VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak šel pan Jaroslav obětavě dělat pořádek aneb Když už poutě nejsou bohabojné

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Pan Jaroslav (52) z jedné obce na Českobudějovicku se loni 6. srpna připletl do maléru.

2.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Kolem půl čtvrté v předsálí místní sokolovny při diskotéce pořádané v rámci místní pouti měl napadnout jistého Davida (30) nejméně dvěma ranami pěstí do hlavy tak, že poškozený upadl a utrpěl otřes mozku. Alespoň tak shledal po dokazování Okresní soud v Č. Budějovicích.

Sám byl napaden?

Obviněný to líčil tak, že oné noci ho kolem třetí vzbudili dva známí s tím, že kapitána místních fotbalistů někdo zmlátil, zda by tedy nezavolal záchranku a policii. (To prý proto, že je v těchto věcech zběhlý, jak řekl později jeden ze svědků.)


Vykročil tedy s nimi do sokolovny, kde už diskotéka skončila. Pro zraněného kapitána už sanitka jela, ale ještě chvilku debatovali. Onomu Davidovi řekl něco ve smyslu, proč pořád dělají bordel, a ten ho prý někam poslal. Najednou ho měl někdo praštit zezadu do zátylku, spadl, a pak už se rval každý s každým. Poškozeného prý viděl před sokolovnou několikrát upadnout, jak byl podnapilý.


Pan David to vyprávěl jinak. Na diskotéku přišel až po půlnoci a uviděl u baru zkrvaveného kapitána; sám prý říkal, aby zavolali pana Jaroslava. Pak byl chvíli venku, a když se vracel, v předsálí mu obžalovaný nečekaně řekl „ty h. . .“ a praštil ho do obličeje. Upadl a pak si pamatuje až to, že čekal před sokolovnou na záchranku.


Popsal své potíže (závratě, nedoslýchavost, potřeba operace), ještě v době hlavního líčení v dubnu marodil . . . (Podává se, že z nemocnice byl propuštěn za tři dny, a jeho současná pracovní neschopnost nemá příčinnou souvislost se zraněním v sokolovně.)

Kdo co prý viděl

Soud slyšel svědky. Jeden řekl, že slyšel rány, otočil se a uviděl obžalovaného vedle poškozeného, který klečel a držel si ruce na krvácejícím obličeji. Pana Jaroslava ho mlátit neviděl, ale napomenul ho a on odešel. Podle dalších svědků poškozený spadl sám od sebe, jiní zase potvrzovali verzi obviněného o jeho napadení jiným člověkem zezadu.


Svědkům tvrdícím, že poškozený upadl sám před sokolovnou a zranil se, soud neuvěřil. Rozpory shledal i ve výpovědích, které měly potvrdit útok na obžalovaného zezadu. Neměněnou výpověď poškozeného naopak má za věrohodnou – s výhradou, že zřejmě nedokáže rozlišit podíl projednávané události na vzniku svých zdravotních problémů. Jeho verzi potvrzují další svědkové odtahování obviněného od zraněného pana Davida, nepřímo i výpovědi jiných.


Soud tak uznal pana Jaroslava vinným trestnými činy výtržnictví a ublížení na zdraví. Přihlédl k tomu, že byl rozsudkem z března 2005 uznán vinným trestným činem vydírání a žalovaných skutků se dopustil ve zkušební době. Uložil mu proto trest odnětí svobody na jeden rok s výkonem podmíněně odloženým na zkušební dobu dva a půl roku. Poškozené zdravotní pojišťovně také musí zaplatit náhradu nákladů vynaložených na léčení pana Davida ve výši 13 187 Kč.

Trvá na nevině

Obžalovaný se odvolal. Obhájce JUDr. Josef Dvořák zopakoval, že jeho klient zranění poškozeného nezpůsobil, že se s ním do fyzického kontaktu vůbec nedostal, jen se prý na místě pokoušel srovnat incident, který vznikl před jeho příchodem.


Pan Jaroslav podle něho neměl důvod poškozeného napadnout. Nikdy proti němu nic neměl, nebyl podnapilý, nevyvolával by přece další konflikt v momentu, kdy byl avizován příjezd policie. V počátku řízení neměl tušení, jak zranění pana Davida vznikla, až postupně se dovídal, že v podnapilosti několikrát sám upadl (obhajoba prý má neúřední záznam o jeho lékařském vyšetření, kdy měl mít ještě skoro 1,5 promile). Poškozený na dávkách zdravotního pojištění prý zranění zveličuje a hodlá výsledků trestního řízení využít v řízení civilním o náhradu škody . . . Mohl prý zranění utrpět například při cestě k sokolovně. Svědkové, kteří měli vidět obviněného poblíž zraněného, jsou prý nevěrohodní a vypovídají s rozpory.


Obžalovaný dodal, že poškozenému tehdy sprostě vynadal, ale nebyl důvod ho napadnout. „Hned po příchodu jsem věděl, že toho našeho hráče napadla cizí osoba a ne David,“ pravil. (Odvolací soud předtím konstatoval z jiného usnesení okresního soudu, že z ublížení onomu kapitánovi mužstva „hlavičkou“ do obličeje byl obžalován jistý Jakub, nicméně svou vinu uznal, poškozenému předal třináct tisíc za ušlý výdělek a ten řekl, že je tím plně saturován, takže soud stíhání pana Jakuba podmíněně zastavil.)


A krajský soud po poradě rozsudek první instance nad panem Jaroslavem zrušil. Věc postoupil Městskému úřadu v Trhových Svinech k posouzení, zda nešlo o přestupek.

Nová doba . . .

„Bývávalo, jest a asi i bude, že venkovské slavnosti, které bývaly zahajovány bohabojným procesím s děkováním za požehnání vesnici, pokračovaly veselicemi v restauracích, kde tetky omrkávaly děvčata, která že jakého ženicha si vyhlíží, a když se nějací mladí kohouti poškorpili, zasáhli staří a bylo po problému,“ řekl v odůvodnění předseda senátu. „Tak idylická ale dnes doba není, na pokleslých tancovačkách v půl třetí ráno zůstávají jen ti méně slušní a stupidita jejich zábavy končívá právě takto . . .“


Soud neříká, že byl udělán z komára velbloud, ale konflikt podle jeho názoru obě strany v líčení trošku nafoukly. Okresní soud si dal obrovskou práci, aby vyslechl maximum svědků, i ty kupodivu střízlivé, ale s jeho hodnocením důkazů se odvolací instance neshoduje. „Když veřejnost na místě činu tvoří prakticky vesměs opilci, událost těžko nabývá společenské nebezpečnosti výtržnictví,“ uvedl předseda senátu. „S ohledem na okolnosti skutku, v němž sehrálo významnou roli snad furiantství a rozhodně chybělo alespoň trochu velkorysosti, těžko uzavřít, že jím byly spáchány dva trestné činy. Jsme názoru, že mohlo jít tak o přestupek . . .“


Proti rozhodnutí krajského soudu není řádných opravných prostředků.

2.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 200 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě DĚLNÍK VE VÝROBĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Dobrovodská 2107, České Budějovice, Prac. náplň: broušení lyží. Občas práce s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou, možnost práce ve směnném provozu včetně víkendů, Požadavky: čistý rejstřík trestů, výhodou ruský jazyk, Kontakt telefonicky po-pá 9-14 hod.. Pracoviště: Ap staving group s.r.o - čb, Dobrovodská, č.p. 2107, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Tetyana Pasichna, +420 775 110 063.

Obchod - Obchod Pokladní 18 000 Kč

Pokladníci v prodejnách Administrativní pracovník/ce, pokladní. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nejúspěšnější společnost na trhu s elektrospotřebiči hledá pro svoji prodejnu v Českých Budějovicích schopné a ambiciózní pracovníky na pozici: , , ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE / POKLADNÍ , , Náplň práce: , * markování zboží na pokladně , * sjednávání splátkových smluv , * administrativa spojená s chodem prodejny (pošta, tisk cenovek, vedení dokumentace prodejny) , * doplňkový prodej , , Požadujeme: , * SŠ vzdělání s maturitou nebo 3 roky praxe se sepisováním splátkových smluv , * znalost práce na PC , * komunikační schopnosti a příjemné vystupování , * orientaci na zákazníka , * zodpovědnost , * trestní bezúhonnost , , Nabízíme: , * zázemí silné české společnosti , * propracovaný systém zaškolení , * možnost osobního a profesního růstu , * možnost nástupu IHNED, , V případě zájmu zasílejte životopisy na email: sp04.hr@okaycz.eu. Pracoviště: Okay s.r.o. - české budějovice, suchomelská 533/2, české budějovice 3, 370 10 české budějovice 1, Suchomelská, č.p. 533, 370 10 České Budějovice 10. Informace: Radka Pospíšilová, +420 724 661 593.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Laboranti v biologických a příbuzných oborech 20 000 Kč

Laboranti v biologických a příbuzných oborech ODBORNÝ PRACOVNÍK/PRACOVNICE VŠ - BIOLOGICKÁ ANALÝZA. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaměstnání na dobu určitou: 6 měsíců od data nástupu, s možným následným prodloužením, Náplň práce: Provádění lab. vyšetření a měření (mikrobiologické a biologické rozbory vod, potravin, kontrola sterilizace, testy účinnosti dezinfekčních prostředků), včetně hodnocení. Zavádění nových metod a jejich validace. Samostatná práce s laboratorním informačním systémem., Požadujeme: VŠ přírodovědného směru, biologického oboru. Vzdělání nebo praxe v oboru hydrobiologie výhodou. Osvědčení o výkonu zdrav. povolání - odborný pracovník v lab. metodách a v přípravě léčivých přípravků - výhodou. Praxe v mikrobiologické laboratoři min. 2 roky. Dobrá znalost práce na PC. Organizační schopnosti, odpovědnost, spolehlivost, komunikativnost. Řidičský průkaz skupiny B. Více informací na www.zuusti.cz., Nabízíme smlouvu na dobu určitou s možným následným prodloužením, zázemí stabilní společnosti., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, 2 sick days. Pracoviště: Zdravotní ústav se sídlem v ústí nad labem - pracoviště české budějovice, L. B. Schneidera, č.p. 362, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Radka Bednářová, +420 387 748 716,606 748 716.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 20 450 Kč

Úředníci jinde neuvedení KONTROLOR - ANALYTIK KRAJSKÉHO SOUDU, REFERENT PRO AGENDU GDPR - kumulovaná funkce. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: Ukončené VŠ vzdělání ekonomického, právnického směru, bakalářský, magisterský studijní program, trestní bezúhonnost, samostatnost, pečlivost, organizační a komunikační schopnosti, znalost práce na PC: Excel - pokročilý uživatel, MS Word, MS PowerPoint, Internet, schopnost analytického myšlení, plánování, metodického řízení, schopnost orientace v nových právních podmínkách, které souvisejí s problematikou zpracování osobních údajů, řešení problémových situací, které mohou nastat při zpracování osobních údajů (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů č.2016/679(EU) - GDPR), znalost aplikace nové povinnosti správce/zpracovatele podle Obecného nařízení - GDPR, Další informace: odměňování podle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., pl. tř. 1, pracovní poměr na dobu určitou v délce jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, výběr uchazečů bude proveden na základě zaslaných podkladů a osobního pohovoru, předchozí praxe není požadována, Uchazeč podá písemnou přihlášku, v níž uvede: a) jméno, příjmení a titul, b) datum a místo narození, c) státní příslušnost, d) místo trvalého pobytu, e) kontaktní telefon, mail, adresa, f) datum a podpis uchazeče, K žádosti uchazeč připojí: , a) životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech,, b) doklad o dosaženém vzdělání - ověřená kopie, c) státní příslušnost, d) místo trvalého pobytu, e) kontaktní telefon, mail, adresa, f) datum a podpis uchazeče, žádosti uchazeč připojí: , a) životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech,, b)doklad o dosaženém vzdělání - ověřená kopie, Lhůta pro podání přihlášky : do 14.7.2018, Místo a způsob podání přihlášky: , - osobně na podatelně Krajského soudu v Českých Budějovicích, Zátkovo nábřeží 2, České Budějovice, č. dv. 11 (přízemí), - písemně na adresu: Krajský soud v Českých Budějovicích, personální oddělení, Zátkovo ná-břeží 2, České Budějovice, PSČ 370 84. Pracoviště: Krajský soud v českých budějovicích, Zátkovo nábř., č.p. 10, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Personální odd., .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Programový vedoucí Českého rozhlasu České Budějovice Petr Meškán.

EXKLUZIVNĚ: Budova rozhlasu patří do kulturní mapy Jihočeského kraje

Anna Sattranová v Café Deník na workshopu věnovanému dětským úrazům.

Maminkám poradila, co dát do lékárničky

Již nejsou mezi námi

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria.

Když je znáte, volejte policii

České Budějovice - Policisté žádají občany, kteří poznají některého ze tří mužů na fotografii, aby je kontaktovali na lince 158 nebo čísle 974 226 720.

OBRAZEM: Lipno Sport Fest 2018 má svůj program

České Budějovice - Zájemci se budou moci na konci srpna zúčastnit již sedmého ročníku Lipno Sport Festu. Netradičně začne festival již v sobotu 18. srpna, na rozdíl od minulých let, kdy začínal v neděli. Nejen Jihočeši si budou moci vybírat z bohaté nabídky sportovních aktivit až do neděle 26. srpna.

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT