VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Restituční hranici Alžběta Pezoldová neprolomila

České Budějovice - Krajský soud ve středu potvrdil zamítavý rozsudek Okresního soudu v Českém Krumlově ve věci žaloby Alžběty Pezoldové o určení, že zámek v Č. Krumlově je ve vlastnictví pozůstalosti jejího adoptivního dědečka Adolfa Schwarzenberga.

7.2.2008
SDÍLEJ:

Zámek v Českém Krumlově zůstává nadále státu.Foto: Deník/ Zdeněk Zajíček

„Skutková zjištění i právní posouzení prvostupňového soudu jsou správná,“ uvedla v odůvodnění rozhodnutí předsedkyně odvolacího senátu.

Ten dospěl k témuž závěru jako soud českokrumlovský, že na této určovací žalobě s cílem nabytí vlastnického práva jakožto právní nástupkyně někdejšího vlastníka nemá žalobkyně naléhavý právní zájem.

Výklad tohoto pojmu v souvislosti s restitucemi podal Ústavní soud ČR. Uzavřel, že „žalobou o určení vlastnického práva nelze obcházet smysl a účel restitučního zákonodárství“.

Také českobudějovický soud vyšel z toho, že v roce 1945 běželo konfiskační řízení na předmětné nemovitosti podle Benešova dekretu, v tomto případě ale nepravomocného pro nedovršení řízení podle prováděcí vyhlášky. Schwarzenberský majetek pak byl postižen zákonem č. 143/1947 Sb. „Žádnými dalšími právními akty po roce 1948 zámek dotčen nebyl,“ vysvětlila předsedkyně senátu. „Všechny rozhodné úkony byly učiněny před 25. únorem 1948, tedy před obdobím nesvobody, jak hranici nepráva datovaly zákony o protiprávnosti komunistického režimu a o době nesvobody.

Právě na takové případy dopadá zmíněné stanovisko Ústavního soudu: domáhat se ochrany vlastnického práva nikoliv podle restitučních zákonů, ale podle obecných občanskoprávních předpisů při zpochybňování platnosti právních norem přijatých před únorem 1948 nelze.

Co stát postihl před dobou nesvobody, je ze strany státu legitimní. Restituce dopadají až na dobu po roce 1948 . . .“

K návrhu žalobkyně, aby soud přerušil řízení a předložil zmíněné předúnorové normy Ústavnímu soudu k posouzení jejích případné nezákonnosti, soud konstatoval, že to nemá za nezbytné.

Před rokem 1948

„Takový postup by byl na místě, kdybychom měli pocit, že na věc aplikujeme zákon, který je v rozporu s ústavou,“ řekla předsedkyně senátu. „My se ale v rozhodnutí neopíráme o znění zákona číslo 143/1947 Sbírky, rozhodné pro nás je, že byl přijat před rokem 1948.“

Proti rozhodnutí krajského soudu by bylo přípustné dovolání k Nejvyššímu soudu ČR v Brně, jen pokud by tento orgán dospěl k závěru, že věc sama má zásadní právní význam.

Autor: Vladimír Majer

7.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Luboš Rob

Motor ve šlágru v Karlových Varech neuspěl a přepustil soupeři pozici lídra

Trasa Lipno nad Vltavou - Studánky - Dolní Dvořiště je také podle informací řidičů s opatrností sjízdná.
10

Ledovka, zasněžené silnice a nehody, to jsou aktuálně jižní Čechy

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

Loutky na jevišti doprovodí živá hudba

České Budějovice - Malé divadlo přichystalo pro nejmenší vlastenecké představení. 

Sice mrzne, ale na jezero ještě nechodit, varují hasiči i záchranáři

Lipensko – Kdo se vydá na led přes Lipno, riskuje život, varuje velitel českokrumlovských vodních záchranářů Milan Bukáček.

Poselství starých Mostečanů odtajněno a s Olgou Lounovou bezpečně: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. února 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT