VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ANDREA ZAHRADNÍKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Hasiči v Nových Homolích měli první avii v okrese, díky ženám

Nové Homole – Naprostá rovnováha mezi dámskou a pánskou silou panuje u dobrovolných hasičů v Nových Homolích. Zdejší sbor, který byl založen roku 1900, totiž v současné době tvoří 65 žen a 65 mužů. K tomu se přidává více než třicet dětí.

Doudlebští chtějí novou zbrojnici, do té současné se nevejde auto

Doudleby – Kulatých 120 let letos uplyne od založení sboru dobrovolných hasičů 
v Doudlebech na Českobudějovicku. Stejný věk má i originální koňská stříkačka, která stojí ve zdejší zbrojnici a stále slouží.

První znělkou rozhlasu bylo troubení z Černé věže

České Budějovice - Před sedmdesáti lety, 5. května 1945, odzbrojila skupinka Čechů na vysílači za Budějovicemi německé strážce. Napojila se na pražské vysílání a o přestávkách sama pouštěla české písně. To bylo úplně první rozhlasové vysílání z jižních Čech. Na radnici na českobudějovickém náměstí narychlo vznikla hlasatelna, která využívala přístroje nacistického wehrmachtu.

Má na starosti obří herbář. Jeho noční můrou jsou škůdci

České Budějovice - Mezi 120 tisíci vylisovanými rostlinami se denně pohybuje Martin Lepší. Pracuje totiž jako botanik v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích, což obnáší i péči o zdejší velký herbář. Ten je nejvýznamnější sbírkou tohoto typu v kraji a stále se rozrůstá.

OBRAZEM: Libuše Chudobová dostala nový účes v medovém odstínu

České Budějovice - Jako nečekaný dárek dostala Libuše Chudobová ze Strakonic Proměnu s Plus Deníkem. Do projektu ji totiž přihlásila dcera. „Maminka se celý život starala o naši rodinu a já bych jí nyní ráda dopřála to, že jí někdo poradí, jak pečovat o sebe. Je to mé poděkování," napsala.

Učil se v Japonsku. Jeho sushi je podle tradičních receptů

České Budějovice - Před osmnácti lety se kuchař Marek Janeba poprvé setkal s japonskou kuchyní. Učarovala mu natolik, že se na ni dnes specializuje a stále dbá na tradiční recepty a suroviny.

Velikonoce znamenají obnovu života. Slaví se po jarním úplňku

České Budějovice - Tento týden oslavíme Velikonoce. Svátky mají silný křesťanský význam, ale jejich kořeny sahají hlouběji. Historii a zvyky přibližuje Michaela Vlčková, která působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

OBRAZEM: Na Borovanském mlýně už mají jarní mláďata

Borovany – Festival k přivítání jara uspořádali v sobotu na Borovanském mlýně u rybníka Votrubů. Návštěvníci si tu například mohli vyrobit dekorace na blížící se Velikonoce. „Akci pořádáme potřetí, inspiroval nás projekt Prázdniny na venkově a především chceme přivítat jaro. Celou zimu se na něj těšíme a je to pro nás zahájení sezony," uvedl majitel David Stibor.

Revma ji nezastavilo. Figurky šije pro radost sobě i ostatním

České Budějovice - Šije látková zvířátka, figurky a další výrobky především jako dekorace do vlastního bytu či dárky, ale potkat ji můžete i na řemeslných trzích. Romanu Lukášovou 
z Českých Budějovic přitom nezastaví ani zdravotní potíže. Naopak. Říká, že ruční práce jsou nejlepší terapií na revmatoidní artritidu, která ji řadu let trápí.

OBRAZEM: Moranu zapálili a hodili do Malše. Zima končí

České Budějovice – Za hlasitého bubnování, provolávání a zpěvu se v neděli Budějovičtí rozloučili se zimou. Uskutečnilo se vynášení Morany. „Akce má již dlouholetou tradici. Založili ji naši předchůdci 
v Galerii Pod kamennou žábou, manželé Kutišovi, a my pokračujeme a každoročně tak vítáme jaro," uvedla za organizátory Marta Vaverková.

Nákup pro své zákazníky chystají hlavně v noci

České Budějovice – Už v pět hodin ráno odsud vyjíždí první ze třinácti chladicích vozů. Auta za měsíc urazí 30 tisíc kilometrů a rozvezou asi 420 tun zboží. Obrovské množství práce zvládá jedna součást českobudějovického velkoobchodu Makro, o níž přitom řada lidí nemá ani tušení.

OBRAZEM: Medvěd Altaj si dopřál jarní očistu

Hluboká nad Vltavou - Medvěd plavý, který od loňského srpna žije v Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou, se v těchto teplejších dnech rád noří do vody. V úterý takto bavil návštěvníky hned ráno.

Pro látky na svatební šaty jezdí až do Dubaje

České Budějovice - Tereza Sabáčková patří mezi návrháře, kteří darovali své modely do charitativní akce pro spolek Autisté jihu. Obléká často nevěsty, ale jejími zákazníky jsou i muži.

Pelikáni se vrátili na břeh Munického rybníka

Hluboká nad Vltavou – Čtyři pelikáni bílí jsou opět k vidění v Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Zvířata se ve čtvrtek přestěhovala ze zimoviště v zázemí zpět do výběhu na břehu Munického rybníka. „Ve vytápěné místnosti je necháváme, dokud noční teploty nestoupnou nad nulu. Aktuální počasí už jim nedělá žádné problémy a mohou být venku," vysvětlil ošetřovatel Ondřej Srb.

Na univerzitě se společně učí prarodiče a jejich vnoučata

České Budějovice - Na stole pastelky, obrázky či hudební nástroje a v lavicích studenti, jaké by na vysoké škole asi málokdo očekával. Tak to vypadá jednou za měsíc na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Pořádají se zde totiž kurzy pro prarodiče a vnoučata. Společně se tak učí děti ve věku od šesti do dvanácti let se svými babičkami nebo dědečky.

Mladým cizincům vaří guláš 
i svíčkovou. Ale bez mouky

Hluboká nad Vltavou - Vyhovět chutím lidem ze Španělska, Itálie, Skandinávie, ale i Číny nebo Austrálie musí denně kuchař Jiří Remiáš. Vaří totiž na mezinárodní škole Townshend International School v Hluboké nad Vltavou. Naučil se tak kombinovat různé typy kuchyní a například typicky česká jídla obvykle servíruje 
v odlehčené verzi.

Jakmile začne malířka tvořit, vydrží u plátna dlouho do noci

České Budějovice - Od malička ráda kreslila pastelkami, po letech se pak 
k tomu vracela, když řešila osobní problémy. Zhruba před rokem a půl ale Lenka Šlajferčíková objevila úplně nový pohled na malování, vzala akrylové barvy a začala se koníčku věnovat naplno. Dočkala se dokonce už i své první autorské výstavy.

OBRAZEM: Táňa dostala nový účes v odstínech červené a fialové

České Budějovice - Pracuje jako prodavačka, ráda hraje volejbal, je členkou sboru dobrovolných hasičů, ale na péči o sebe už jí mnoho času nezbývá. Proto se pětadvacetiletá Táňa Korol rozhodla zkusit Proměnu s Plus Deníkem. „Když jste mě vybrali, měla jsem obrovskou radost. Ničeho se nebojím, dělejte se mnou, co chcete," řekla na začátku dne.

Knihovnice měly v ruce každý ze 450 tisíc svazků

České Budějovice – Zdejší vstupní terminál se brzy otevře již po milionté. Akademická knihovna v kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích v lednu oslavila pět let od otevření, za tu dobu se stala neodmyslitelnou součástí vysokoškolského života v krajském městě. Její služby ale nemusí využívat jen studenti, vítaní jsou 
i další zájemci.

Ještěry a plazy mají nadšenci po celém bytě. V neděli se sešli na burze

České Budějovice – Hadi, chameleoni, sklípkani, pavouci, sarančata, cvrčci a mezi nimi stovky nadšených lidí. Velký úspěch měla první letošní terarijní burza a výstava, která se uskutečnila v neděli ve Spolkovém a kulturním domě Slavie v Českých Budějovicích. Chovatelé si zde pořizují nová zvířata i doplňují zásoby krmiva a dalších potřeb.

OBRAZEM: Na Novohradsku chodí koledníci se šavlemi

Novohradsko – Velmi výjimečná je masopustní obchůzka v osadách Vyšné, Obora 
a Nakolice na Novohradsku. Dodržuje se zde totiž takzvaná šavlová koleda. Její členové musejí zvládat poměrně náročný tanec se šavlemi, které spojí do kruhu, zvedají je nad hlavu i přeskakují.

Anonym ohlásil bombu na nádraží, policisté zkontrolovali i to budějovické

České Budějovice - Rozsáhlé policejní manévry zažila v sobotu odpoledne celá republika. Českým drahám totiž anonym oznámil, že na hlavním nádraží je nastražena bomba. Neupřesnil však, ve kterém městě. V jižních Čechách proto policie zkontrolovala nádraží v Budějovicích. Nic nenašla.

Zkrášluje celebrity před tím, než jdou na červený koberec

České Budějovice - Líčí Jihočešky před plesy 
a dalšími akcemi, ale pracuje také se slavnými herečkami či modelkami. Sedmadvacetiletá Magdalena Starková 
z Českých Budějovic se živí jako vizážistka. Každý rok například jezdí pečovat o celebrity na filmový festival 
v Karlových Varech.

Jako první nasadí Na Půdě Poker face

České Budějovice – Co se stane, když se během jednoho vánočního večera prolnou minulé i současné události, tři generace, dva politické režimy a dvě ideologie? O tom vypráví tragikomedie mladého českého dramatika Petra Kolečka Poker face, kterou dnes Jihočeské divadlo uvádí jako historicky první premiéru na nové Studiové scéně Na Půdě. V komorním rodinném příběhu vystupují jen čtyři herci.

Studenti si sami píší hry, ale v divadle i uklízejí a malují

České Budějovice - Sami si píšou hry a promítají do nich svůj osobitý smysl pro humor, pořádají kreativní dílny, starají se o kostýmy, techniku, ale i tak prozaické věci, jako je úklid nebo malování. Pouze studenti vedou Studentské universitní divadlo neboli SUD v Českých Budějovicích. Mnozí se s ním ale těžko loučí, a tak zůstávají 
i po dokončení vysoké školy.

V zoo už uvidíte mláďata tamarínů vousatých, tygřice se zabydluje

Hluboká nad Vltavou – Po celý rok má otevřeno Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Navštívit ji tedy můžete 
i tento týden o jarních prázdninách, a to denně od 8.30 do 16 hodin. V poslední době zde opět přibylo několik novinek.

Švejk vyzkouší před otáčivým hledištěm pyrotechniku

Český Krumlov – Všechny klasické pohádky již vyzkoušeli, a tak došlo na příběh dobrého vojáka, před jehož uváděním mají respekt i zavedená divadla. Recesistické seskupení hrajících neherců Proradost vystoupí tuto sobotu od 14.02 hodin před krumlovskou točnou s vlastní verzí Švejka. Pokračuje tak v již osmnáctileté tradici zimních představení pod širým nebem.

Z Francie přijel do Čech na dovolenou. A zůstal dvacet let

České Budějovice - Dobrý den. Děkuji. Smím prosit? Máte krásné oči. Tyto čtyři fráze se Francouz Nicolas naučil, když poprvé jel do České republiky. Dnes mluví naprosto plynule, a to, že je cizinec, prozrazuje pouze jeho přízvuk. V Čechách se mu totiž velice zalíbilo a rozhodl se tu zůstat. Od toho okamžiku už uplynulo dvacet let.

OBRAZEM: Soňa Machová dostala světlejší barvu vlasů a kratší sestřih

České Budějovice - Viděla výsledek jedné z dřívějších Proměn a nadchl ji natolik, že chtěla zažít něco podobného. Soňa Machová 
z Českých Budějovic se do projektu Plus Deníku přihlásila sama. „Moje nastávající tchyně byla v Proměně a moc se mi líbilo, jak jste jí vylepšili, tak to chci také zkusit," vysvětlila.

Na Půdě Jihočeského divadla mají nejlepší světla a zvuk

České Budějovice – Činohra tu odehraje moderní komedii, následující večer bude patřit komornímu koncertu nebo experimentálnímu baletu 
a vlastní představení mohou nazkoušet třeba i žáci nedaleké základní školy. Tak by měla podle vedení Jihočeského divadla fungovat právě dokončená Studiová scéna Na Půdě. Jedná se o největší novinku, kterou přinesla déle než rok trvající rekonstrukce, jejíž náklady činí asi 29 milionů korun.

VŠTE naučí, jak podnikat a jednat s Číňany

České Budějovice – Úspěch má v dnešní době ten, kdo se dokáže prosadit na čínském trhu. V jižních Čechách chybí odborníci na příjezdovou turistiku. Z těchto dvou faktů vycházela Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích (VŠTE), když začala připravovat nové specializace. Otevře je již v akademickém roce 2015/2016.

Psycholog pomáhal vojákům na misích v Bosně a Kosovu

České Budějovice - Musel být stále připraven řešit mimořádné situace, včetně těch tragických, trávil dlouhé měsíce mimo domov 
a nestydí se přiznat, že zažil 
i strach. Bohuslav Jäger, který má dnes soukromou psychologickou praxi a externě vyučuje na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, se zúčastnil několika misí české armády. Jako psycholog působil v 90. letech u jednotek nasazených 
v Bosně a Hercegovině a v roce 2002 v Kosovu.

Pavilon na výstavišti zaplní svatební šaty a hostiny

České Budějovice – Lidé, kteří plánují svatbu, najdou vše pro svůj velký den na jednom místě již tuto sobotu 17. ledna v pavilonu T na českobudějovickém výstavišti. Uskuteční se zde třetí ročník Svatebního veletrhu.

Studenti se na týden mohou stát stínem manažera firmy

České Budějovice - V roce 2007 získala Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích Ekonomickou fakultu. Tehdy se totiž takto zaměřené obory vyčlenily ze Zemědělské fakulty. Během pár let se Ekonomická fakulta rozrostla, má zhruba 1800 studentů, stala se první Fairtradeovou fakultou v republice.

Objevili obrazy, na které už zapomněl

České Budějovice - Alšova jihočeská galerie Ve Wortnerově domě v Českých Budějovicích vystavuje raná díla Michala Singera. Zachycují především pražský Smíchov. Jedná se o kompletní kolekci, která dosud nebyla nikde k vidění.

Koruny pro tři krále vyráběli děti a senioři

Lišov - Lišovská farnost se mezi prvními připojila k tradiční charitativní sbírce. Ta potrvá na mnoha místech kraje i republiky až do 14. ledna. Výtěžek je určen na pomoc nemocným, handicapovaným, seniorům, matkám s dětmi v tísni a dalším sociálně potřebným.

Ve Dvorci uvidíte lvy, bílé tygry, šimpanze i kolekci kober

Dvorec – I v zimě můžete navštívit Zoologickou zahradu Dvorec nedaleko Borovan. Do konce března má otevřeno o víkendech od 11 do 16 hodin. Cena vstupného je snížená, protože některá zvířata zůstávají v chladných měsících v zázemí, ale k vidění je toho dost.

Radek Bakalář ovládne mysl všech lidí v divadelním sále

České Budějovice - Vlastní autorskou show poprvé chystá kouzelník Radek Bakalář. Představí ji 26. února 2015 v divadelním sále DK Metropol v Českých Budějovicích. „Bude to unikátní akce. Iluzionisté obvykle nevystupují pro tak velké publikum, já chci navíc spojit kouzla s tancem," říká.

Na Štědrý den se lidé myli v potoce, aby byli zdraví

České Budějovice – Příští týden vrcholí advent. Zakončí jej Štědrý den. I s ním je spojena řada tradic. Historii a zvyky přibližuje Michaela Vlčková, která působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Technické obory studuje 35 procent žáků, stále je to málo

Jižní Čechy – Jihočeské firmy nejvíce potřebují odborníky na strojírenství, elektrotechniku a energetiku. Shánějí je marně. Právě o tyto obory je totiž mezi žáky nejmenší zájem. Situace se sice za poslední rok zlepšila, ale na trhu práce je stále nedostatek vzdělaných techniků.

Zřejmě první adventní věnec visel na sirotčinci

České Budějovice – Oslavíme již třetí adventní neděli. Ta má zvláštní význam. Fialovou liturgickou barvu vystřídá růžová, která signalizuje, že dosavadní spíše vážný charakter adventu střídá radostný tón.

Oliver dostal dárek ze Švédska – tygřici Altaicu

Hluboká nad Vltavou – Nejoblíbenější výběh v Zoo Ohrada u Hluboké  nad Vltavou bude brzy ještě živější než dosud. Tygr ussurijský Oliver, který zde žije od června loňského roku, totiž dostane dámskou společnost. Samičku přivezli do jižních Čech ve čtvrtek ráno.

Test Deníku: Většina punčů ze stánků na náměstí obstála

České Budějovice – Kvalita nápojů, které se prodávají na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích, je dobrá. Jen některé mají nevýraznou vůni nebo v nich není dostatečně cítit alkohol. Takový je závěr testu Deníku 
z minulého týdne.

Kromě Mikuláše chodila dříve ulicemi i perchta

České Budějovice – Blíží se druhý adventní týden. Do ulic vyrazí Mikuláš s anděly a čerty. Dříve však maskovaných tajemných bytostí chodilo mnohem víc. Historii a zvyky připomíná Michaela Vlčková, která působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Daně jsou smutné, ale dějí se kolem nich i úsměvné věci

České Budějovice - Celý život se zabývá daněmi. A i když se to zdá neuvěřitelné, objevil v nich mnoho zajímavého a dokonce zábavného. Proto Václav Boněk psal kromě odborných textů také fejetony ze své dlouholeté praxe v daňové správě. Některé z nich nyní vydává budějovické nakladatelství Dona v knize Daně s úsměvem.

Před Vánoci se nesměly konat zábavy ani svatby

České Budějovice – Tento týden oslavíme první adventní neděli. Zvyky spojené s nadcházejícími dny a historii období příprav na Vánoce přibližuje Michaela Vlčková, která působí na Teologické fakultě Jihočeské univerzity 
v Českých Budějovicích.

Rakovinu prostě porazím. 
Od narození jsem bojovnice

Strakonicko - Pořádně těžkou zkoušku si život připravil pro třiačtyřicetiletou Hanu Mikasovou ze Strakonicka. Letos jí lékaři diagnostikovali postupující rakovinu děložního hrdla, nádor není možné operovat. 
I když přiznává, že jí nejprve bylo velice těžko, rozhodla se bojovat a je přesvědčená, že nemoc porazí.

Vyrábí meče a štíty pro rytíře, zvládl ale i helmu RoboCopa

Borovany - Asi každému klukovi se líbí meče, štíty a halapartny. Jiří Havlis z Borovan na Českobudějovicku si ale zálibu přenesl až do dospělosti a dokonce z ní dokázal udělat své povolání. Vyrábí repliky zbraní a zbrojí z nekovových materiálů. Jeho díla se objevují také ve filmech či divadelních představeních.

Vědci zkusí uměle odchovat ohrožené jesetery

Vodňany – Šestnáct druhů 
jeseterů se v současné době řadí do skupiny kriticky ohrožených zvířat. Změnit by to mohli vědci Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity (FROV JU). Příští rok na jaře se poprvé pokusí téměř vyhynulé jesetery uměle odchovat.

Učitelka v pekle obléká kožich po prababičce

Borovany – Z čeho se vaří dobroty v pekelné kuchyni, co se musí naučit malí čerti ve škole a jak vypadá komnata samotného Lucipera? To mohou lidé opět zjistit v Borovanech. O víkendu zde začala oblíbená Peklománie, která nabízí prohlídky čertovského světa. Ty pokračují ještě v několika termínech do 6. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT