VYBRAT REGION
Zavřít mapu

PAVEL KROUPA

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Poslední anglický parašutista by za vlast bojoval znova

Jižní Čechy /ROZHOVORY/ - V pondělí odpoledne ve věku 95 let zemřel generálporučík Jaroslav Klemeš, hrdina a veterán druhé světové války, který byl v únoru 1945 vysazen v okupovaném Československu v rámci operace Platinum Pewter. V roce 2016 obdržel nejvyšší státní ocenění, Řád Bílého lva.

Z nehod odvezli 45 zraněných

Jižní Čechy - Dva těžce a 43 lehce zraněných, 11 účastníků s alkoholem, škoda přes pět milionů korun. Taková je bilance sedmi desítek nehod, které v minulém týdnu vyšetřovali policisté na jihočeských silnicích. Nejvíc práce měli na Budějovicku, kde došlo od pondělí do neděle ke 23 větším či menším haváriím. Na druhém místě se s počtem 15 případů umístilo Krumlovsko. Pozitivní je, že nikdo z přímých aktérů tentokrát neplatil svou nedobrovolnou účast v silničních karambolech cenou nejvyšší, vlastním životem. Na rozdíl od předcházejícího týdne, kdy během víkendu zemřeli tři lidé, řidič Škody Octavie a dva motorkáři.

Násilník napadal expartnerku před desítkami očitých svědků

České Budějovice – Přislíbené podání trestního oznámení kvůli podezření na možné omezování osobní svobody, nebezpečné pronásledování nebo obdobné delikty násilného charakteru snad napomůže rychlejšímu ukončení drsného násilí, jehož obětí je žena středního věku z okolí vlakového nádraží v krajském městě.

Hasiči z jihu se řadí do světové elity

Jižní Čechy - Čtyřikrát zlato, pětkrát stříbro a čtyřikrát bronz z mistrovství světa v německém Hannoveru, druhé místo v klání O pohár ředitele HZS Plzeňského kraje, páté až šesté umístění na Mezinárodním mistrovství v Firefigher Combat Challenge v polském Štětíně, prvenství v kategorii družstev na zářijovém mistrovství republiky v Ostravě a stejné umístění na 15. ročníku soutěže o putovní pohár ředitele HZS Zlínského kraje.

Z razie mají drogy i stovky tisíc korun

Jižní Čechy - Kriminalisté a ,ostří hoši´ z krajské zásahové jednotky a celorepublikového Útvaru rychlého nasazení (dále jen URNA) zasadili tvrdou ránu drogovému podsvětí na jihu Čech. Při společné akci zadrželi v minulých dnech osm údajných výrobců a prodejců návykových látek.

Starosta Stropnice čelí obžalobě

Horní Stropnice – Až s osmiletým trestem by mohl od soudu odejít starosta Horní Stropnice Václav Kučera a další tři členové minulé obecní rady. Čelí obžalobě, že v roce 2013 zmanipulovali veřejnou zakázku na nákup traktoru 
a další lesní techniky v celkové ceně takřka čtyři miliony korun. Na případ upozornila Mladá fronta Dnes.

Potřebovali by více dozimetrů i týmů, ukázala Zóna hasičům

Jižní Čechy - Pokud by se temelínská elektrárna ocitnula v reálném nebezpečí či se potýkala s mimořádnou událostí, jihočeští hasiči by požadovali po svém generálním ředitelství nasazení většího počtu lidí i techniky.

Kriminalisté vyřešili osm let starou vraždu

Jižní Čechy – Jeden z takzvaných pomníčků jihočeské policie má konečně svého pachatele. Po dlouhých osmi letech uzavřeli kriminalisté vyšetřování dosud nevyřešené vraždy slovenské prostitutky Gabriely Supekové. Žena nabízela své služby ve Skoronicích na Českokrumlovsku, její mrtvé tělo objevili svědci 16. srpna 2007 v lipenské přehradě u Černé v Pošumaví.

Od pátku zemřeli na silnicích tři lidé

Jižní Čechy - Mimořádně tragický byl uplynulý víkend na jihočeských silnicích. Při dvou smrtelných nehodách u Přechovic na Strakonicku a Zubčic na Krumlovsku zahynuli dva motorkáři a řidič osobního auta, další čtyři lidé pak utrpěli zranění při střetu autobusu se dvěma vozy poblíž Kosova na trase mezi krajským městem a Krumlovem.

Na dně rybníků odpočívaly německé granáty

Jižní Čechy - Hned dva nálezy staré munice ve vypuštěných rybnících ve čtvrtek zaměstnaly jihočeské pyrotechniky. V obou případech se jednalo o granáty německé výroby ze druhé světové války. Jeden puškový trhavý, typ 30, druhý dělostřelecký o průměru 50 mm.

Podomní prodejci vyrukovali s průkazy kontrolorů energie

České Budějovice - Dva muži (45 a 25) v Budějovicích porušili nabízením levnější energie městskou vyhlášku.

Soud s bývalým primátorem opět odročen

České Budějovice - Na další jednání soudu, který řeší takzvanou kauzu Bit Servis, si jeho aktéři počkají. Líčení mělo po letní pauze pokračovat dnes ráno, jednání ale předsedkyně senátu Olga Smrčková odročila.

,Hlavičku‘ na náměstí opět zničili vandalové

České Budějovice - Sousoší Velké hlavičky od Kurta Gebauera umístěné na náměstí Přemysla Otakara II. přitahuje nejrůznější vandaly doslova jako magnet. Prozatím naposledy padla jedna ze soch za oběť opileckému řádění dvou dvacetiletých výtržníků z Českokrumlovska a Táborska. Bylo to v pondělí po desáté hodině večer.

Násilník věznil přítelkyni čtyři dny v autě. Hrozí mu až 10 let

Jindřichův Hradec - Hotové peklo na zemi prožila se svým partnerem 24letá žena z Hradecka. Takzvaný „přítel" (26) ji od začátku září vystavoval extrémnímu fyzickému i psychickému násilí, které vygradovalo jejím čtyřdenním nedobrovolným pobytem v autě.

Za bodnutí družky má sedět sedm let

České Budějovice - František Pastyřík z Jindřichova Hradce byl uznán vinným pokusem o vraždu, soud mu však uložil mimořádně snížený trest.

Potyčka s primátorem vynesla dvěma mladíkům podmínku

České Budějovice - Podmíněné tresty šesti měsíců vězení s 16měsíční zkušební dobou za výtržnictví vynesl ve středu okresní soud nad dvěma 23letými mladíky, kteří loni v srpnu údajně fyzicky napadli bývalého primátora Českých Budějovic Juraje Thomu. Dalibor A. a Lukáš M. se na místě odvolali. 

Feťačka vozila dceru ukradeným vozidlem

České Budějovice - Narkomanka (24) z Liberecka obývala se svou dvouletou dcerou garáž v Nádražní ulici. Živořily v otřesných a hygienicky nevyhovujících podmínkách, zároveň však disponovaly něčím, o čem si většina bezdomovců může nechat jen zdát. Vlastní automobil.

Cvičení roku odstartovala fiktivní havárie

Temelín - Na jihu Čech se koná největší letošní akce záchranných složek. Do třídenního zásahu se zapojí přes tisíc účastníků.

Zásahovka veze stříbro z mistrovství

Jižní Čechy - Pět ročníků, pětkrát „na bedně". Jihočeský tým potvrdil, že patří k nejlepším elitním útvarům ve střední Evropě.

Masakr v horusické firmě má oběť

Horusice - Brutální loupežné přepadení rodinné firmy HF moto v Horusicích na Táborsku kriminalisté zřejmě překvalifikují na vraždu. Jedna ze čtyř těžce zraněných obětí středečního večerního masakru totiž v pátek ráno zemřela v budějovické nemocnici.

Psovod jihočeské policie cvičí nejlepšího psa na hledání drog

Jižní Čechy - Je mu 9,5 roku, specializuje se na vyhledávání drog a minimálně poslední dva roky nemá v tomto oboru konkurenci. Prokázal to vítězstvím své kategorie na 12. policejním mistrovství psovodů v hledání návykových látek a výbušnin v Jihlavě. To se koná obrok, střídá se se závody ve všestrannosti. Německý ovčák Lukas a jeho pán, praporčík Luboš Gric z krajského ředitelství jihočeské policie, vybojovali 94 bodů ze 100 možných a obhájili předloňské vítězství. Luboš Gric navíc získal prestižní titul Nejlepší psovod praxe 2014.

Policistky z jihu ovládly mistrovství ve střelbě

Jižní Čechy - Tři ročníky mistrovských závodů policistek ve střelbě z pistolí, třikrát prvenství pro účastnice z našeho kraje. Takovým skóre se může pochlubit jihočeská policie po letošním Policejním mistrovství České republiky 2015 ve střelbě z krátkých služebních zbraní. Konalo se od 31. srpna do 3. září v Opařanech u Tábora a hlavně soutěž žen byla zcela v režii Jihočešek.

Mladík vypěstoval mimořádně kvalitní marihuanu. Sklízeli však kriminalisté

Hluboká nad Vltavou - Stovky rostlin mimořádně kvalitní a silné marihuany mnohonásobně překračující běžný průměr zajistili kriminalisté ve speciální pěstírně v rodinném domku na Hlubocku. Provozoval ji 25letý vystudovaný technik z Prahy, jehož už vyšetřovatel obvinil ze zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a z nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamnou a psychotropní látku. Muž je stíhaný na svobodě a s vyšetřovateli spolupracuje. Při prokázání viny mu hrozí až desetileté vězení.

Borci z jižních Čech zazářili na mistrovství republiky TFA

Jižní Čechy - V červnu oslnili na mistrovství světa v německém Hannoveru, o dva měsíce později si zopakovali nadmíru úspěšné tažení i na domácí půdě. Tým profesionálních hasičů ve složení Jaroslav Poukar z územního odboru Jindřichův Hradec, David Kubiš a Michal Brousil z územního odboru Písek a Petr Benda, Lukáš Houdek a Jiří Dvořák z územního odboru Tábor o víkendu úspěšně reprezentoval kraj na sedmém mistrovství republiky v TFA (z anglického Toughest Firefighter Alive nejtvrdší hasič přežívá) v Ostravě.

Za prázdniny řešila policie 758 nehod

Jižní Čechy - Na 758 dopravních nehod vyšetřovali během července a srpna jihočeští policisté. Téměř každou sedmou (103) zavinili opilí řidiči, čtyři havárie měli na svědomí šoféři pod vlivem drog. Při střetech aut, chodců, cyklistů, motorkářů a dalších účastníků silničního provozu zemřelo 14 lidí, 47 utrpělo těžké zranění a dalších 434 vyvázlo s lehkým zraněním. Letní dopravní situace na jihočeských silnicích je takřka shodná se stejným obdobím loňského roku. Pro oba července platí totožný počet 404 nehod, letošní srpen překonal ten loňský o 14 kolizí.

Temelín zažil poplach

Temelín - Operátoři jaderné elektrárny náhle ztrácí kontrolu nad turbínou. Mezistrojovna výrobního bloku se zaplňuje párou. Reaktor zůstává pod kontrolou a k úniku radioaktivity nedochází. Takový scénář mělo středeční havarijní cvičení v Temelíně. Zapojilo se do něj 200 zaměstnanců.

Hasiči dobrovolníci se utkali ve vyprošťování zraněných

Vyšší Brod - Schopnosti a dovednosti při zásazích u komplikovaných dopravních nehod nyní předvedli dobrovolní hasiči z Vyššího Brodu. Jejich čtyřčlenný tým reprezentoval na konci srpna Jihočeský kraj na 3. Mistrovství jednotek sboru dobrovolných hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel ve Třinci.

Hasiči se dostanou k zásahům snáze i rychleji

České Budějovice - Snazší a rychlejší příjezd k zásahům a zároveň i větší bezpečí při nich samotných. To vše si slibují hasiči od nové techniky kterou pořídili za necelých 16 milionů korun díky spolufinancování od Evropské unie v projektu Technika, technologie a prostředky Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje pro efektivní zásah.

Vrchní soud zasáhl do případu pokusu vraždy

České Budějovice - Podáním ústavní stížnosti proti údajně nestandardnímu zásahu pražského vrchního soudu do dosud neukončeného případu u budějovického krajského soudu bude pokračovat projednání loňského podzimního pokusu o vraždu v Protivíně.

Hasiči drsňáci se dnes utkají na stezce v korunách stromů

Jižní Čechy - Na netradiční a fyzicky mimořádně náročný závod se poctivě připravovali jihočeští hasiči. Své dovednosti a um prokáží dnes v soutěži TFA (název je volně přeložen z angličtiny jako Nejtvrdší hasič přežívá, pozn. redakce) u Stezky korunami stromů v Lipně nad Vltavou. 

Strážníci naháněli noční kovboje

České Budějovice - Neobvyklý zásah řešili budějovičtí strážníci. Ve čtvrtek po půlnoci naháněli dva muže na koních, kteří se projížděli městem a dopustili se několika přestupků.

Přijel jsem vydělat, ne zabíjet, hájí se cizinec

České Budějovice - Nemajetný hospodář z rumunského venkova Pierre Jack Ivascu (42) přicestoval loni v listopadu za výdělkem do jižních Čech. Nastoupil jako dělník ve vodňanském drůbežářském závodu. Jeho sen o lepším životě skončil už po třech měsících. Nyní se u soudu zpovídá z únorového pokusu vraždy kolegy a krajana Tudora R. na ubytovně ve Vodňanech

Nejtvrdší hasiči změří síly u lipenské stezky

Jižní Čechy - Na netradiční a fyzicky mimořádně náročný závod se připravují jihočeští hasiči. Příští úterý 25. srpna se utkají v soutěži TFA (název je volně přeložen z angličtiny jako Nejtvrdší hasič přežívá, pozn. redakce) u Stezky korunami stromů v Lipně nad Vltavou. Jde o simulaci hasičských činností převedených do sportovního zápolení. Tato klání jsou velmi fyzicky náročná a každý z účastníků si sáhne skutečně až na dno svých sil. Start je v 9 hodin.

Muž se utopil v nádrži, stejný den přinesl další dva smrťáky

Jižní Čechy - Hned tří lidé v sobotu tragicky zemřeli na jihu Čech. Motorkář a cyklista při dopravních nehodách, muž (35) při koupání ve vodní nádrži.

Syrské rodiny našli policisté u Lipna

Jižní Čechy - Na čtyři syrské páry s celkem 11 dětmi narazili ve čtvrtek brzy ráno policisté na Lipensku. Jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner zmínil, že skupina procházela po silnici z Horní Plané na Černou v Pošumaví, a když kolem šesté hodiny míjeli Jenišov, všiml si jich pozorný svědek. Ten pak neprodleně zavolal na tísňovou linku 158. Během chvíle dorazili na místo příslušní specialisté z cizinecké policie.

U hranic zadrželi uprchlíky ze Sýrie

Jižní Čechy - Už na druhou skupinu běženců ze zemí islámského světa narazili v posledním týdnu jihočeští policisté. V pondělí večer zadrželi ve Strážném na Prachaticku čtyři ženy a sedm dětí, podle prvotních informací pocházejí zřejmě ze Sýrie. Krajský policejní mluvčí Jiří Matzner zmínil, že běženci se pohybovali kolem 21. hodiny v těsné blízkosti hranic, kde je pak objevila hlídka cizinecké policie. Podle neoficiálních informací působili dost zmateně a pravděpodobně se domnívali, že jsou už v jiném státě.

Zachraňovali netopýra nebo poštolku

České Budějovice - Desítky zatoulaných psů a koček, ale i zraněného netopýra či poraněnou poštolku zachraňovali v minulých dnech budějovičtí strážníci. A nejen je. Mluvčí městské policie Věra Školková zmínila, že na seznamu již dříve odchycených zvířat figuruje také exotická korálovka, hroznýš královský, dva v řece se koupající losové, ježci, různí hlodavci, labutě či jiní opeřenci, lesní zvěř nebo koně. S trochou nadsázky lze říct, že by si strážníci mohli co nevidět založit vlastní malou zoologickou zahradu.

Nádrž náklaďáku explodovala na poli

Jižní Čechy - Desítky výjezdů týdně, milionové škody. Jihočeští hasiči upozorňují na trvající zvýšené nebezpečí požárů. Hejtman kraje Jiří Zimola vyhlásil koncem července kvůli extrémním teplotám na doporučení hasičů řadu omezení. Až do odvolání platí třeba zákaz používání zábavní pyrotechniky či kouření v lese. Požárů přesto neubývá. Jen za minulý týden jich hasiči řešili několik desítek. Hořelo v lesích i na polích, předběžně vyčíslené škody se vyšplhaly do milionů korun.

Sportovec fingoval pár úrazů, pojišťovny připravil o miliony

České Budějovice - Bezpracně zbohatnout chtěl 35letý aktivní sportovec z Budějovic. Registrovaný hráč fotbalu 
a futsalu uzavíral úrazové smlouvy s pojišťovnami, na jejich základě pak neoprávněně čerpal značné finanční prostředky.

V autě přistižený výrobce drog se snažil vykoupit se úplatkem

České Budějovice - Porušil zákaz řízení v autě plném věcí na výrobu návykových látek. Když 37letého muže z Budějovicka ve Fordu Focus zastavili policisté, pokusil se je vzápětí uchlácholit několikatisícovým úplatkem.

Na D3 se motal opilý chodec i polonahý kolař

Za vniknutí na dálnici dostal 41letý muž blokovou pokutu a musel se pakovat. Podobný případ se stal skoro na den přesně před rokem

Autobusák neudržel nervy a rozbil sklo

České Budějovice - Do zbytečných problémů se zákonem se dostal 41letý řidič autobusu v krajském městě. Ten ve druhé polovině června neudržel nervy na uzdě a při sporu poškodil jinému řidiči auto.

Strážníci řešili černou skládku poblíž centra

České Budějovice - Oznámení asistentů prevence kriminality o černé skládce v Otakarově ulici přijali v sobotu večer budějovičtí strážníci. Jejich mluvčí Věra Školková popsala, že původci skládky měli být dva muži, kteří vynesli z přilehlého domu starý nábytek a odložili ho vedle kontejnerů na odpad.

Clio v plamenech. Řidička zahynula

Jižní Čechy - Pondělní havárie mezi Radonicemi a Drahotěšicemi stála život 56letou ženu. Smrtelných nehod je letos již 36.

Zloděj prchal před okradeným na Lidickou. Byli jste u toho?

České Budějovice - Policisté z obvodního oddělení v ulici 28. října hledají svědky honičky mezi zlodějem jízdního kola a okradeným majitelem v ulici Boženy Němcové.

Na Šumavě kolabují lidé. Děti i senioři

Jižní Čechy- Horská služba zachraňovala o víkendu tři turisty v ohrožení života. Jeden případ skončil smrtí 77letého cyklisty

„Práskl“ známého, že ukradl kolo

České Budějovice - Potkali se u čerstvě ukradeného kola, když pak šlo do tuhého, jeden klidně „napráskal" druhého, jako by se nechumelilo. Nad označeným kamarádem, známým recidivistou, teď visí hrozba trestního stíhání a při prokázání viny také až tříleté vězení. Takové rozuzlení má případ, jímž se začátkem týdne zabývali budějovičtí strážníci.

Žena s cizí občankou potrápila strážníky

České Budějovice - Projížděla na kole po chodníku a zastavili ji strážníci. Předložila cizí občanský průkaz. Když si toho člen hlídky všiml a rozhodl se zakročit, směle naskočila na bicykl a s výsměšným „čau, občanku si klidně nech" zmizela kdesi v dáli. Teď z toho může mít problém.

Mladík strčil psa do rozpálené trouby

Vyšší Brod - Mimořádně brutální případ týrání zvířat vyšetřují českokrumlovští kriminalisté a krajská veterinární správa. Mladík (21) z Vyšebrodska zkombinoval v sobotu v noci větší množství alkoholu a prášků a pak, zřejmě v pomatení smyslů, násilím strčil svého psa do elektrické trouby. Tu vzápětí rozpálil na víc než sto stupňů.

Střídali se za volantem. Oba opilí

České Budějovice – Svědky komické výměny volantu mezi dvěma opilými řidiči se stali budějovičtí strážníci. Když 
v pondělí po půlnoci hlídkovali v blízkosti autobusového nádraží, spatřili v Kasárenské ulici podezřelý citroën.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT