VYBRAT REGION
Zavřít mapu

JANA KLOMFAROVÁ

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zkusili se vžít do pocitů lidí za války

České Budějovice - Vžít se do pocitů lidí v době protektorátu se pokusili žáci českobudějovické Základní školy Dukelská. Pod vedení Moniky Vackové se totiž stejně jako v loňském roce přihlásili do vědomostní soutěže Lidice pro 21. století.

Kolony v Lišově už dlouho stát nebudou

Lišov - Řidiči, kteří pravidelně projíždějí Lišovem, si budou moci po 19. červnu konečně vydechnout. Opravy hlavního průtahu městem by totiž konečně měly být hotové. Nový asfalt už je položený na silnici v celé její délce.

Tělocvičnu si chtěli postavit, nakonec vznikla v pivovaru

Lišov - Podobně jako mnoho jiných jednot, musela si také ta lišovská na svou vlastní sokolovnu několik let počkat. Ustavující valná hromada, která se uskutečnila 24. února 1894, čítala třicet členů. Díky tomuto počátečnímu kroku vznikla Tělocvičná jednota Sokol Lišov.

Ekologické zemědělství je pro ně nejen společným oborem, ale i koníčkem

České Budějovice - Výuka a výzkumné projekty, ale i láska k zemědělství spojuje otce a syna. Jan Moudrý se stejně jako jeho syn Jan zabývá ekologickým zemědělstvím. Jejich práce na Katedře agroekosystémů na Jihočeské univerzitě se jim stala i koníčkem.

Při opravách uloží do kaple schránku

Zaliny Necelých devadesát let již stojí v Zalinách kaple svatého Václava. Nyní se dočkala nového kabátu. V květnu ji skrylo lešení a zedníci začali s opravami vnitřních a vnějších omítek. Vše by mělo být hotovo už za týden.

Zkoušky učňům zpříjemňuje vůně dřeva

Lišov - Vyrobte noční stolek z masivního dřeva. I tak může znít úkol při závěrečné zkoušce. Své o tom vědí budoucí truhláři, kteří se v těchto dnech potí u závěrečných zkoušek na Středním odborném učilišti v Lišově.

Do katedrály se všichni věřící nevejdou

České Budějovice -Tisíce lidí chtějí v sobotu přihlížet svěcení biskupa. Událost se v Budějovicích opakuje po 25 letech. Na zítřek se ševětínský vikář Josef Stolařík těší. Spolu s dalšími věřícími se ráno vydá do Budějovic, aby na vlastní oči viděl svěcení třináctého biskupa českobudějovické diecéze Vlastimila Kročila.

Protektorát změnil i školní výuku

České Budějovice - Povinný německý jazyk i jiné známkování, takové změny přineslo období protektorátu do českých škol. Škála známek byla v době protektorátu šestistupňová, a tak bylo nutno chápat posunutě," vypráví Marie Hodoušková z Českých Budějovic.

V hospodě bez dýmu je plno, hosté nemusí tak často prát

Českobudějovicko - Posedět si se zapálenou cigaretou u půllitru vychlazeného piva v restauraci už zřejmě nebude od příštího roku možné. Vláda totiž poslala do sněmovny zákon, který by z hospod, ale třeba i z koncertů nadobro mohl vykázat kuřáky se zapálenou cigaretou.

Poválečné otevření sokolovny dokumentuje krátký film

Ledenice - Historie Sokola v Ledenicích začala už 14. března 1897, tehdy se sešlo na přípravné schůzi celkem 29 zakládajících členů v hostinci Jana Sládka. A první jarní den toho roku přinesl i první, ustavující valnou hromadu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT