VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DANIELA PROCHÁZKOVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Čeští vědci vyvíjejí látku na léčbu zánětů

České Budějovice, Praha – Velmi perspektivní látku na léčbu zánětů objevili čeští vědci. Původem přírodní látka získaná z půdních bakterií dokáže blokovat záněty, a to jak akutní, tak chronické. Objev se zvolna posouvá z fáze základního výzkumu k přípravám prvotních klinických studií.

V Belgii si vyzkoušel, jak řídit raketoplán

České Budějovice - Zajímá ho, jak a proč fungují věci v jeho okolí, a proto jej baví předměty jako fyzika nebo chemie. A navíc se mu 
v nich velmi daří. Šestnáctiletý Martin Rameš sbírá úspěchy na odborných soutěžích, zúčastnil se i mezinárodní expedice Mars.

Přebornice v recitaci se chce stát herečkou

České Budějovice - Lidem se snaží předávat poselství z básní i prozaických textů. A daří se jí to. Studentka Natálie Postlová se již řadu let věnuje recitaci, na soutěžích sbírá úspěchy. Zároveň navštěvuje dramatický kroužek, protože ji láká herectví.

První housličky jsem dostala v sedmi letech

České Budějovice - Osmnáctiletá Terezie Vargová dokáže svými houslemi zaujmout nejednoho posluchače. Sbírá ocenění na mnoha českých i mezinárodních soutěžích a po ukončení českobudějovické konzervatoře bude hru na housle studovat dále na akademii v Brně.

Mistryně republiky v twirlingu si točí hůlkou i při učení

České Budějovice - Trénuje každý den, ale pořád ji to velmi baví. Díky svému koníčku se podívala do Francie, Británie i Norska. Sedmnáctiletá Veronika Kadlecová se věnuje twirlingu. Pravidelně se účastní mistrovství světa a Evropy, je držitelkou několikanásobného titulu mistryně republiky.

Jiří se v televizi utká s nejchytřejšími lidmi

České Budějovice - Devatenáctiletý Jiří Guth Jarkovský z Českých Budějovic ze všeho nejraději zaměstnává svůj mozek. Získává medaile v nejvyšších soutěžích z fyziky, matematiky, logiky i chemie, je jedním 
z nejchytřejších studentů 
v historii českobudějovického Gymnázia Jírovcova.

Sbírá folklórní oblečení, v truhle má kroje staré sto let

Bzí – Začalo to jednou starou malovanou truhlou. Copak do ní naše prababičky ukládaly? Tázal se tenkrát patnáctiletý David Blažek, když unikátní kus nábytku  dostal. Jakmile to zjistil, vznikla mu záliba na celý život. Kroje!

V Budějovicích září velmi nadaní studenti

České Budějovice - Představujeme vítěze 14. ročníku soutěžní ankety Talent Jihočeského kraje roku 2013. Úspěchy mají v umění, sportu, vědě i technice.

Hlubockým se naplnila kasa, letos hospodaří se 105 miliony

Hluboká nad Vltavou - S obrovským přebytkem 29 milionů korun skončil výsledek hospodaření Hluboké nad Vltavou v uplynulém roce.

Boršovští dostali ocenění za dva nové válečné pomníky

Boršov nad Vltavou - Zdejší pietní místa připomínají amerického letce, legionáře a popraveného učitele.

Po marodech zbude kraji šest budov

České Budějovice - Stoletý objekt už neodpovídá potřebám medicíny, volný bude za pár let i dolní areál.

Stoletá oslavenkyně si vždy ráda zatančí

České Budějovice - Fyzickou kondici by mohl Gertrudě Štětinové, která v úterý oslavila úctyhodných sto let, leckdo závidět.

Po pěti letech: Na obchvat Lišova se stále čeká

Lišov - „Tolik kýžený obchvat Lišova by se mohl začít stavět zhruba za dva roky," uvedl Českobudějovický deník v úterý 3. března 2009.

Univerzita plánuje novinky v kampusu za miliony

České Budějovice – Hned několik významných investic chystá Jihočeská univerzita v kampusu ve Čtyřech Dvorech. Vznikne tu park, studentský klub a mateřská školka. V plánech je zakreslena také nová aula. Tu však kvůli dvou set milionovým nákladům vedení školy zatím odložilo na rok 2015.

V zimě jako na jaře. Ptáci se vrátili až o měsíc dřív

Českobudějovicko – Jarní teplé počasí zavládlo letošní rok skutečně brzy. Pocítili to i tažní ptáci, kteří se domů vracejí s několikatýdenním předstihem. Skřivani, špačci a čejky začali přilétat jako první.

V Hospůdce U Divadla vařili podle rybáře z Purkarce

České Budějovice - Sumec, brambory, cibule. Jen tyto tři hlavní přísady stačí k vykouzlení výtečného pokrmu. Dobře to ví Karel Štabrňák, čtenář Českobudějovického deníku, který zvítězil se svým receptem na sumce v naší kuchařské  soutěži.

Z celé zimy mrzlo jen šest dní

Českobudějovicko - Díky letošnímu teplému počasí lidé ušetří na nákladech za topení. Radují se i silničáři, těší je úspora posypových materiálů

Recept na kapra sestavila 
z darů přírody

České Budějovice  – Poprvé v životě se zúčastnila kuchařské soutěže a hned ji vyhrála. Ludmila Mikolášová z Českých Budějovic zvítězila v 3. kole soutěže Deníku o nejlepší recept na jídlo z ryby. Porotcům se zalíbil její kapr na houbách.

Do Dubného přinesl čáp jaro

Dubné – Jako jeden z prvních ptačích velikánů přilétá každoročně čáp bílý do Dubného na Českobudějovicku. Letos se zřejmě nemohl dočkat a domů si opravdu pospíšil. Na hnízdě na věži kostela jej lidé z vesnice zpozorovali už v pondělí odpoledne.

V konstelacích jsem hrála roli embrya i Smrti

České Budějovice – Odhodlání a odvahu, to je stěžejní, co v sobě sbírám, když vstupuji do Duhového prostoru v ulici Na Sadech v Českých Budějovicích. Rozhodla jsem se na vlastní kůži vyzkoušet poměrně mladou terapeutickou metodu, která se rychle ujala a rozšířila i u nás – rodinné konstelace.

Českobudějovičtí Ukrajinci 
se modlili za svou domovinu

České Budějovice – Zapálené svíčky, tichá pieta, pospolitá atmosféra v kostele plném lidí. V uličce mezi lavicemi leží snímky hořícího Kyjeva a desítky fotografií zraněných a padlých, kteří v posledních několika vyhrocených dnech dali svůj život za svobodu Ukrajiny.

U Budějovic přibývá otrav psů

Českobudějovicko – Strach o svého psa a absolutní bezmoc zažil v uplynulých dnech Zdeněk Filip z Vidova. Na Deník se obrátil, aby varoval i ostatní  majitele domácích mazlíčků. „Čím dál víc se v Českých Budějovicích a okolí setkávám s pejskaři, jejichž mazlíček byl otrávený. Stejná příhoda se stala i mě," řekl.

Hluboká napouští přístav. Bude místo pro 74 lodí

Hluboká nad Vltavou – Moderní stavba pod hlubockým zámkem už získala jasné obrysy. Dělníci dokončili nejdůležitější konstrukční práce a v těchto dnech se napouští bazén pro kotvení lodí, který vznikl z nevyužívaného zarostlého meandru na levém břehu řeky.

Budějovice převzaly další kasárna

České Budějovice – Zhruba polovinu areálu bývalých kasáren Františka Josefa I. v Žižkově ulici od armády a celní správy převzali zástupci města Českých Budějovic. Jedná se o plochu s celkovou výměrou asi 7300 m2, včetně budov a části dvora, kde do nynějška sídlila Krajská vojenská ubytovací a stavební správa.

Hlubočtí chystají týden pro ženy

Hluboká nad Vltavou – Šedesát druhů sportů, až čtyřicet kulturních událostí, třicítku možných způsobů relaxace a zhruba třicet akcí týkajících se zdravého životního stylu, to vše si budou užívat ženy v prvním červencovém týdnu (od 30. 6. do 5.7. 2014) ve Sportovním areálu v Hluboké nad Vltavou.

Hlubočtí už ví, kdy bude zápis do školek

Hluboká nad Vltavou – V druhém dubnovém týdnu půjdou hlubočtí rodiče se svými ratolestmi na zápis do mateřské školky. Ta má tři odloučená pracoviště s celkovou kapacitou 156 míst v šesti třídách.

Čtenářka Deníku ochutnala svůj recept z rukou profesionálů

České Budějovice - Českobudějovická Hospůdka u Divadla ve středu podávala lososa s tymiánovým pyré podle receptu naší čtenářky Nely Bjalkovové (na snímku), která vyhrála v kulinářské soutěži Deníku.

Školy odmítaly prvňáky. Kvůli kapacitě

České Budějovice – Tlačenice z mateřských školek se přesouvá už i na základky.  Letos by mělo do prvních tříd nastoupit o 120 dětí víc než loni a některé českobudějovické školy už jsou plné nadoraz.  Musely proto odmítat děti, které nepatří do jejich školského obvodu.

Čtrnáctikilového sumce tahali 
z řeky hodinu, skončil na pekáči

Purkarec – Nahodili nástrahu na kapra a ke svému velkému překvapení chytili 140 cm velkého čtrnáctikilového sumce. „Hodně dlouho jsme s ním bojovali, jezdili jsme za ním na loďce dokolečka asi hodinu," vypráví pětadvacetiletý Karel Štabrňák z Purkarce.

Chtěl si vybrat 
12 tisíc, bankomat ale peníze spolkl

České Budějovice – Když si šel Libor Penz vybrat peníze na zaplacení nájmu, zažil dost nepříjemný šok. V bankomatu Raiffeisenbanky na Lannově třídě v Českých Budějovicích naťukal cifru 12 tisíc korun, bankovky však nevypadly a na obrazovce přístroje se objevila zpráva: Tento bankomat nevydá žádné peníze.

Příliš pravoúhlých tvarů v prostoru ženám škodí

České Budějovice – Irena Kovářová je stále plná energie a srší z ní dobrá nálada. Snad proto, že se dvacet let věnuje feng šuej, prastarému čínskému učení o vytváření harmonického prostoru.

Sv. Valentýn: Jako dárek dostala výlet do Benátek

České Budějovice – Šperky, polštářky, čokoláda, to vše nejlépe ve tvaru srdíček. Obchody se halí do červené a růžové a připomínají, že 14. února je svátek zamilovaných. Ačkoli je Valentýn původem angloamerický svátek a do Čech se dostal teprve po sametové revoluci, začíná se i tady ujímat.

Vítězka soutěže je vášnivá gurmánka a nejvíc miluje ryby

České Budějovice - Výhra 
v kulinářské soutěži Deníku 
o nejlepší recept na lososa nemohla padnout na lepší půdu.

Do Ševětína jezdí místo vlaků autobus

Českobudějovicko - Výluka se dotkne cestujících ve směru 
na Prahu a na Brno. Potrvá do čtvrtka.

Kvůli novele zákona se nyní barmani musí přetahovat 
o jednu láhev

České Budějovice – Alkohol s rodným listem, nové kolky, koncese pro všechny prodejce lihovin a přísnější pravidla pro hostinské a barmany. Taková nová opatření jsou odrazem metanolové aféry, která předloni na podzim hýbala celou republikou.

Babovřesky mají jihočeskou předpremiéru. Pištínští vypraví autobus

Českobudějovicko – O nový film Zdeňka Trošky, který se natáčel mimo jiné v Pištíně, Záboří, Holašovicích a Dřítni, je obrovský zájem. Ve čtvrtek večer se uskuteční předpremiéru v Týně nad Vltavou. V pátek bude následovat bude projekce v Českých Budějovicích.

Dárci krve dostali medaile a půjdou plesat

České Budějovice – Silnou a stabilní základnou bezpříspěvkových dárců krve se může pyšnit českobudějovický okres. Oblastní spolek Českého červeného kříže (ČČK) ocenil v pondělí večer dalších šedesát dárců plaketami doktora Jana Janského.

Strážkovičtí včelaři oslavili stovku, uspořádali proto i ples

Strážkovice  –  Kdo jednou nahlédl do života včel a uviděl jejich práci, umí si jen těžko představit průběh roku bez nich. Říkají to strážkovičtí včelaři a určitě mají pravdu.

Na Švábův Hrádek jede nová linka budějovické MHD

České Budějovice - Po autobusech, které by jezdily do jejich čtvrti, volali lidé ze Švábova Hrádku dlouho.

Nedaleko Borovan otevřou oboru s divočáky i muflony

Borovany - Unikátní atrakci zejména pro rodiny s dětmi připravilo Myslivecké sdružení Obora Nový Dvůr. Svou oboru nedaleko Borovan otevře návštěvníkům.  Ti tu mohou spatřit jeleny, daňky, muflony, srnčí zvěř a divočáky a dále také různé ptactvo.

Obce odhalují rozpočty, s účty váhají

Českobudějovicko –  První vlaštovka mezi městy České republiky, jihomoravský Tišnov, už otevřela své účty pro permanentní nahlížení veřejnosti. Na Českobudějovicku zatím města sázejí spíše na podrobně vystavený rozpočet na webových stránkách.

Čekání u doktora zkrátí internet

České Budějovice – Žádné dlouhé prostoje v čekárnách u lékaře, žádná nutnost telefonování do ordinací. Jihočeský kraj připravuje novinku ve svých nemocnicích, a to, že se budou moci lidé objednat na vyšetření přes internet. Tento záměr už schválili krajští radní a v únoru o něm budou rozhodovat zastupitelé.

V pátek mohou školáci na medvědí oslavu

Českobudějovicko – Ve čtvrtek dostanou školáci vysvědčení a v pátek je čeká zasloužený odpočinek v podobě jednodenních pololetních prázdnin. Když nemusejí žáci do školy, mohou vyrazit za zábavou.

V Dubném i ve Štěpánovicích čekají rekordní počet prvňáků

Českobudějovicko – Silné ročníky dětí právě nastupují do základních škol. V mnoha obcích na Českobudějovicku tak ve školních lavicích usedne rekordní počet prvňáčků.

Budějovice lákají k nákupům více než jiná krajská města

České Budějovice – Jako třetí nejsilnější město v republice, co se týče obchodní  nabídky, vyhodnotili ekonomičtí analytici jihočeskou metropoli. Podle Indexu tržního významu měst dosáhly České Budějovice nejvyššího hodnocení hned za Prahou a Karlovými Vary.

Boj o sběrný dvůr ve Zlivi: Lidé rozhodnou v referendu

Zliv – Vyhrocené diskuse a město rozdělené do dvou nesmiřitelných táborů. Tak vypadá v posledních dnech atmosféra ve Zlivi. Sotva sto metrů od kostela v centru města má vzniknout nový sběrný dvůr. Město na něj získalo šestimilionovou dotaci, má stavební povolení a vybrané dodavatele stavby.

Obchvat Lišova získal přesný obrys

Lišov – Třináct tisíc aut denně projede centrem Lišova. Těžká doprava přímo sužuje třetinu obyvatel města, kteří už téměř třicet let čekají na obchvat Lišova. Přípravy této dlouho slibované dopravní stavby se ale pomalu  sunou vpřed směrem k realizaci. Ta se nyní střízlivě odhaduje na rok  2020.

Spor o chaty v Jivně: stěžovat si přišlo 60 lidí

Jivno – Nebývale hustá atmosféra a tři hodiny ostré diskuse dvou nesmiřitelných táborů. Tak v pondělí vypadalo druhé veřejné projednání návrhu nového územního plánu (ÚP) obce Jivno.

Do přírody se vrátí zubři. Pomáhají tomu jihočeští vědci

České Budějovice – Jen o vlásek uniklo naprostému vyhubení největší zvíře evropského kontinentu – zubr. Po první světové válce byly vyhubeny poslední dvě populace ve volné přírodě a druh nadobro nezmizel jen díky záchrannému programu.

U bridže záleží na dovednosti hráčů, nikoli na náhodě

České Budějovice – Tiché soustředění, pokrové výrazy ve tváři a vějíř karet v rukou. Tak to vypadalo o víkendu 
v sále českobudějovické Besedy. Konala se tu totiž nejvyšší celostátní soutěž v bridži Velká cena Českých Budějovic, na niž se sjelo více než sto hráčů ze všech koutů České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT