Hráči GBA Lions cestovali na palubovku Turů v nekomfortní pozici a s vědomím, že po úvodní domácí porážce 91:96 musí nutně uspět, aby sérii vrátili k Vajgaru.

I druhý zápas nabídl vyrovnanou partii a žádný z celků si dlouho nedokázal vybudovat nějaký větší náskok. Svitavy o pár bodů vedly a tuto výhodu ztratily až na konci prvního poločasu, kdy se Jihočeši dostali do vedení.

„Navzdory pomalejšímu začátku, kdy nás soupeř trošku překvapil atakováním našeho obranného řešení clony, jsme se velice rychle vrátili zpět do utkání. Určitě jsme v prvním poločase byli lepším týmem. Trošku mrzí to, že v momentech, kdy se nám podařilo třikrát, čtyřikrát v řadě zastavit soupeře a získat míč, udělat dobrou obrannou práci, chyběl nám právě nějaký ten zabijácký instinkt. A místo toho, aby utkání bylo v poločase o 5 bodů, jsme té dobré střelecké formy a agresivního pojetí v první půli úplně nevyužili,“ uvedl trenér GBA Lions Andrej Červenka.

Náskok hostujícímu celku nevydržel dlouho, neboť soupeř třetí dějství odstartoval třemi trojkami a rázem měl dvouciferné vedení. Hradec však zabojoval a pět minut před koncem stáhl manko na jediný bod (67:66). Dramatický závěr však vzal do svých rukou nejlepší střelec utkání Slezák, který osmi body v řadě nasměroval svůj tým za postupem do finále. Jihočechům ještě vykřesal naději z perimetru Kábrt, když minutu a půl před klaksonem snížil (78:75), ale další koš ze hry už nepřidal. Naopak, ve snaze zaútočit musel faulovat a spoléhat, že domácí nebudou ze šestek stoprocentní. To jim však nevyšlo a jejich kat Slezák poslal hráče GBA Lions na dovolenou, s níž tak brzy nepočítali.

„Bohužel, tak jako už poněkolikáté v play-off, se nám nevyhnula hluchá chvíle, která přišla v ten nejnevhodnější čas. Individuálními chybami jsme dostali soupeře na koně, ten se chytil a na nás spadla deka. Ale kluci znovu ukázali charakter a při time outu za stavu 67:66 jsme se cítili sebevědomě do koncovky. Pak však Pavel Slezák ukázal, že je pořád velkým hráčem a my jsme nebyli schopni ho v koncovce zastavit. Ať už to byly naše fauly, kdy jsme ho dohromady devětkrát poslali na čáru trestných hodů při střelbě z tříbodového oblouku, nebo těžká trojka o desku s klaksonem. Nezbývá nám, než soupeři pogratulovati. Myslím, že obě utkání byla otevřená, nám možná, jak se říká, chybělo i trošku toho sportovního štěstí,“ pdotkl.

Jindřichohradecký tým, který byl pasován za jednoho z hlavních favoritů, si tak ani letos finále nezahraje. Minulou sezonu vypadl překvapivě už ve čtvrtfinále s Litoměřicemi, nyní mu stopku vystavili Tuři, kteří uspěli především proto, že měli víc zkušených hráčů.

Svitavy se ve finále střetnou s úspěšnějším ze série Hradec Králové vs. Litoměřice, kterou musí rozhodnout až třetí zápas. Vítěz I. ligy pak v baráži o účast v nejvyšší soutěži vyzve pražskou Slavii, jež skončila v KNBL poslední.

Tuři Svitavy – GBA Lions Jindřichův Hradec 83:76 (21:19, 43:46, 63:56)
Body: Slezák 33, Novák 16, Hlobil 14, Petric 12, Marko 5, Jurka 3 – Kheil 21, Jansa 18, Vondra 13, Kábrt 11, Karasov 5, Mička 5, Linis 3. Trojky: 9:8. Fauly: 20:21. Trestné hody: 23/20:24/16. Doskoky: 44:42. Rozhodčí: Karafiát, Kubiš, Petrák. Diváci: 285. Konečný stav série: 2:0

Další výsledek semifinále
Litoměřice – Hradec Králové 64:92 (stav série: 1:1)