„V době covidu jsme pozorovali prodloužení dodacích lhůt nových aut, na které lidé museli následkem zastavení výroby čekat i celé měsíce. Pokud se už tedy ke svému požadovanému autu dostali a jsou s ním spokojení, nyní si jej spíše drží, takže se přestávají objevovat v nabídkách,“ říká Marek Knieža, ředitel auto-moto inzertního webu TipCars.com.

„Dalším trendem, který pozorujeme, je nabídkový úbytek minivanů, které automobilky pomalu přestávají vyrábět. Prostřednictvím analýzy jsme zjišťovali, kterých modelů se to týká nejvíce,“ dodává.

Dalším MPV je po Citroënu Grand C4 Picasso také Ford Grand C-MAX, jehož nabídka poklesla o 46 %. Stojí za tím hlavně ukončení jeho výroby, které automobilka oznámila v roce 2019.

O 43 % se pak snížil počet nabídek oblíbeného modelu Citroën Xsara Picasso, který se přestal vyrábět již v roce 2010. V nabídkách je tak nyní 72 kusů tohoto modelu za průměrnou cenu 50 tisíc. Pokles v nabídkách o 40 % zaznamenaly minivany Škoda Roomster a Renault Grand Scénic.

Z nabídek se ztrácí Fiat Punto nebo oblíbený Peugeot

„Na předních příčkách ojetin, jejichž nabídka za poslední dobu poklesla, jsme překvapivě zaznamenali také několik menších městských modelů. Stejně jako u minivanů jsou to logicky převážně auta, která se již nevyrábějí,“ říká Knieža s tím, že o 49 % ubylo nabídek například u dříve populárního modelu Fiatu Punto, jehož produkce skončila v roce 2018.

O 43 % se snížila nabídka modelu Volkswagen up!, který se přestal vyrábět letos. „Hůře, ale stále ne nepřekonatelně, je k sehnání snad nejoblíbenější model Peugeotu z přelomu století,“ vysvětluje Ing. Marek Knieža.

Peugeot 206, který automobilka vyráběla od roku 1998 až do konce roku 2011, lze stále sehnat, ale nabídka se od loňska snížila o 41 %. Podobný pokles zaznamenaly modely Fiat Panda nebo Seat Ibiza.

Žebříčkům nejlevnějších nových aut pravidelně vévodí Dacia. I některé modely této automobilky ale pomalu mizí z nabídky ojetin. O 38 % se snížila nabídka modelu Dacia Sandero, jehož výroba stále probíhá, takže je možné jej sehnat téměř nový s minimálním nájezdem. Další model této automobilky – Dacia Logan klesla v počtu nabídek o 37 % a nabízí se za průměrnou cenu 153 tisíc.

„I když tyto modely z nabídek postupně mizí, na webu TipCars.com je stále možné je sehnat v různých provedeních a stáří,“ zakončuje Knieža.

Největší pokles počtu nabídek u modelů MPV v období od ledna 2022 do současnosti

  1. Citroën Grand C4 Picasso – minus 56 %
  2. Ford Grand C-MAX – minus 46 %
  3. Citroën Xsara Picasso – minus 43 %
  4. Škoda Roomster – minus 40 %
  5. Renault Grand Scénic – minus 40 %

Největší pokles počtu nabídek u modelů malých aut v období od ledna 2022 do současnosti

  1. Fiat Punto – minus 49 %
  2. Volkswagen up! – minus 43 %
  3. Peugeot 206 – minus 41 %
  4. Seat Ibiza – minus 41 %
  5. Fiat Panda – minus 41 %

Zdroj: TipCars.com