„Naším úkolem je ochrana státních hranic, což platí i po 21. prosinci,“ uvedl ředitel stávající jihočeské cizinecké a pohraniční policie Miroslav Zídek. Dodal, že policie se připravuje na volné hranice již několik let.

Policejní dieta

„Od dubna 2003 stavíme společné hlídky s Němci na úsecích u Stožce a od loňského září s rakouskými policisty na úseku u Dolního Dvořiště. Společné hlídky, kterých například stavíme deset měsíčně na hranici s Rakouskem, budou rozšířeny.“


Zídek uvedl, že desítky jihočeských policistů hovoří německy, takže pro ně není problém domluvit se s kolegy ze zahraničí. „A desítky rakouských a německých policistů má zájem o výuku češtiny, aby se na našem území domluvili a mohli komunikovat s českými kolegy.“
Počet hlídek, které budou chránit hranice, je prý dostačující.


Cizineckou policii čeká reorganizace. „Stávajících 16 referátů a osm oddělení se sloučí do šesti inspektorátů,“ vysvětluje Zídek.


Nové inspektoráty jsou rozmístěny tak, aby v příhraničním okrese sloužilo víc policistů. Budou v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Strakonicích, Prachaticích, Českém Krumlově a v Táboře. Detašovaná pracoviště pak budou v Nové Bystřici, Dolním Dvořišti, Chlumu u Třeboně a u Strážného.
„Lidé, kteří nemohli za prací dojíždět, si hledají nebo si už našli nové zaměstnání,“ dodal policejní ředitel Zídek. Od nového roku se sníží počet policistů. „Nyní máme 640 tabulkových míst, v příštím roce budeme mít 450 zaměstnanců. Dvacet našich policistů posílí letiště v Praze - Ruzyni a 170 míst dáváme ve prospěch správy Jihočeského kraje na posílení bezpečnosti a dopravní služby,“ pokračuje Zídek a dodává, že letos opustí cizineckou a pohraniční policii na jihu Čech asi šedesát lidí. „Většina odchází ke konci roku do důchodu,“ vysvětlil ředitel. Do naplnění tabulkového počtu tak bude chybět deset policistů.


Policisté, kteří odejdou z hranic, se objeví jinde. „Kompenzačním opatřením, aby se zachovala bezpečnost státu, je zvýšení kontroly ve vnitrozemí,“ uvedl zástupce ředitele cizinecké a pohraniční policie Jaroslav Malovec.


„Prvořadá již nebude služba v lese na hranicích, ale například na hlavních komunikačních trasách. Naši policisté tak budou chránit veřejný pořádek i dopravní bezpečnost,“ dodal Jaroslav Malovec

Pryč se závorou

Kontroly na hranicích skončí po půlnoci z 20. na 21. prosince. Pak zůstanou přechody otevřené.


Nyní se připravuje odstraňování překážek na hraničních přechodech, do konce roku mají zmizet závory a změní se i dopravní značení.

 

Jižní Čechy a Schengen

- 333 km dlouhé hranice (s Rakouskem 284 km, s Německem 49 km)

- 6 nových inspektorátů cizinecké policie

- 640 tabulkových míst v současnosti

- 450 míst plánovaných