VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policie zůstává na hranicích i po vstupu do Schengenu

Jižní Čechy/ Dnešním dnem vstoupila Česká republika do schengenského prostoru. Otevřely se hranice, zmizely závory a kontroly. To ale neznamená, že příslušníci cizinecké a pohraniční policie přišli o práci.

21.12.2007
SDÍLEJ:

Ředitel cizinecké a pohraniční policie Miroslav Zídek tvrdí, že u policie jsou stále volná místa. Desítky kolegů totiž koncem roku od policie odcházejí.Foto: Deník/ Radek Gális

Jenom se přesunuli jinam, do města i do terénu. O změnách hovoří plukovník Miroslav Zídek, ředitel Oblastního ředitelství Služby cizinecké a pohraniční policie České Budějovice.


Jakým způsobem se změnila struktura cizinecké a pohraniční policie?
Vstupem do schengenského prostoru došlo u cizinecké a pohraniční policie k organizačním změnám. Měli jsme v kraji šestnáct referátů a osm oddělení cizinecké policie, které se dnem vstupu zrušily. Sloučily se do šesti inspektorátů, které se nacházejí v Českých Budějovicích, Jindřichově Hradci, Strakonicích, Českém Krumlově, Prachaticích a Táboře.


Jak se změna dotkla počtu policistů?
Sloučením jsme snížili počet policistů, kteří dosud chránili státní hranice nebo pracovali na hraničních přechodech při kontrolách našich občanů a cizinců. Necelé dvě stovky policistů odešly nebo odcházejí ke konci roku. 170 policistů dáváme ve prospěch Správy Jihočeského kraje Policie ČR, aby posílili zejména dopravní služby a obvodní oddělení v příhraničí. Dvacet policistů půjde do Prahy na posílení letiště v Ruzyni. Ostatních 450 policistů bude zabezpečovat kompenzační úkoly, které před námi po skončení ochrany státních hranic stojí.


Které kompenzační úkoly to například jsou?
Policisté, kteří jsou zařazeni na inspektorátech, se zabývají například problematikou nelegální migrace nebo se věnují závojovému pátrání. Vyhledávají osoby, které jsou neoprávněně na území České republiky, a případně se věnují jejich dalšímu vyhoštění z České republiky do jejich domovského státu. Mimo to již zabezpečujeme úkoly stejně jako každá jiná policie. Spolupracujeme s Policií ČR a dbáme na veřejný pořádek v příhraničí. Plnit nové úkoly budeme i v oblasti dopravy.


Jak to je s policisty v pohraničních oblastech, které jste hlídali?
Naši zahraniční partneři mají obavy, že po našem vstupu do schengenského prostoru vzroste trestná činnost v příhraniční na jedné i druhé straně. Nepředpokládáme, že by to bylo nějak výrazné, protože nadále spolupracujeme se zahraničními partnery ve smíšených hlídkách. Již několik let vytváříme s našimi rakouskými a německými kolegy společné policejní hlídky, které působí v příhraničním území jak u nás, tak i sousedů.


Použil jste termín závojové pátrání. Oč se jedná?
Je to náš termín pro jedno z kompenzačních opatření. Hlídky v určitých lokalitách budou provádět kontroly cizinců, zda jsou na území republiky legálně nebo zda po nich není vyhlášeno celostátní pátrání. Cizinci, ale stejně tak i naši občané se proto s námi budou setkávat ve větší míře právě při těchto kontrolách na území republiky.


Ptali jste se předem kolegů, kam by chtěli z referátů a oddělení cizinecké policie odejít?
Už když jsme připravovali vstup do schengenského prostoru, mluvili jsme se všemi policisty. Navštěvovali jsme jednotlivá pracoviště a objasnili jsme situaci, která nastane. Policisté dostali dotazníky, kde si mohli zvolit, jestli budou chtít zůstat u cizinecké policie i do budoucna, nebo zda budou akceptovat jiné místo u Policie ČR. Na základě zhodnocení výsledků jsme pak prováděli pohovory s každým policistou a sdělili mu, na jaké místo má být zařazen. Nikdo z policistů nemusel být propuštěn. Ti, kteří chtěli u policie zůstat, mají všichni místa. Míst je ještě dostatek, protože desítky policistů se rozhodly, že ukončí služební poměr. Mnoho jich odchází teď koncem roku. Bohužel někdy jde i o mladší policisty, kteří by ještě mohli dále sloužit.

21.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil českobudějovický host Bláha

Volby. Ilustrační foto.
496

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Informace k volbám aneb Jak se rozdělují křesla a procházka sněmovnou

Praha, České Budějovice - Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny rozhodnou, kolik křesel bude mít která politická strana (poměrný systém). Tedy na základě výsledku voleb vznikne příslušná většina, která ustaví vládu a vysloví ji důvěru. Rozumíte tomu? Vysvětlíme.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení