VYBRAT REGION
Zavřít mapu

RADEK GÁLIS

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Budějovicích zastavil Kajínka výstřel

České Budějovice – Jen chvíli si užíval svobody Jiří Kajínek, když se mu 3. července 1994 podařilo uprchnout z českobudějovické vazební věznice.

Policisté zachránili životy

Jižní Čechy - V pondělí po 21. hodině se rozjela rychlá spolupráce mezi policisty Karlovarského a Jihočeského kraje, při které šlo o život.

Vrahové z Horusic rok unikají trestu

Horusice – Dnes je tomu přesně rok, kdy se stala násilná loupežná vražda v Horusicích. „Útok skupiny pachatelů si vyžádal úmrtí dvou mužů z rodinné firmy," říká jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner s tím, že na objasnění vraždy pracuje stále tým kriminalistů.

"Cestu je dobré si naplánovat dopředu“, radí odborník na dopravu

České Budějovice - Ačkoliv je letošní rok dle statistik nehodovosti jedním z těch klidnějších, i tak museli policisté od začátku roku do konce srpna řešit v celé republice 63 937 dopravních nehod, při kterých zemřelo celkem 353 lidí. V jižních Čechách vyjížděli policisté za stejné období celkem ke 2817 nehodám, při kterých vyhaslo 34 lidských životů.

Zloděj ukradl 59 bicyklů

České Budějovice - Policie dopadla muže (32) z Českých Budějovic, který má na svědomí krádeže 59 jízdních kol. Svou činnost na území metropole začal asi v dubnu, kdy dražší i starší lacinější kola kradl v centru nebo na periferiích, aby je pak prodával.

Od počátku prázdnin zemřelo na jihočeských silnicích jedenáct lidí

Jižní Čechy - Letošní léto je kruté a provoz na silnici si od počátku července do půlky srpna už vyžádal několik lidských životů. Policisté uvádějí, že většinou zemřeli zbytečně, protože jeli příliš rychle nebo neopatrně.

Vodáci, kteří jezdí opilí a nerespektují rady, hazardují se životem

Jižní Čechy - Léto přináší nejen vodní radovánky, ale i tragédie, které způsobí vodní živel. Ač experti stále upozorňují na to, že podceňovat koupání a sjíždění řeky se může krutě nevyplatit, lidé, zvláště ti posíleni alkoholem, jednají mnohdy neopatrně až riskantně.

Zlodějům bicyklů nastaly žně

Jižní Čechy – O prázdninách si dobře hlídejte nejen děti, ale i jízdní kola. V noci ze čtvrtka na pátek drzý zloděj z kempu ve Staňkově odcizil pánské horské kolo zn. Cannondale, které bylo uzamčené ke karavanu. Škoda je 75 000 korun. Zloděj v dalším kempu ve Staňkově ukradl jiné pánské horské kolo, uzamčené k vozíku, škoda je přes 10 tisíc korun. Svědectví o kolech zavolejte na na linku 158.

Biskup hovořil v Krakově o milosrdenství

Krakov - Na XXXI. Světových dnech mládeže v polském Krakově jsou mezi účastníky i zástupci z českobudějovické diecéze včetně biskupa Vlastimila Kročila.

Nechal si proplatit falešné směnky

Jižní Čechy - Jihočeští kriminalisté objasnili v uplynulých dnech případ podvodníka (43) z Klatovska, který v letech 2012 2014 vystavoval falešné směnky.

Zloděj ukradl v krajském městě kola za půl milionu

České Budějovice - Kriminalisté ve středu zadrželi muže, který má na svědomí krádeže dvou desítek kol v krajském městě.

Biskup stažením žalob na kraje zklidňuje situaci

Jižní Čechy - Minulý týden se biskupové při setkání na Velehradě rozhodli stáhnout u soudů žaloby na kraje, jimiž se domáhali určení vlastnictví majetku, který si nárokují. Týká se to i desítek žalob na majetek ve vlastnictví Jihočeského kraje.

Věřitelé nespláceli dluhy

Jižní Čechy - Policie obvinila v minulých dnech muže (38) a ženu (36) z podvodu a úvěrového podvodu. „Dvojice z krajského města si během tří let většinou půjčila od nebankovních společností, skoro milion korun, ale do žádostí neuváděli špatnou finanční situaci a závazky z jiných úvěrových smluv," říká policejní mluvčí Lenka Krausová.

Panelákové byty jdou teď na dračku

České Budějovice - Koupím byt v této lokalitě, platím hotově. Tak zní inzeráty, které mají obyvatelé budějovické ulice L. M. Pařízka ve schránkách. A nejsou jediní.

V autě se zranily také děti

Českobudějovicko – U Čakova havaroval v pondělí 
v podvečer vůz značky ARO, 
v němž kromě řidičky cestovaly tři děti. „Vůz sjel
z vozovky, kde narazil do stromu," popisuje mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Kdo ruší šumavského tetřeva?

Šumava – Tetřevům, těm je tu hej. Parafráze textu známé písně upravená na šumavské podmínky možná už ale přestává platit.Zástupci spolku na ochranu přírody Šumava 21 se totiž před 14 dny obrátili na budějovický Oblastní inspektorát České inspekce životního prostředí. Zaslali mu podnět kvůli nedovolenému zasahování do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů, konkrétně kvůli rušení toku kriticky ohroženého druhu tetřev hlušec.

Svatá Veronika se postará o odcházení

České Budějovice – Konečně se lidé s těžkým osudem dočkají i v krajském městě. V druhé polovině letošního roku zahájí v Českých Budějovicích činnost mobilní Domácí hospic sv. Veroniky.

Kraj chce zdanit církevní restituce

Jižní Čechy – Jihočeský kraj předloží poslancům návrh na změnu zákona č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Ve čtvrtek se na tom při zasedání shodlo 31 z přítomných 48 zastupitelů. Opozice rozhodnutí kritizuje, neboť o návrhu se dozvěděla jen dva dni předem a považuje ho i za odplatu vůči budějovickému biskupství. To se nyní v žalobách u soudu domáhá určení vlastnictví majetku, jenž považuje za svůj.

OBRAZEM: Jakobínka zmizí pod lešením

Rožmberk nad Vltavou – Konce dvojmužné pily drží dva mladíci a řežou fošny na podlahu. Patří do party devíti mladých lidí z francouzského města Rouen
v Normandii, kteří v Rožmberku nad Vltavou pomáhají stavět lešení kolem věže Jakobínka tradičními technologiemi, jež používali její stavitelé staletí nazpátek.

Charita rozdá v kraji potravinové balíčky pro hladové

Jižní Čechy – Na jedné straně zbytečné plýtvání a vyhazování trvanlivých potravin, které mají poškozený obal nebo špatné označení, na druhé straně pak lidé s kručícími žaludky, kteří žijí pod hranicí chudoby.

Neupadejme na mysli, radí bývalý rektor

Jižní Čechy – O odpovědnosti každého z nás za dění ve společnosti i o českém prezidentovi hovořili v úterý podvečer účastníci besedy s profesorem Liborem Grubhofferem, přírodovědcem, bývalým rektorem Jihočeské univerzity a stoupencem Iniciativy pro evropské hodnoty. Setkání moderoval a zvídavé otázky v pauzách způsobených stydlivými posluchači kladl Ondřej Doskočil z Jihočeské univerzity.

Jihočeskou policii posílí od pondělí 43 nováčků

Lišov – Jihočeský policejní ředitel Luděk Procházka v pátek v Lišově slavnostním vyřazením policejních studentů ukončil jejich roční základní odbornou přípravu. „Všech 43 studentů v pondělí nastoupí první skutečnou policejní službu," uvedl policejní mluvčí Jiří Matzner s tím, že sloužit budou na obvodních odděleních v rámci celého Jihočeského kraje a také u služby dopravní policie.

Zloděj, který při vykrádání bytu zkopal majitele, jde k soudu

České Budějovice – Šest případů krádeží minimálně má na svědomí muž (24) 
z krajského města. „Během uplynulého půl roku vnikal do bytových domů, samostatných bytů nebo barů, kde zcizil doklady, platební karty, kuchyňské náčiní a mobilní telefon a ničil vybavení," popisuje policejní mluvčí Milan Bajcura.

Odbornou pomoc potřebují oběti i násilníci

Jižní Čechy – Stres, agrese, násilí, vystupňované emoce a nahromaděné problémy přerůstají v ponižování, nadávky a rány. Opakující se případy násilí a varovné policejní statistiky ukazují, že kromě pomoci obětem je třeba věnovat se i násilníkům.

Díky kratší lyžařské sezoně bylo méně úrazů

Jižní Čechy – Zatímco pro lyžaře v Alpách zimní sezona ještě neskončila, na českých horách už mají horští záchranáři statistiku uzavřenou.Horská služba (HS) během zimy na Šumavě zasahovala 
u více než pěti set případů.

Nový děkan sází na kvalitní učitele i studenty

Jižní Čechy – Akademickou rošádu zažila před několika dny Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Děkan Tomáš Machula, který ji řídil takřka osm let, se stal rektorem Jihočeské univerzity a na jeho místo byl koncem března zvolen až do roku 2020 proděkan pro rozvoj a církevní historik Rudolf Svoboda (37).

Muž okradl seniorku na náměstí v Římově

Českobudějovicko – Neviděli jste zloděje s kšiltovkou? Policisté pátrají po pachateli, který v pondělí 4. dubna mezi 12.00 a 12.15 hodinou vnikl do domova pro seniory v Římově na Náměstí J. Gurreho a z pokoje jedné paní odcizil několik tisíc korun.

AKTUALIZOVÁNO

Drogový gang prodal půl metráku marihuany. Gangu šéfoval muž z Českých Budějovic

Jižní Čechy, Praha – Sedm členů mezinárodní skupiny obchodníků s marihuanou, které vyvezli do Rakouska minimálně půl metráku, chytili počátkem dubna celníci s policisty. Gangu šéfoval muž z Českobudějovicka.

Vojenský vrtulník najde domov v Plané

Jižní Čechy – Do jižních Čech míří vojenské vrtulníky, které tu budou od příštího roku zajišťovat leteckou záchrannou službu. Bohaté zkušenosti mají již z působení v západních Čechách, k vidění jsou například při cvičeních na západní straně Šumavě.

K nehodám poletí vojenský vrtulník Sokol

Jižní Čechy – Od příštího roku mají v Jihočeském kraji létat k tragickým dopravním nehodám a těžkým úrazům armádní vrtulníky s vojenskými piloty.

Letoun Albi potěší sportovce i vojáky

České Budějovice – Jihočeši v pondělí zase zvedli hlavu vzhůru. Nad letištěm v Plané se totiž dopoledne poprvé proháněl ultralehký sportovní letoun UL-39 Albi, který má vlastnosti proudového letounu. Kromě sportovního či turistického využití po něm mohou sáhnout i vojáci nejen proto, že se v něm můžou cvičit pro bojové stíhačky, ale letadlo nevydává tepelnou stopu, a není tak zachytitelné.

Církev i kraj se chtějí vyhnout soudním sporům

Jižní Čechy – Nejasnosti kolem navracení církevního majetku trvají. Hejtman Jiří Zimola se koncem února obrátil osobním dopisem na českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila a požádal ho o schůzku, aby si vysvětlili postoje a našli cestu, jak se vyhnout soudním sporům.

Dobrovolníci spoluvytvářejí příběhy se šťastnějším koncem

České Budějovice – Je jaro, tak pojďme pomáhat. Jednou 
z možností, jak místo chytání lelků smysluplně využít volný čas, je zapojit se aktivně do dobrovolnické práce.

Teologickou fakultu povede její proděkan

České Budějovice – Následující čtyři roky povede Teologickou fakultu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích současný proděkan pro rozvoj Rudolf Svoboda.

Dvojitý Charlie si krátí čas s ježkem v kleci

České Budějovice - Radniční výstavní síň voní od úterý dřevem. Až do 28. března jsou zde totiž k vidění studentské práce Vyšší odborné a Střední průmyslové školy ve Volyni. Na výstavě BYDLENÍ MADE IN VOLYNĚ najdete exponáty spojené s designem nábytku a interiéru, se stavebnictvím a architekturou. Některé uspěly ve studentských a firemních soutěžích, například dřevěný stolek v podobě známého hlavolamu ježka v kleci.

Výroční schůzi zahájili pétépáci minutou ticha za zemřelé kamarády

České Budějovice - Jejich tátové se v potu tváře lopotili na polích, obdělávaných generacemi předků, nebo provozovali tradiční rodinnou živnost a řemeslo. Za to byli po únoru 1948 označeni vládnoucí třídou za potomky kulaků a vykořisťovatelů a jako nepřátelé komunistického režimu museli v letech 1950 1954 narukovat k pomocným technickým praporům. Sloužili pak beze zbraně na stavbách nebo rubali uhlí v dolech a po dvou letech je drželi na tzv. mimořádném cvičení další dlouhé měsíce, aniž by věděli, kdy jim služba vlastně skončí.

O post děkana teologické fakulty se utkají dva kandidáti

České Budějovice - O post děkana Teologické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích na funkční období 2016 - 2020 se utkají ve volbě dva kandidáti, Rudolf Svoboda a Jindřich Šrajer, z celkových sedmi, které navrhli členové akademické obce.

Film dává dohromady rodáky ze Šumavy

České Budějovice - Dokumentární dvojjazyčný film Hluboké Kontrasty/Tiefe Kontraste o lidech ze Šumavy na česko rakousko německém pomezí představila jeho režisérka Lenka Ovčáčková v úterý na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Policie hledá zloděje z Trefy

Borovany/Lišov - Policisté z Lišova hledají dvojici mužů, kteří se měli dopustit krádeže potravin a jiných věcí v prodejně Trefa Borovany.

Dobrovolní hasiči mají profesionální vysílačky

Českobudějovicko - Dobrovolní hasiči na Českobudějovicku slaví. Včera si přijeli velitelé jednotek i se starosty obcí a měst na krajský úřad do Českých Budějovic pro novou techniku. Předali ji zástupci Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje v čele s ředitelem Ladislavem Burešem, představitelé Nadace ČEZ i hejtman Jiří Zimola.

ROZHOVOR: Nátlak na senátory jsem při volbách nezažil

České Budějovice - Minulý čtvrtek skončilo tříměsíční hledání nového rektora Jihočeské univerzity. Těsnou většinou 21 hlasů vyhrál až ve čtvrté volbě děkan teologické fakulty Tomáš Machula. Jedním ze čtyřiceti členů akademického senátu byl člen volební komise Šimon Heller, který dlouhodobě projevuje podporu dosvadnímu rektoru Liboru Grubhofferovi.

Třináct let od hrůzné tragédie u Nažidel

Jižní Čechy - Sobota 8. března před třinácti lety změnila život desítkám rodin. Při tragické dopravní nehodě zájezdového autobusu zahynulo nedaleko Nažidel na Českokrumlovsku devatenáct lidí, dvacátá oběť přibyla později. Dva roky poté zemřel na následky zranění ještě další z účastníků zájezdu. Jde o nejtragičtější dopravní nehodu v historii České republiky. Autobus tehdy vezl domů do Karlových Varů účastníky zájezdu z rakouských Alp.

Celodenní mráz byl v prosinci jen jeden den, v únoru žádný

Jižní Čechy - Kde že loňské sněhy jsou a jaká že to vlastně letos byla zima? V Českých Budějovicích moc nesněžilo, milovníci běžek museli až vysoko na Šumavu. Srovnání nabízí Miloslava Starostová, vedoucí oddělení klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.

Vedoucí tým si musí sednout

České Budějovice - Osm let vedl jako děkan teologickou fakultu. Nyní povýší na rektora celé Jihočeské univerzity. Tomáš Machula (44) své zvolení však jako dosažení určité kariérní mety nevnímá. „Jde spíše o výzvu doby, na kterou jsem se rozhodl reagovat," řekl muž, který vystudoval filosofii, chemii a teologii.

Ostraha církevních objektů je na vysoké úrovni, říká biskup

České Budějovice - Při úterní návštěvě Krajského policejního ředitelství v Českých Budějovicích se českobudějovický biskup Mons. Vlastimil Kročil zajímal o možnosti spolupráce církve a Policie ČR v otázkách prevence i o chod integrovaného operačního střediska, kde policisté přijímají i tísňová volání na linku 158.

ROZHOVOR: Máme takovou politiku a média, jaké si zasloužíme

České Budějovice, Praha - Může se lhát a pomlouvat? Druhým rokem se táhne kauza ohledně výroku prezidenta Miloše Zemana, který prohlásil, že Ferdinand Peroutka napsal článek s titulkem Hitler je gentleman. Kauzu sledují i lidé na jihu Čech, a to nejen proto, že v Českých Budějovicích žijí Peroutkovi příbuzní. Jedním z těch, který novináře od počátku hájí, je lékař Martin Jan Stránský. Jeho předkové vydávali časopis Přítomnost, do kterého Peroutka psal, nebo stáli u zrodu Rádia Svobodná Evropa, kde Peroutka v exilu působil.

S prevencí pomůžou policii i kněží

České Budějovice - Patří anděl strážný do složek Integrovaného záchranného systému Jihočeského kraje? Při včerejší návštěvě budějovického biskupa Mons. Vlastimila Kročila na Krajském ředitelství policie v Jihočeském kraji na Lannově třídě v Českých Budějovicích na to řeč zřejmě nepřišla, ale představitelé církve a policejního ředitelství se zato bavili o možnostech spolupráce, především v oblasti prevence.

Temelín se chrání před terorem

Temelín - Zatímco v minulosti se lidé báli moru a válek, nyní mají strach z terorismu. Ochranu před možným útokem nacvičují i v Jaderné elektrárně Temelín, kde nedávno ČEZ sladil stupně ochrany s národní úrovní .

Na jihu sehrají Moravské pašije

Jižní Čechy /FOTOGALERIE/ - Postní dobu můžeme prožít všelijak, tak proč ne návštěvou představení Moravské pašije, které připravil Teátr Víti Marčíka z Drahotěšic u Ševětína. V nadcházejících týdnech můžete stále aktuální příběh o utrpení a smrti Ježíše Krista zhlédnout na několika místech našeho kraje a odnést si z představení témata k přemýšlení o sobě i o jiných kolem sebe.

ROZHOVOR: Nezvolení rektora ani napotřetí je průšvihem

České Budějovice - Uchází se o post rektora Jihočeské univerzity. Své konkrétní vize Tomáš Machula představí příští úterý. Společně s dalšími dvěma novými tvářemi předstoupí před akademickou obec. Pokusí se vyřešit patovou situaci při hledání nového šéfa největší vysoké školy v regionu. Po funkci ale netouží. Když neuspěje, do další volby už nepůjde. „To naprosto vylučuji," říká muž, který osmým rokem ve funkci děkana vede Teologickou fakultu Jihočeské univerzity.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT