho zadrželi. Druhý byl včera dopoledne ještě na útěku.

Co s polomy?

Vichřice z minulé středy způsobila enormní škody i v Národním parku Bavorský les, píše deník PNP. „Podle prvních odhadů jde o zhruba 70 000 plnometrů v parku a dalších 70 000 plnometrů v lesích v majetku státu a soukromníků,“ uvedl list.

Vlastníci už kalamitu likvidují naplno. „Ve čtvrtek dopoledne se komunální výbor správy národního parku zabýval otázkou, jak naložit s polomy v chráněných územích,“ uvádí deník. „Je to brizantní otázka. Po orkánu Kyrill, který v roce 2007 zničil v parku 120 000 plnometrů dřeva, nebyly na více velkých plochách stromy zpracovány, ale byly ponechány na místě. Následkem bylo výrazné rozmnožení se kůrovce v lesích hraničících s parkem.“
Centrum letošní pohromy v parku je v oblasti Šachet, kde vichřice během několika minut složila tisíce stromů. „V této oblasti budeme škody neprodleně zpracovávat při dodržení statutu parku,“ ujistil v PNP ředitel parku Franz Leibl.

Problematických je prý ale asi sto hektarů kolem prameniště Stubenského potoka na hranici s Českou republikou. „V tomto velmi těžko přístupném slatinném terénu je zpracování polomu technicky nemožné. Leibl proto navrhuje nechat tady dřevo ležet a místo deklarovat jako přírodní zónu. Výměnou by park ustoupil od plánovaného vyhlášení chráněné zóny u Brädlhütte,“ informuje deník. Komunální výbor plán odsouhlasil jednomyslně.

Odstranili Hessův hrob

Hrob Hitlerova zástupce Rudolfa Hesse ve Wunsiedelu byl 24 let po jeho smrti odstraněn, napsal list PNP. Se souhlasem rodiny byly ostatky vyjmuty, mají být spáleny a popel vysypán na volné moře. „Tím má být zabráněno tomu, aby se případné nové hrobové místo stalo poutním cílem ‚věčně vče〜rejších‘,“ řekl Peter Seisser z příslušné církevní rady. Postup uvítala i bývalá předsedkyně centrální rady židovských obcí Charlotte Knoblochová s tím, že neonacisté tak ztratili jedno své poutní místo.

Hess spáchal 17. srpna 1987 ve věku 93 let sebevraždu ve věznici pro válečné zločince ve Špandavě. Na vlastní přání byl pohřben v hrobě svých rodičů ve Wunsiedelu. V dalších letech pořádali pravicoví extrémisté vždy kolem výročí jeho smrti vzpomínkové pochody do města a s protesty proti tomu sem mířily i různé autonomní skupiny, vysvětluje list. Po násilných střetech byly v roce 1991 tyto akce poprvé zakázány. Po uvolnění zákazu demonstrací byl Wunsiedel v letech 2001 až 2004 znovu dějištěm těchto pochodů. V roce 2005 i z iniciativy Petera Seissera německý parlament zpřísnil podmínky shromažďování v trestním zákoně, takže tyto demonstrace mohly být snáze zakazovány.

Ubývá dárců orgánů

Počet dárců orgánů v Rakousku poklesl loni o 8,6 procenta – podle expertů mj. proto, že potenciální dárci, tedy zemřelí, jsou stále starší. O 3,3 procenta poklesl počet transplantací.

Jak napsaly OÖN, celkově bylo v Rakousku loni provedeno 701 transplantace orgánů 191 zemřelých. V 61 dalších operacích bylo použito orgánů žijících dárců. Na čekací listině je 1100 pacientů, kteří potřebují nová játra, ledviny, srdce, plíce či slinivku. „V poměru k počtu všech obyvatel připadá na milion lidí 22,8 dárce orgánů, což je mezinárodně špičková hodnota,“ píše deník. V Horních Rakousích je to dokonce 29,8 dárce. V linecké všeobecné nemocnici a v nemocnici Alžbětinek odebírají všechny orgány, transplantují ale jen ledviny. Ostatní odesílají do Innsbrucku, Štýrského Hradce a Vídně.

V uplynulých šesti letech dostalo 57 procent čekajících nové ledviny, „jen“ pět procent ostatních zemřelo. Nejvyšší úmrtnost byla mezi čekateli na nová játra – 58 procent se jich dočkalo, ale 17 procent zemřelo.

Kdo si v Rakousku nepřeje, aby po smrti byly jeho orgány použity k transplantacím, musí své odmítnutí nechat zanést do celostátního registru. Momentálně je v něm zapsáno 21 615 lidí. Loni jich přibylo 1321. 54 procent „odmítačů“ jsou ženy. Nejčastěji odmítá darovat orgány skupina od 41 do 50 let, následována mladistvými do 20 let. Mladí mohou takto o sobě rozhodovat od 16. roku věku.