O události jsme podrobně informovali ve středečním vydání. 45letý Mach loni 11. července před recepcí kempu TJ Horní Vltavice po rozepři a strkanici bodl vystřelovacím nožem do srdce Daniela Hažmuku (29). Tomu život zachránila včasná specializovaná lékařská pomoc.


Jak jsme uvedli z prvního dne hlavního líčení, střetu předcházel vcelku banální konflikt provozovatele kempu Macha se skupinou kolegů poškozeného jako hostů v kiosku. Následně se Hažmuka do kempu vrátil a došlo k osudovému setkání s Machem.


V líčení jeho průběhu se aktéři liší. Poškozený tvrdí, že když stál proti Machovi údajně s rukama v kapsách, obviněný na něho „z ničeho nic“ vytáhl nůž. Jinak si pamatuje už jen pocit horka a stékající krve. Mach naopak uvádí, že ho chtěl podnapilý Hažmuka napadnout a on ho od sebe oběma rukama odtlačoval, přičemž v levé ruce držel tečně s tělem útočníka nůž, o němž neví, jak jej vytáhl z pouzdra za kalhotami a jak uvolnil vystřelovací mechanismus. Myslí si, že se Hažmuka při napřahování k úderu natočil k němu bokem a musel přitom nalehnout na hrot nože. Nikdo prý jejich střet nesledoval.

Dokazování

Předseda senátu pak ve vyšetřovacím pokusu nechal oba aktéry přehrát s figurantem průběh střetu podle jejich verzí a zadokumentovat to do spisu.
Obviněný demonstroval svou verzi o útočníkovi padajícím na něho a stáčejícím se doprava proti noži i na soudním lékaři. Ten uzavřel, že byl–li by nůž pevně držen v nehybné ruce a došlo k nalehnutí na hrot při rotaci naklánějícího se těla, bylo by proniknutí nože do dutiny hrudní možné.


Slyšení kolegové poškozeného líčili, že při jejich návštěvě Mach v kiosku „vyváděl“ snad kvůli půllitrům, které si půjčili k jezeru, nadával a vyhrožoval jim – prý jejich partu asi nesnášel, nebo měl zkrátka špatný den. Když odešli, Hažmukovi měla zatelefonovat číšnice, která šéfovu špatnou náladu odnášela, načež on se sebral a šel prý zjistit, co se děje. Naznačovali také blízký vztah poškozeného k této dívce, která prý nebyla lhostejná ani jejímu šéfovi.


Jeden z hostů kempu uvedl, že viděl přicházet k recepci klátícího se a cosi vykřikujícího muže, pak slyšel křik, od budovy vyběhla nějaká žena a pak vyšel onen člověk, který se držel za hrudník a pak upadl.


Významné svědectví složila ona číšnice. Podle ní Mach v restauraci nijak nevyváděl, „colasákům“ nevyhrožoval. Popřela také, že by tehdy Hažmukovi telefonovala – a hlavně uvedla, že u střetu obou mužů byla! Hažmuka prý na Macha u recepce čekal. Hádali se, ale o co, to prý neví, a začali se strkat. Nemohla se dívat, jak se perou, tak se odvrátila a ono bodnutí tedy neviděla . . .


Jaroslav Mach poté požádal o doplnění výpovědi a změnil ji v tom, že potvrdil, že dívka u konfliktu s Hažmukou byla. Chtěl ji prý ale ušetřit vyšetřování, a tak o její přítomnosti pomlčel . . .


Vzhledem k okolnostem zamýšlí soud přizvat znalce k posouzení duševního stavu obviněného. Hlavní líčení proto odročil.