VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA KLOMFAROVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jak podnikat se studenti učí i prodejem kávy

České Budějovice – Zkusit si podnikání a zároveň se zapojit do dobročinného projektu – to jsou příležitosti, které mají studenti Ekonomické fakulty Jihočeské univerzity (EF JU) v rámci některých předmětů. Dát si kávu či jinak přispět Potravinové bance v Jihočeském kraji teď mohou díky nim nejen studenti, ale kdokoli, kdo zavítá do kampusu Jihočeské univerzity.

Hosty lákají na pivo i domácí paštiky

České Budějovice - Dobré poctivé domácí jídlo. To je pojem, který v posledních letech skloňují známí kuchaři v televizi, ale i na stránkách novin nebo časopisů. Malé domácí podniky, kde se lze dobře najíst a zároveň si posedět v příjemném a často nekuřáckém prostředí, jsou proto stále oblíbenější. A spolu s domácí kuchyní chtějí hosté ochutnávat i méně známé značky piv.

ROZHOVOR: Velikonoce bývaly magickým obřadem

České Budějovice - Velikonoce jsou tady. O původu svátků, ale i o jejich proměnách, jsme si povídali s Daliborem Turečkem z Filozofické fakulty Jihočeské univerzity. Zde se zabývá nejen dějinami české literatury 19. století, ale i folkloristikou.

Za obřími kraslicemi vás sveze pára

Českobudějovicko - Obří kraslice, ale i tradiční hrkání nebo tvořivé dílny to vše je na období velikonočních svátků nachystáno na Českobudějovicku.

Společně trénují na náročný překážkový závod

Lišov - Nejrůznější překážky, bláto, běh, ale také nezapomenutelný pocit vítězství v cíli to vše jsou závody Spartan Race. A protože jsou tyto závody skutečně náročným koníčkem, vznikají tréninkové skupiny, které zájemce na tyto závody připravují. A právě jedna taková vznikla nyní i v Lišově.

Při cvičení může pomoci i elektřina

České Budějovice - Elektrické impulsy při cvičení? Ne, to není sci-fi nebo reklamní trik. Cvičení, při kterém svaly rozpohybuje elektřina, využívají nejen sportovci, ale i běžní lidé. Navíc stačí jen dvacet minut ve specializovaném fitcentru, což v dnešní uspěchané době uvítá každý. S těmito informacemi jsem přišla do českobudějovického studia BodyBody na první zkušební trénink.

Do ulic se znovu vrací růžová rekola

České Budějovice – Půjčit si ve městě jedno z třiceti růžových kol pomocí SMS nebo speciální aplikace v telefonu bude opět možné.

Ve Srubci si postaví svou základku

Srubec - O patnáct set vzrostl za posledních dvacet let počet obyvatel Srubce. Dříve malá obec na periferii Budějovic se rozrostla o nové čtvrti plné rodinných domů, do nichž se nastěhovaly převážně mladé rodiny. Ve Srubci proto začala citelně scházet základní škola. A mateřinka je tu zaplněna do posledního místa.

ROZHOVOR: Obrázky z Arpidy putují po celém světě

České Budějovice - Před více než dvaceti lety vznikl v českobudějovickém centru Arpida arteterapeutický ateliér. O práci v ateliéru i o úspěších dětí, které do něj docházejí, jsme si povídali s jeho zakladatelkou a učitelkou Alenou Jankovskou.

Chceš být hrdinou? Stačí pět set mililitrů krve

České Budějovice - Staň se hrdinou, vzkazují organizátoři letošního čtvrtého ročníku Studentského krvebraní. Od 8. února tak opět přicházejí na transfuzní stanici českobudějovické nemocnice mladí dárci krve.

Bavorovice přijdou o svou knihovnu

Českobudějovicko - Nízký zájem čtenářů. To je hlavní důvod, proč se nyní uzavřela knihovna v Bavorovicích. „Knihovna měla nové zázemí v hasičské zbrojnici, nikdo tam ale nechodil a knihovník šel do důchodu," informoval Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou, pod jehož samosprávu Bavorovice spadají.

Káva, to není jen turek nebo „presso

České Budějovice - French press, porcelánový drip, džezva - způsobů přípravy kávy je mnoho, není to jen náš turek nebo „presso". Trendem dnešní doby je snaha porozumět přípravě kávy a dokázat si ji správně vychutnat. O kávě jsme si povídali s Petrem a Veronikou Beierovými z Českých Budějovic. Manželé provozují v krajském městě kavárnu Café Magnolia.

Při nakupování si hráli nejen s tekutým dusíkem

České Budějovice /FOTOGALERIE A VIDEO/ - Zákon akce a reakce, ale i hrátky s tekutým dusíkem nebo programování robotických hraček a rybí speciality - to vše ukázal další ročník akce Věda v Géčku, kterou pořádala Jihočeská univerzita v budějovickém nákupním centru.

OBRAZEM: Na výstavišti předvedli chovatelé svoje úspěchy

České Budějovice - Tradiční výstava holubů, slepic i králíků se konala v neděli dopoledne na českobudějovickém výstavišti, sešly se zde desítky chovatelů těchto zvířat.

Svatbu by si měly dvojice hlavně užít

České Budějovice - Někdo sní o velké svatbě se spoustou hostů, jiný dá přednost malému obřadu a jednoduché svatební hostině v dnešní době jsou trendy různé. Jak ale zařídit, aby v den D běželo vše jako na drátkách? O přípravách svatebního dne jsme si povídali s Olgou Polidarovou, majitelkou svatební prodejny a agentury Amelie.

Radost dělá dobrovolným hasičům z Olešníku jejich nová zbrojnice

Olešník - Jezdí hasit požáry, ale také pilně soutěží a pořádají závody. Hasiči z Olešníku tvoří dobrou partu. Navíc teď mají i pořádné zázemí. „Naše nová hasičská zbrojnice byla postavená v roce 2014," říká starosta SDH Olešník Jaroslav Kuboušek.

Lidé stále více přemýšlejí o své planetě

České Budějovice - Lokální a především sezonní potraviny, ale i nezávadné materiály kolem nás či energie z obnovitelných zdrojů mnoho lidí se dnes stále více zamýšlí nad tím, co a proč kupuje či jak se chová ke svému prostředí. Právě o trendech v této oblasti jsme si povídali s Lukášem Čeňkem, jenž v Českých Budějovicích provozuje kavárnu Fér Café.

Žáci mnohdy volí školu nad své možnosti

Českobudějovicko - Někteří deváťáci mají o svém budoucím povolání jasno dlouho dopředu. Mnozí z nich ale nyní prožívají týdny nejistoty a váhání. Dumají, která střední škola jim bude vyhovovat. Čas na rozhodování ubývá, uzávěrka přihlášek je 15. března.

Teplé kraje vyhledávají čápi hlavně kvůli potravě

Dubné - Brzký přílet čápa bílého do Dubného letos překvapil především místní obyvatele. Čáp se totiž do hnízda umístěného na střeše kostela vrátil už v neděli 7. února, krátce po druhé hodině odpolední. Jeho přílet navíc zaznamenala webkamera, která hnízdo také nyní nepřetržitě sleduje.

Jak se změnily Budějovice za 10 let

České Budějovice - Zanádražní silnice, obchodní zóna při výjezdu na Písek, takzvaná propojka okruhů anebo obchodní centrum Mercury s autobusovým nádražím na střeše. To je jen malý výčet ze seznamu staveb, které v uplynulých deseti letech vyrostly v Českých Budějovicích.

Z tepla už se do Dubného vrátil čáp

Dubné – Na svatého Řehoře, čáp letí přes moře. Tahle pranostika, jež se váže k datu 
12. března, očividně neplatí pro čápa bílého, který hnízdí na střeše kostela v Dubném. V letošním roce totiž přiletěl už 
v neděli 7. února.

Pro léky museli Budějčáci do centra

České Budějovice - Dnes je lékáren v Českých Budějovicích 37, byly ale časy, kdy se zde nacházela jedna jediná. Také další města na Českobudějovicku, včetně některých spádových obcí mají k dispozici vlastní lékárnu. Jedinou výjimkou je Rudolfov.

O účesech se rozhoduje rok předem

České Budějovice - Jednoduché linie, blond vlasy, ale i různé způsoby barvení vlasů a stínování vlasů tak popisují aktuální trendy profesionální kadeřníci. V nové pravidelné rubrice vás budeme seznamovat s různými módními tématy. V příštích týdnech se tak můžete těšit i na návštěvu svatebního salonu nebo povídání o kávě.

Studenti ukázali, jak změnit slepé rameno

České Budějovice /FOTOGALERIE/ - Nová kavárna, ale i prostor pro posezení na břehu či romantické zákoutí. Takové změny si okolo slepého ramene Malše v centru Budějovic představuje čtveřice studentů maturitního ročníku Střední průmyslové školy stavební České Budějovice (SPŠS).

ROZHOVOR: Rybaření není jen čistě mužský sport

České Budějovice - I když by se mohlo zdát, že rybaření, potažmo muškaření, je typicky mužský sport, není tomu tak. Čtyřiadvacetiletá studentka Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity Kateřina Švagrová, trojnásobná mistryně a dvojnásobná vicemistryně republiky v muškaření, ryby chytá již od dětství. V Kaplici, kde je doma, si navíc připravila unikátní výstavu fotografií rybích úlovků nejenom z tuzemska, ale i ze světových moří. „Snažím se ukázat, že i ženy se mohou věnovat muškaření naplno," říká Kateřina Švagrová.

ROZHOVOR: To, že do toho s námi jdou profíci, je pro nás velká čest

České Budějovice - Před časem vznikl v Českých Budějovicích studentský muzikál s názvem Úděl osudu. Studenty v čele s Vojtěchem Adamčíkem k němu tehdy inspirovaly knihy Terryho Pratchetta. Nyní studenti pracují na dalším projektu. Tentokrát tedy v jihočeské metropoli vzniká muzikál Cyrano.

Před plesem chystají výzdobu i tombolu

Lišov - Připravit stoly, srovnat a očíslovat tombolu, ale také rozdělit si úkoly, domluvit kapelu - málokdo přesně ví, co všechno musí připravit lišovští dobrovolní hasiči před pořádáním svého plesu.

Lidé byli ke koledníkům velmi štědří

Českobudějovicko - Rekordní výtěžek měla na Českobudějovicku letošní Tříkrálová sbírka. Ač ještě nejsou známy výsledky za celý kraj, už teď je jisté, že například Městská charita České Budějovice vybrala oproti loňskému roku o 127 tisíc korun více. Kasičky plnily mince i bankovky.

Maliny vybrali na počest třídního

České Budějovice - „Jen růžová to může být." Tenhle známý popěvek mimo jiné zazněl při slavnostním předtančení letošních maturantů z osmiletého oboru Biskupského gymnázia J. N. Neumanna. Za hlavní téma svého plesu si totiž maturanti z 8. A zvolili maliny.

Novohradské hory už brázdí první běžkaři

Novohradsko - Milovníci zimních sportů si konečně mohou užívat i na Českobudějovicku. Po několika týdnech marného čekání mohou bez obav popadnout běžky a vyrazit do Novohradských hor, kde už jsou nachystány strojově upravené stopy. V terénu leží přibližně čtvrtmetrová bílá peřina.

Za dobrodružstvím jezdí na tábory i výpravy

Kamenný Újezd - Pravidelně se scházejí ve vlastní klubovně, věnují se lezení, ale i zálesáckým dovednostem. Tak vypadá činnost sokolského oddílu pobytu v přírodě Kameňácký čtyřlístek z Kamenného Újezdu.

Loďmistr Vojtěch Lanna zemřel před 150 lety

České Budějovice - Lannova třída, Lannova loděnice, ale i pomník v městském parku Na Sadech taková místa připomínají, že podobu Českých Budějovic ovlivnil loďmistr, stavitel a podnikatel Vojtěch (Adalbert) Lanna.

Na kole se vyplatí jezdit za střízliva

České Budějovice - Zákaz alkoholu nadále platí i pro cyklisty. Návrh na povolení půl promile sněmovnou neprošel. Větší vstřícnost v dopravě by však vyznavači bicyklů mohli pocítit díky víceúčelovým pruhům na vozovce, pro jejichž budování zákonodárci naopak zvedli ruku. V Českých Budějovicích by si tyto pruhy dokázal městský koordinátor cyklistiky Lukáš Bajt představit například na Lidické třídě, kterou krajský úřad plánuje rekonstruovat.

Kvůli koledníkům lidé přelézají ploty

Českobudějovicko - Zatímco někde už mají tři králové svou cestu za sebou, jinde se teprve chystají vyrazit do ulic. Už dnes bude k vidění průvod v Budějovicích, který i tady zahájí tradiční sbírku.

I bez sněhu lidé míří oslavit příchod nového roku do hor

Českobudějovicko - Prožít silvestra na horách, přes den se věnovat zimním radovánkám a večer pak v teple horské chaty odpočítávat minuty do půlnoci, tak si mnozí představují ideální oslavu příchodu nového roku.

Na výměnu průkazů OZP zbývá jen pár dní

Českobudějovicko - Parkovací průkaz nebo bezplatnou dopravu pro vodícího psa, ale i přednost při osobním projednávání na úřadech a další výhody mohou ztratit hendikepovaní, kteří si včas nevymění svůj průkaz OZP.

Boj o Malák lidé zatím nevzdávají

České Budějovice - Kolem dvou stovek lidí se v sobotu sešlo u Malého jezu. I přesto, že zastupitelé protipovodňová opatření odhlasovali, místní lidé s jejich rozhodnutím nesouhlasí. „U Maláku jsem vyrůstal, nelíbí se mi, že by se tohle místo mělo tak změnit," řekl v sobotu u Malého jezu Jiří Králík z Českých Budějovic. „I když už nyní žiji jinde, sem se pořád rád vracím," dodal.

OBRAZEM: Ve Vidově už hoří vánoční spirála

Vidov - Sobotní podvečer patřil Vidovským, místní spolky si připravily nejen živý betlém, ale i oblíbenou akci pro rodiče a jejich ratolesti.

Štědrý den si vychutnali už ve středu

České Budějovice - Nazdobené stoly, bramborový salát a smažené kapří řízky to vše ani letos nechybělo na tradiční akci Štědrý den v předstihu, kterou pořádá Oblastní spolek Českého červeného kříže České Budějovice.

Díky příspěvku mohou tanečníci i roztleskávačky lépe trénovat

České Budějovice - Hned dvě nadané skupiny tanečníků a sportovců trénují v rožnovské sokolovně. Díky penězům z Kabelkového veletrhu se tak budou roztleskávačkám Hell's Cheerleaders a tanečníkům ze skupiny Blueberry lépe nacvičovat složité skladby.

Průzkum ukázal, jak Budějčáci vidí své město

České Budějovice – Zda skutečně platí známá věta z nesmrtelné hry Záskok o tom, že v Českých Budějovicích by chtěl žít každý, zjišťoval mezi obyvateli jihočeské metropole sociologický průzkum. Tazatelé vyrazili do ulic města, část průzkumu se uskutečnila také na internetu.

ROZHOVOR: Senioři mají zájem o vzdělávání i zábavu

České Budějovice - Se seniory pracuje František Batysta už deset let. Z toho pět let v rámci občanského sdružení Akademický klub třetího věku Aktiv. V rámci této organizace připravuje pro seniory nejen z Českých Budějovic různé vzdělávací kurzy, exkurze či setkání.

Známého výživového poradce otázky z davu nepřekvapily

České Budějovice – Co říkáte na palmový olej? Jaký je váš názor na veganství a jak se díváte na různé diety a detoxikační kůry? Pod palbou takových otázek se v úterý ocitl 
v Českých Budějovicích známý výživový poradce Petr Havlíček.

Budějovičtí plánují další dům pro auta

České Budějovice Lidé pracující v centru Budějovic se každé ráno perou zhruba o 250 míst na parkovišti u nedaleké sportovní haly. Brzy by tu mohlo stát až dvakrát více vozidel než teď. Radnice tento týden představila záměr postavit právě na místě současné plochy pro auta parkovací dům s kapacitou až pět set míst. Jenže zatímco nyní zde řidiči parkují zdarma, dá se předpokládat, že v parkovacím domě by motoristé na bezplatné stání mohli zapomenout.

Hůlky umí nad hlavou roztočit na jedničku

České Budějovice - Ceny sbírají nejen v Česku, ale pravidelně se vydávají i na zahraniční soutěže. Nevynechávají ani účast na různých slavnostech. Českobudějovické Panenky mají prostě nabitý program.

Jakub Vágner v Žáru ukázal, jak ulovit rybu

Žár - Malebné prostředí Novohradska i tuny ryb přilákaly o víkendu na hráz Žárského rybníka nejen stovky diváků, ale dokonce také televizní štáb se známým rybářem Jakubem Vágnerem.

Včera v poledne zvonil i velký Bumerin

České Budějovice - Po celé zemi se v neděli v poledne rozezněly na památku obětí ve Francii zvony na kostelích a věžích. Také nedělní zvonění z Černé věže připomnělo tragické události v Paříži. K obvyklému odbíjení čtyř zvonů se svým výrazným hlasem připojil také bezmála 3,5 tuny vážící zvon Bumerin.

Kabelky pomohly nadanému nevidomému hudebníkovi

Vodňany - Nahrávací zařízení, které je možné připojit k počítači, nyní pomůže patnáctiletému Karlu Leskovci z Újezdu u Vodňan při jeho velké zálibě, kterou je hudba. Je totiž už od narození nevidomý, a tak se bez speciálních pomůcek neobejde.

Díky Kabelkovému veletrhu získal nový hudební nástroj

Jižní Čechy - Druhý ročník Kabelkového veletrhu Deníku, který se v letošním roce uskutečnil 2. září v Českých Budějovicích, vybral rekordních 240 903 korun. Stejně jako v loňském roce nyní rozdělujeme tento výtěžek mezi talentované děti z celého kraje. Tipy na ně jsme získali z různých škol a posílali nám je také sami čtenáři.

O příjezdu Američanů musela mlčet

České Budějovice - I přesto, že bylo na konci druhé světové války Zdeňce Kamené teprve devět let, na tu dobu si prý pamatuje velmi dobře. Tehdy bydlela ve Lhenicích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT