VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RADEK GÁLIS

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Budějovicích zastavil Kajínka výstřel

České Budějovice – Jen chvíli si užíval svobody Jiří Kajínek, když se mu 3. července 1994 podařilo uprchnout z českobudějovické vazební věznice.

Policisté zachránili životy

Jižní Čechy - V pondělí po 21. hodině se rozjela rychlá spolupráce mezi policisty Karlovarského a Jihočeského kraje, při které šlo o život.

Vrahové z Horusic rok unikají trestu

Horusice – Dnes je tomu přesně rok, kdy se stala násilná loupežná vražda v Horusicích. „Útok skupiny pachatelů si vyžádal úmrtí dvou mužů z rodinné firmy," říká jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner s tím, že na objasnění vraždy pracuje stále tým kriminalistů.

"Cestu je dobré si naplánovat dopředu“, radí odborník na dopravu

České Budějovice - Ačkoliv je letošní rok dle statistik nehodovosti jedním z těch klidnějších, i tak museli policisté od začátku roku do konce srpna řešit v celé republice 63 937 dopravních nehod, při kterých zemřelo celkem 353 lidí. V jižních Čechách vyjížděli policisté za stejné období celkem ke 2817 nehodám, při kterých vyhaslo 34 lidských životů.

Zloděj ukradl 59 bicyklů

České Budějovice - Policie dopadla muže (32) z Českých Budějovic, který má na svědomí krádeže 59 jízdních kol. Svou činnost na území metropole začal asi v dubnu, kdy dražší i starší lacinější kola kradl v centru nebo na periferiích, aby je pak prodával.

Od počátku prázdnin zemřelo na jihočeských silnicích jedenáct lidí

Jižní Čechy - Letošní léto je kruté a provoz na silnici si od počátku července do půlky srpna už vyžádal několik lidských životů. Policisté uvádějí, že většinou zemřeli zbytečně, protože jeli příliš rychle nebo neopatrně.

Vodáci, kteří jezdí opilí a nerespektují rady, hazardují se životem

Jižní Čechy - Léto přináší nejen vodní radovánky, ale i tragédie, které způsobí vodní živel. Ač experti stále upozorňují na to, že podceňovat koupání a sjíždění řeky se může krutě nevyplatit, lidé, zvláště ti posíleni alkoholem, jednají mnohdy neopatrně až riskantně.

Zlodějům bicyklů nastaly žně

Jižní Čechy – O prázdninách si dobře hlídejte nejen děti, ale i jízdní kola. V noci ze čtvrtka na pátek drzý zloděj z kempu ve Staňkově odcizil pánské horské kolo zn. Cannondale, které bylo uzamčené ke karavanu. Škoda je 75 000 korun. Zloděj v dalším kempu ve Staňkově ukradl jiné pánské horské kolo, uzamčené k vozíku, škoda je přes 10 tisíc korun. Svědectví o kolech zavolejte na na linku 158.

Biskup hovořil v Krakově o milosrdenství

Krakov - Na XXXI. Světových dnech mládeže v polském Krakově jsou mezi účastníky i zástupci z českobudějovické diecéze včetně biskupa Vlastimila Kročila.

Nechal si proplatit falešné směnky

Jižní Čechy - Jihočeští kriminalisté objasnili v uplynulých dnech případ podvodníka (43) z Klatovska, který v letech 2012 2014 vystavoval falešné směnky.

Zloděj ukradl v krajském městě kola za půl milionu

České Budějovice - Kriminalisté ve středu zadrželi muže, který má na svědomí krádeže dvou desítek kol v krajském městě.

Biskup stažením žalob na kraje zklidňuje situaci

Jižní Čechy - Minulý týden se biskupové při setkání na Velehradě rozhodli stáhnout u soudů žaloby na kraje, jimiž se domáhali určení vlastnictví majetku, který si nárokují. Týká se to i desítek žalob na majetek ve vlastnictví Jihočeského kraje.

Věřitelé nespláceli dluhy

Jižní Čechy - Policie obvinila v minulých dnech muže (38) a ženu (36) z podvodu a úvěrového podvodu. „Dvojice z krajského města si během tří let většinou půjčila od nebankovních společností, skoro milion korun, ale do žádostí neuváděli špatnou finanční situaci a závazky z jiných úvěrových smluv," říká policejní mluvčí Lenka Krausová.

Panelákové byty jdou teď na dračku

České Budějovice - Koupím byt v této lokalitě, platím hotově. Tak zní inzeráty, které mají obyvatelé budějovické ulice L. M. Pařízka ve schránkách. A nejsou jediní.

V autě se zranily také děti

Českobudějovicko – U Čakova havaroval v pondělí 
v podvečer vůz značky ARO, 
v němž kromě řidičky cestovaly tři děti. „Vůz sjel
z vozovky, kde narazil do stromu," popisuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Kdo ruší šumavského tetřeva?

Šumava – Tetřevům, těm je tu hej. Parafráze textu známé písně upravená na šumavské podmínky možná už ale přestává platit.Zástupci spolku na ochranu přírody Šumava 21 se totiž před 14 dny obrátili na budějovický Oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí. Zaslali mu podnět kvůli nedovolenému zasahování do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, konkrétně kvůli rušení toku kriticky ohroženého druhu tetřev hlušec.

Svatá Veronika se postará o odcházení

České Budějovice – Konečně se lidé s těžkým osudem dočkají i v krajském městě. V druhé polovině letošního roku zahájí v Českých Budějovicích činnost mobilní Domácí hospic sv. Veroniky.

Kraj chce zdanit církevní restituce

Jižní Čechy – Jihočeský kraj předloží poslancům návrh na změnu zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Ve čtvrtek se na tom při zasedání shodlo 31 z přítomných 48 zastupitelů. Opozice rozhodnutí kritizuje, neboť o návrhu se dozvěděla jen dva dni předem a považuje ho i za odplatu vůči budějovickému biskupství. To se nyní v žalobách u soudu domáhá určení vlastnictví majetku, jenž považuje za svůj.

OBRAZEM: Jakobínka zmizí pod lešením

Rožmberk nad Vltavou – Konce dvojmužné pily drží dva mladíci a řežou fošny na podlahu. Patří do party devíti mladých lidí z francouzského města Rouen
v Normandii, kteří v Rožmberku nad Vltavou pomáhají stavět lešení kolem věže Jakobínka tradičními technologiemi, jež používali její stavitelé staletí nazpátek.

Charita rozdá v kraji potravinové balíčky pro hladové

Jižní Čechy – Na jedné straně zbytečné plýtvání a vyhazování trvanlivých potravin, které mají poškozený obal nebo špatné označení, na druhé straně pak lidé s kručícími žaludky, kteří žijí pod hranicí chudoby.

Neupadejme na mysli, radí bývalý rektor

Jižní Čechy – O odpovědnosti každého z nás za dění ve společnosti i o českém prezidentovi hovořili v úterý podvečer účastníci besedy s profesorem Liborem Grubhofferem, přírodovědcem, bývalým rektorem Jihočeské univerzity a stoupencem Iniciativy pro evropské hodnoty. Setkání moderoval a zvídavé otázky v pauzách způsobených stydlivými posluchači kladl Ondřej Doskočil z Jihočeské univerzity.

Jihočeskou policii posílí od pondělí 43 nováčků

Lišov – Jihočeský policejní ředitel Luděk Procházka v pátek v Lišově slavnostním vyřazením policejních studentů ukončil jejich roční základní odbornou přípravu. „Všech 43 studentů v pondělí nastoupí první skutečnou policejní službu," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner s tím, že sloužit budou na obvodních odděleních v rámci celého Jihočeského kraje a také u služby dopravní policie.

Zloděj, který při vykrádání bytu zkopal majitele, jde k soudu

České Budějovice – Šest případů krádeží minimálně má na svědomí muž (24) 
z krajského města. „Během uplynulého půl roku vnikal do bytových domů, samostatných bytů nebo barů, kde zcizil doklady, platební karty, kuchyňské náčiní a mobilní telefon a ničil vybavení," popisuje policejní mluvčí Milan Bajcura.

Odbornou pomoc potřebují oběti i násilníci

Jižní Čechy – Stres, agrese, násilí, vystupňované emoce a nahromaděné problémy přerůstají v ponižování, nadávky a rány. Opakující se případy násilí a varovné policejní statistiky ukazují, že kromě pomoci obětem je třeba věnovat se i násilníkům.

Díky kratší lyžařské sezoně bylo méně úrazů

Jižní Čechy – Zatímco pro lyžaře v Alpách zimní sezona ještě neskončila, na českých horách už mají horští záchranáři statistiku uzavřenou.Horská služba (HS) během zimy na Šumavě zasahovala 
u více než pěti set případů.

Nový děkan sází na kvalitní učitele i studenty

Jižní Čechy – Akademickou rošádu zažila před několika dny Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Děkan Tomáš Machula, který ji řídil takřka osm let, se stal rektorem Jihočeské univerzity a na jeho místo byl koncem března zvolen až do roku 2020 proděkan pro rozvoj a církevní historik Rudolf Svoboda (37).

Muž okradl seniorku na náměstí v Římově

Českobudějovicko – Neviděli jste zloděje s kšiltovkou? Policisté pátrají po pachateli, který v pondělí 4. dubna mezi 12.00 a 12.15 hodinou vnikl do domova pro seniory v Římově na Náměstí J. Gurreho a z pokoje jedné paní odcizil několik tisíc korun.

AKTUALIZOVÁNO

Drogový gang prodal půl metráku marihuany. Gangu šéfoval muž z Českých Budějovic

Jižní Čechy, Praha – Sedm členů mezinárodní skupiny obchodníků s marihuanou, které vyvezli do Rakouska minimálně půl metráku, chytili počátkem dubna celníci s policisty. Gangu šéfoval muž z Českobudějovicka.

Vojenský vrtulník najde domov v Plané

Jižní Čechy – Do jižních Čech míří vojenské vrtulníky, které tu budou od příštího roku zajišťovat leteckou záchrannou službu. Bohaté zkušenosti mají již z působení v západních Čechách, k vidění jsou například při cvičeních na západní straně Šumavě.

K nehodám poletí vojenský vrtulník Sokol

Jižní Čechy – Od příštího roku mají v Jihočeském kraji létat k tragickým dopravním nehodám a těžkým úrazům armádní vrtulníky s vojenskými piloty.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT