V síti jim uvízla jedna osoba, která nerespektovala vyhoštění a dopustila se tak maření výkonu úředního rozhodnutí.

Psovodi na stopě

Bezpečnostní akce se soustředila na místa, kde se právě cizinci nejvíce zdržují čili na ubytovny, tržnice, dopravní uzly, provozovny nebo průmyslové zóny.
„Velký důraz jsme kladli na kontrolu pobytového režimu cizinců, zajištění přístupů ke státním hranicím, pátrání po hledaných a pohřešovaných osobách, odhalování trestné činnosti a dodržování příslušných zákonných norem ze strany cizinců,“ vypočítával vedoucí analyticko–právní skupiny kanceláře ředitele Miroslav Běhounek.


Celkem 98 policistů se v úterý dopoledne soustředilo zejména na autobusová a vlaková nádraží. Večer od 18 do 22 hodin pak kontrolovali prostory, kde je páchána trestná činnost. K těm patřily například noční kluby, linky hromadné přepravy či ubytovny.


Při akci oslovili 839 osob, z čehož 417 mělo cizí státní příslušnost. Do statistiky zahrnuli také 325 zkontrolovaných vozidel.


Do policejní akce se zapojili také dva specialisté na cestovní doklady a pět psovodů se specializací na drogy a výbušniny. Hlídky uložily 51 blokových pokut v celkové hodnotě 20 900 korun. Cizinci, kteří porušují české zákony, se však musejí mít stále na pozoru.


„V těchto a podobných kontrolách budeme i nadále v budoucnu pokračovat,“ dodal Běhounek.


K místům, která cizinci vyhledávají, patří také českobudějovická Poradna pro uprchlíky a migranty Diecézní charity. „Policie nás však v průběhu akce nekontaktovala,“ říká sociální pracovnice poradny Marie Hlušková.


„Do poradny k nám často chodí cizinci, kteří mají soudní nebo správní vyhoštění, a ptají se, jak mohou v Čechách zůstat. Zatímco soudní vyhoštění je vlastně trest, u správního s nimi probíráme možnost odvolání,“ dodává.