Znovuzrození rumunské Dacie pod křídly Renaultu je vlastně fascinující příběh novodobého automobilového průmyslu. Renault oživil značku proto, aby na rozvojových východních trzích nabídl rozpočtová auta, postavená na svojí starší technice. Jak ale modely přibývaly, stal se ze zamýšlené levné varianty neočekávaný prodejní trhák v celé Evropě. I na trzích západně od nás překonává Dacia zavedené soupeře a postupně se vyprofilovala do „lidového hrdiny“.

Účast na Dakaru, kterou by zrovna od Dacie ještě před pár dny absolutně nikdo nečekal, je toho jasným důkazem. Dacia chce dát světu najevo, že jako tovární závodní tým dokáže se svými auty víc, než si kdy kdo myslel.

Evropské značky segment levných čtyřkolek prakticky opustily. Nejlevnější Škodou je Karoq
Nový přehled nejlevnějších aut 4x4. U jiných než asijských značek moc neuspějete

I když v tiskové zprávě nepadlo, jaký model rumunská značka postaví na start nejslavnějšího rallyového maratonu, je celkem logické, že se bude jednat o SUV Duster, a je ještě logičtější, že se sériovým vozem bude závodní speciál sdílet především název. Dacia se totiž chystá závodit v kategorii T1+, tedy modifikovaných aut s pohonem 4x4. Známo je i to, že svoje síly spojuje s týmem specialistů Prodrive. Právě ti už pro velké automobilky naladili celou řadu úspěšných závodních speciálů všech možných kategorií.

Připomeňte si aktuálně prodávanou Dacii Duster ve starším oficiálním videu:

Zdroj: Youtube

Prodrive je zkrátka velké jméno a velká jména nesou i jezdci, kteří se v závodních Daciích továrního týmu chopí volantu. Konkrétně Rumunská značka sáhla po mladé, ale nesmírně talentované španělské závodnici Cristině Gutierrez Herrero, která do svých 31 let zvládla celkem 7 Dakarů, a dále po Sébastienu Loebovi – jednom z vůbec nejúspěšnějších rallye jezdců historie, který vyhrál Dakar devětkrát v řadě.

Jezdci továrního týmu Dacia - Sébastien Loeb a Cristina Gutierrez HerreroJezdci továrního týmu Dacia - Sébastien Loeb a Cristina Gutierrez HerreroZdroj: Se svolením Dacia

Zajímavostí je také již zmíněný fakt, že všechny tovární vozy pojedou výhradně na syntetické palivo. Konkrétně se bude jednat o testovací palivo společnosti Aramco. Ta je vyrábí kombinováním vodíku z obnovitelných zdrojů s CO2 zachyceným z ovzduší. Výsledkem je nízkoemisní palivo, které může fungovat i v dnešních spalovacích motorech. Právě o syntetických palivech se mluví jako o technologii, která by potenciálně mohla zachránit spalovací motory tak, jak je známe dnes.

Dacia začne závodit už v příštím roce 2024, kdy se postaví na start závodu Rallye du Maroc. Hned v lednu 2025 potom odjede právě rallye Dakar a zúčastní se i dalších vytrvalostních závodů seriálu World Rally-Raid Championship.