VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA KLOMFAROVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jak podnikat se studenti učí i prodejem kávy

České Budějovice – Zkusit si podnikání a zároveň se zapojit do dobročinného projektu – to jsou příležitosti, které mají studenti Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity (EF JU) v rámci některých předmětů. Dát si kávu či jinak přispět Potravinové bance v Jihočeském kraji teď mohou díky nim nejen studenti, ale kdokoli, kdo zavítá do kampusu Jihočeské univerzity.

Hosty lákají na pivo i domácí paštiky

České Budějovice - Dobré poctivé domácí jídlo. To je pojem, který v posledních letech skloňují známí kuchaři v televizi, ale i na stránkách novin nebo časopisů. Malé domácí podniky, kde se lze dobře najíst a zároveň si posedět v příjemném a často nekuřáckém prostředí, jsou proto stále oblíbenější. A spolu s domácí kuchyní chtějí hosté ochutnávat i méně známé značky piv.

ROZHOVOR: Velikonoce bývaly magickým obřadem

České Budějovice - Velikonoce jsou tady. O původu svátků, ale i o jejich proměnách, jsme si povídali s Daliborem Turečkem z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Zde se zabývá nejen dějinami české literatury 19. století, ale i folkloristikou.

Za obřími kraslicemi vás sveze pára

Českobudějovicko - Obří kraslice, ale i tradiční hrkání nebo tvořivé dílny to vše je na období velikonočních svátků nachystáno na Českobudějovicku.

Společně trénují na náročný překážkový závod

Lišov - Nejrůznější překážky, bláto, běh, ale také nezapomenutelný pocit vítězství v cíli to vše jsou závody Spartan Race. A protože jsou tyto závody skutečně náročným koníčkem, vznikají tréninkové skupiny, které zájemce na tyto závody připravují. A právě jedna taková vznikla nyní i v Lišově.

Při cvičení může pomoci i elektřina

České Budějovice - Elektrické impulsy při cvičení? Ne, to není sci-fi nebo reklamní trik. Cvičení, při kterém svaly rozpohybuje elektřina, využívají nejen sportovci, ale i běžní lidé. Navíc stačí jen dvacet minut ve specializovaném fitcentru, což v dnešní uspěchané době uvítá každý. S těmito informacemi jsem přišla do českobudějovického studia BodyBody na první zkušební trénink.

Do ulic se znovu vrací růžová rekola

České Budějovice – Půjčit si ve městě jedno z třiceti růžových kol pomocí SMS nebo speciální aplikace v telefonu bude opět možné.

Ve Srubci si postaví svou základku

Srubec - O patnáct set vzrostl za posledních dvacet let počet obyvatel Srubce. Dříve malá obec na periferii Budějovic se rozrostla o nové čtvrti plné rodinných domů, do nichž se nastěhovaly převážně mladé rodiny. Ve Srubci proto začala citelně scházet základní škola. A mateřinka je tu zaplněna do posledního místa.

ROZHOVOR: Obrázky z Arpidy putují po celém světě

České Budějovice - Před více než dvaceti lety vznikl v českobudějovickém centru Arpida arteterapeutický ateliér. O práci v ateliéru i o úspěších dětí, které do něj docházejí, jsme si povídali s jeho zakladatelkou a učitelkou Alenou Jankovskou.

Chceš být hrdinou? Stačí pět set mililitrů krve

České Budějovice - Staň se hrdinou, vzkazují organizátoři letošního čtvrtého ročníku Studentského krvebraní. Od 8. února tak opět přicházejí na transfuzní stanici českobudějovické nemocnice mladí dárci krve.

Bavorovice přijdou o svou knihovnu

Českobudějovicko - Nízký zájem čtenářů. To je hlavní důvod, proč se nyní uzavřela knihovna v Bavorovicích. „Knihovna měla nové zázemí v hasičské zbrojnici, nikdo tam ale nechodil a knihovník šel do důchodu," informoval Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou, pod jehož samosprávu Bavorovice spadají.

Káva, to není jen turek nebo „presso

České Budějovice - French press, porcelánový drip, džezva - způsobů přípravy kávy je mnoho, není to jen náš turek nebo „presso". Trendem dnešní doby je snaha porozumět přípravě kávy a dokázat si ji správně vychutnat. O kávě jsme si povídali s Petrem a Veronikou Beierovými z Českých Budějovic. Manželé provozují v krajském městě kavárnu Café Magnolia.

Při nakupování si hráli nejen s tekutým dusíkem

České Budějovice /FOTOGALERIE A VIDEO/ - Zákon akce a reakce, ale i hrátky s tekutým dusíkem nebo programování robotických hraček a rybí speciality - to vše ukázal další ročník akce Věda v Géčku, kterou pořádala Jihočeská univerzita v budějovickém nákupním centru.

OBRAZEM: Na výstavišti předvedli chovatelé svoje úspěchy

České Budějovice - Tradiční výstava holubů, slepic i králíků se konala v neděli dopoledne na českobudějovickém výstavišti, sešly se zde desítky chovatelů těchto zvířat.

Svatbu by si měly dvojice hlavně užít

České Budějovice - Někdo sní o velké svatbě se spoustou hostů, jiný dá přednost malému obřadu a jednoduché svatební hostině v dnešní době jsou trendy různé. Jak ale zařídit, aby v den D běželo vše jako na drátkách? O přípravách svatebního dne jsme si povídali s Olgou Polidarovou, majitelkou svatební prodejny a agentury Amelie.

Radost dělá dobrovolným hasičům z Olešníku jejich nová zbrojnice

Olešník - Jezdí hasit požáry, ale také pilně soutěží a pořádají závody. Hasiči z Olešníku tvoří dobrou partu. Navíc teď mají i pořádné zázemí. „Naše nová hasičská zbrojnice byla postavená v roce 2014," říká starosta SDH Olešník Jaroslav Kuboušek.

Lidé stále více přemýšlejí o své planetě

České Budějovice - Lokální a především sezonní potraviny, ale i nezávadné materiály kolem nás či energie z obnovitelných zdrojů mnoho lidí se dnes stále více zamýšlí nad tím, co a proč kupuje či jak se chová ke svému prostředí. Právě o trendech v této oblasti jsme si povídali s Lukášem Čeňkem, jenž v Českých Budějovicích provozuje kavárnu Fér Café.

Žáci mnohdy volí školu nad své možnosti

Českobudějovicko - Někteří deváťáci mají o svém budoucím povolání jasno dlouho dopředu. Mnozí z nich ale nyní prožívají týdny nejistoty a váhání. Dumají, která střední škola jim bude vyhovovat. Čas na rozhodování ubývá, uzávěrka přihlášek je 15. března.

Teplé kraje vyhledávají čápi hlavně kvůli potravě

Dubné - Brzký přílet čápa bílého do Dubného letos překvapil především místní obyvatele. Čáp se totiž do hnízda umístěného na střeše kostela vrátil už v neděli 7. února, krátce po druhé hodině odpolední. Jeho přílet navíc zaznamenala webkamera, která hnízdo také nyní nepřetržitě sleduje.

Jak se změnily Budějovice za 10 let

České Budějovice - Zanádražní silnice, obchodní zóna při výjezdu na Písek, takzvaná propojka okruhů anebo obchodní centrum Mercury s autobusovým nádražím na střeše. To je jen malý výčet ze seznamu staveb, které v uplynulých deseti letech vyrostly v Českých Budějovicích.

Z tepla už se do Dubného vrátil čáp

Dubné – Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře. Tahle pranostika, jež se váže k datu 
12. března, očividně neplatí pro čápa bílého, který hnízdí na střeše kostela v Dubném. V letošním roce totiž přiletěl už 
v neděli 7. února.

Pro léky museli Budějčáci do centra

České Budějovice - Dnes je lékáren v Českých Budějovicích 37, byly ale časy, kdy se zde nacházela jedna jediná. Také další města na Českobudějovicku, včetně některých spádových obcí mají k dispozici vlastní lékárnu. Jedinou výjimkou je Rudolfov.

O účesech se rozhoduje rok předem

České Budějovice - Jednoduché linie, blond vlasy, ale i různé způsoby barvení vlasů a stínování vlasů tak popisují aktuální trendy profesionální kadeřníci. V nové pravidelné rubrice vás budeme seznamovat s různými módními tématy. V příštích týdnech se tak můžete těšit i na návštěvu svatebního salonu nebo povídání o kávě.

Studenti ukázali, jak změnit slepé rameno

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Nová kavárna, ale i prostor pro posezení na břehu či romantické zákoutí. Takové změny si okolo slepého ramene Malše v centru Budějovic představuje čtveřice studentů maturitního ročníku Střední průmyslové školy stavební České Budějovice (SPŠS).

ROZHOVOR: Rybaření není jen čistě mužský sport

České Budějovice - I když by se mohlo zdát, že rybaření, potažmo muškaření, je typicky mužský sport, není tomu tak. Čtyřiadvacetiletá studentka Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Kateřina Švagrová, trojnásobná mistryně a dvojnásobná vicemistryně republiky v muškaření, ryby chytá již od dětství. V Kaplici, kde je doma, si navíc připravila unikátní výstavu fotografií rybích úlovků nejenom z tuzemska, ale i ze světových moří. „Snažím se ukázat, že i ženy se mohou věnovat muškaření naplno," říká Kateřina Švagrová.

ROZHOVOR: To, že do toho s námi jdou profíci, je pro nás velká čest

České Budějovice - Před časem vznikl v Českých Budějovicích studentský muzikál s názvem Úděl osudu. Studenty v čele s Vojtěchem Adamčíkem k němu tehdy inspirovaly knihy Terryho Pratchetta. Nyní studenti pracují na dalším projektu. Tentokrát tedy v jihočeské metropoli vzniká muzikál Cyrano.

Před plesem chystají výzdobu i tombolu

Lišov - Připravit stoly, srovnat a očíslovat tombolu, ale také rozdělit si úkoly, domluvit kapelu - málokdo přesně ví, co všechno musí připravit lišovští dobrovolní hasiči před pořádáním svého plesu.

Lidé byli ke koledníkům velmi štědří

Českobudějovicko - Rekordní výtěžek měla na Českobudějovicku letošní Tříkrálová sbírka. Ač ještě nejsou známy výsledky za celý kraj, už teď je jisté, že například Městská charita České Budějovice vybrala oproti loňskému roku o 127 tisíc korun více. Kasičky plnily mince i bankovky.

Maliny vybrali na počest třídního

České Budějovice - „Jen růžová to může být." Tenhle známý popěvek mimo jiné zazněl při slavnostním předtančení letošních maturantů z osmiletého oboru Biskupského gymnázia J. N. Neumanna. Za hlavní téma svého plesu si totiž maturanti z 8. A zvolili maliny.

Novohradské hory už brázdí první běžkaři

Novohradsko - Milovníci zimních sportů si konečně mohou užívat i na Českobudějovicku. Po několika týdnech marného čekání mohou bez obav popadnout běžky a vyrazit do Novohradských hor, kde už jsou nachystány strojově upravené stopy. V terénu leží přibližně čtvrtmetrová bílá peřina.

Za dobrodružstvím jezdí na tábory i výpravy

Kamenný Újezd - Pravidelně se scházejí ve vlastní klubovně, věnují se lezení, ale i zálesáckým dovednostem. Tak vypadá činnost sokolského oddílu pobytu v přírodě Kameňácký čtyřlístek z Kamenného Újezdu.

Loďmistr Vojtěch Lanna zemřel před 150 lety

České Budějovice - Lannova třída, Lannova loděnice, ale i pomník v městském parku Na Sadech taková místa připomínají, že podobu Českých Budějovic ovlivnil loďmistr, stavitel a podnikatel Vojtěch (Adalbert) Lanna.

Na kole se vyplatí jezdit za střízliva

České Budějovice - Zákaz alkoholu nadále platí i pro cyklisty. Návrh na povolení půl promile sněmovnou neprošel. Větší vstřícnost v dopravě by však vyznavači bicyklů mohli pocítit díky víceúčelovým pruhům na vozovce, pro jejichž budování zákonodárci naopak zvedli ruku. V Českých Budějovicích by si tyto pruhy dokázal městský koordinátor cyklistiky Lukáš Bajt představit například na Lidické třídě, kterou krajský úřad plánuje rekonstruovat.

Kvůli koledníkům lidé přelézají ploty

Českobudějovicko - Zatímco někde už mají tři králové svou cestu za sebou, jinde se teprve chystají vyrazit do ulic. Už dnes bude k vidění průvod v Budějovicích, který i tady zahájí tradiční sbírku.

I bez sněhu lidé míří oslavit příchod nového roku do hor

Českobudějovicko - Prožít silvestra na horách, přes den se věnovat zimním radovánkám a večer pak v teple horské chaty odpočítávat minuty do půlnoci, tak si mnozí představují ideální oslavu příchodu nového roku.

Na výměnu průkazů OZP zbývá jen pár dní

Českobudějovicko - Parkovací průkaz nebo bezplatnou dopravu pro vodícího psa, ale i přednost při osobním projednávání na úřadech a další výhody mohou ztratit hendikepovaní, kteří si včas nevymění svůj průkaz OZP.

Boj o Malák lidé zatím nevzdávají

České Budějovice - Kolem dvou stovek lidí se v sobotu sešlo u Malého jezu. I přesto, že zastupitelé protipovodňová opatření odhlasovali, místní lidé s jejich rozhodnutím nesouhlasí. „U Maláku jsem vyrůstal, nelíbí se mi, že by se tohle místo mělo tak změnit," řekl v sobotu u Malého jezu Jiří Králík z Českých Budějovic. „I když už nyní žiji jinde, sem se pořád rád vracím," dodal.

OBRAZEM: Ve Vidově už hoří vánoční spirála

Vidov - Sobotní podvečer patřil Vidovským, místní spolky si připravily nejen živý betlém, ale i oblíbenou akci pro rodiče a jejich ratolesti.

Štědrý den si vychutnali už ve středu

České Budějovice - Nazdobené stoly, bramborový salát a smažené kapří řízky to vše ani letos nechybělo na tradiční akci Štědrý den v předstihu, kterou pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže České Budějovice.

Díky příspěvku mohou tanečníci i roztleskávačky lépe trénovat

České Budějovice - Hned dvě nadané skupiny tanečníků a sportovců trénují v rožnovské sokolovně. Díky penězům z Kabelkového veletrhu se tak budou roztleskávačkám Hell's Cheerleaders a tanečníkům ze skupiny Blueberry lépe nacvičovat složité skladby.

Průzkum ukázal, jak Budějčáci vidí své město

České Budějovice – Zda skutečně platí známá věta z nesmrtelné hry Záskok o tom, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý, zjišťoval mezi obyvateli jihočeské metropole sociologický průzkum. Tazatelé vyrazili do ulic města, část průzkumu se uskutečnila také na internetu.

ROZHOVOR: Senioři mají zájem o vzdělávání i zábavu

České Budějovice - Se seniory pracuje František Batysta už deset let. Z toho pět let v rámci občanského sdružení Akademický klub třetího věku Aktiv. V rámci této organizace připravuje pro seniory nejen z Českých Budějovic různé vzdělávací kurzy, exkurze či setkání.

Známého výživového poradce otázky z davu nepřekvapily

České Budějovice – Co říkáte na palmový olej? Jaký je váš názor na veganství a jak se díváte na různé diety a detoxikační kůry? Pod palbou takových otázek se v úterý ocitl 
v Českých Budějovicích známý výživový poradce Petr Havlíček.

Budějovičtí plánují další dům pro auta

České Budějovice Lidé pracující v centru Budějovic se každé ráno perou zhruba o 250 míst na parkovišti u nedaleké sportovní haly. Brzy by tu mohlo stát až dvakrát více vozidel než teď. Radnice tento týden představila záměr postavit právě na místě současné plochy pro auta parkovací dům s kapacitou až pět set míst. Jenže zatímco nyní zde řidiči parkují zdarma, dá se předpokládat, že v parkovacím domě by motoristé na bezplatné stání mohli zapomenout.

Hůlky umí nad hlavou roztočit na jedničku

České Budějovice - Ceny sbírají nejen v Česku, ale pravidelně se vydávají i na zahraniční soutěže. Nevynechávají ani účast na různých slavnostech. Českobudějovické Panenky mají prostě nabitý program.

Jakub Vágner v Žáru ukázal, jak ulovit rybu

Žár - Malebné prostředí Novohradska i tuny ryb přilákaly o víkendu na hráz Žárského rybníka nejen stovky diváků, ale dokonce také televizní štáb se známým rybářem Jakubem Vágnerem.

Včera v poledne zvonil i velký Bumerin

České Budějovice - Po celé zemi se v neděli v poledne rozezněly na památku obětí ve Francii zvony na kostelích a věžích. Také nedělní zvonění z Černé věže připomnělo tragické události v Paříži. K obvyklému odbíjení čtyř zvonů se svým výrazným hlasem připojil také bezmála 3,5 tuny vážící zvon Bumerin.

Kabelky pomohly nadanému nevidomému hudebníkovi

Vodňany - Nahrávací zařízení, které je možné připojit k počítači, nyní pomůže patnáctiletému Karlu Leskovci z Újezdu u Vodňan při jeho velké zálibě, kterou je hudba. Je totiž už od narození nevidomý, a tak se bez speciálních pomůcek neobejde.

Díky Kabelkovému veletrhu získal nový hudební nástroj

Jižní Čechy - Druhý ročník Kabelkového veletrhu Deníku, který se v letošním roce uskutečnil 2. září v Českých Budějovicích, vybral rekordních 240 903 korun. Stejně jako v loňském roce nyní rozdělujeme tento výtěžek mezi talentované děti z celého kraje. Tipy na ně jsme získali z různých škol a posílali nám je také sami čtenáři.

O příjezdu Američanů musela mlčet

České Budějovice - I přesto, že bylo na konci druhé světové války Zdeňce Kamené teprve devět let, na tu dobu si prý pamatuje velmi dobře. Tehdy bydlela ve Lhenicích.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT