Žena podle policejní zprávy kolem 20. hodiny měnila v koupelně dvoukilovou plynovou bombu u teplometu. Ten přišroubovala, policejní řečí, neodborně, unikl plyn, čehož si žena nevšimla a vrátila se až za dvě hodiny, aby teplomet zapálila.

Požár uhasil soused

Nahromaděný plyn vybuchl a ženu zranil. Ta utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na třiadvaceti procentech těla a byla převezena do popáleninového centra v Praze. Naštěstí výbuch uslyšel soused, který uhasil oheň a vynesl z bytu unikající hořící propanbutanovou lahev.
Výbuch a následný požár způsobil i škodu na koupelně.


Podle velitele požární stanice v Jindřichově Hradci Petra Němečka je při jakékoli manipulaci s plynovým spotřebičem důležité se držet návodu.
„V něm se každý dočte, jak spotřebič instalovat, kam ho umístit a podobně. Takový teplomet při hoření spotřebovává vzduch, takže je nutné i zajistit přívod čerstvého vzduchu,“ radí na úvod Němeček.


Ve druhé fázi je vždy nutné se přesvědčit, zda měněná bomba neuniká, což lze zjistit poslechem anebo osvědčenou mýdlovou vodou.


„Při šroubování spotřebiče většinou vždy trochu plynu uteče, takže tato operace by se měla udělat rychle a pak vyvětrat. Po našroubování je důležité se opět přesvědčit, zda plyn neuniká. Je nutné prohlédnout i přívodní hadičku a může být i netěsnost v samotném přístroji. Ale to vše by mělo být i v samotném návodu na použití,“ dodává velitel hasičů Němeček.