„V souvislosti s tzv. Křišťálovou nocí jsme plnili úkoly, které vyplývají z bezpečnostního opatření,“ říká mluvčí Krajské správy Policie ČR Jihočeského kraje Jana Kameníková. „V součinnosti s cizineckou a pohraniční policií monitorovaly dopravní a pořádkové služby situaci na jihu Čech. Měly za úkol zajistit bezpečnost a plynulost silničního provozu a veřejný pořádek. Všechno proběhlo v klidu, nezaznamenali jsme žádné problémy,“ dodává Kameníková.

Klid na čáře

Také na jihočeských hranicích se čekaly autobusy a auta jak přívrženců neonacistických a krajně pravicových hnutí, tak i levicových anarchistů. „Posílili jsme proto službu a zaměřili se na podezřelé osoby,“ říká mluvčí cizinecké policie Anna Stloukalová.


„Snažili jsme se předejít problémům. Hlídali jsme tedy hraniční přechody i zelené hranice.“ Žádný autobus anarchistů nebo neonacistů naštěstí přes jihočeské přechody nepřejel, neboť zvolili jiný přechod.


Opatření přijali i policisté v ostatních okresech. „V sobotu jsme monitorovali riziková stanoviště i rizikové osoby,“ potvrzuje mluvčí písecké policie Hana Moltašová. „Všechny útvary věnovaly této akci velkou pozornost.“ Policie mapuje i extremistická hnutí. „Neměli jsme ale žádné zprávy o tom, že by se někdo od nás do Prahy vypravil,“ dodala Moltašová. Monitoringem akcí neonacistů se zabývají členové sdružení Tolerance a občanská společnost.


„Do Prahy se v sobotu sjelo sedm stovek neonacistů z České republiky i z Německa,“ říká Klára Kalibová ze sdružení. Zřejmě mezi nimi byli i ti jihočeští. „Nejsou tak aktivní jako z jiných měst, kde neonacisté dokonce terorizují i část města,“ upozorňuje. Hnutí Tolerance monitoruje i neonacistické koncerty. Jihočeská policie prý má v postihování jejich organizátorů rezervy.


„Umožňuje konat koncerty neonacistů, neboť nestačí stíhat pachatele,“ dodává Klára Kalibová.