VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soudy o tom, kdy lze spravedlivě vydědit nehodného potomka

ČESKÉ BUDĚJOVICE / BRNO - V červenci 1993 (doplněk v srpnu 1995) sepsal pan J. V. listinu o vydědění své dcery J. R. Jako důvod uvedl, že se o něm vyjadřovala vulgárně a že ho za otce neuznávala. V závěti z téhož dne povolal za dědice další své dvě děti.

16.9.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENIK/archiv

Když po smrti otce paní J. R. v řízení o dědictví neuspěla, podala žalobu u Okresního soudu Praha-západ s cílem domoci se určení, že „důvody jejího vydědění nejsou dány“.


Soud v dubnu 2000 dospěl k závěru, že „zůstavitel si opakovaně stěžoval na chování žalobkyně a toto chování jej velmi trápilo“, a že proto „důvody vydědění, které jsou uvedeny v listině o vydědění, byly dány“. Krajský soud věc vrátil první instanci s názorem, že „i prokázané hrubé jednání potomka vůči předkovi není tím, čím zákon rozumí trvalé neprojevení opravdového zájmu, které by jako potomek projevovat měl“.

Potřeboval opravdu pomoc?

Okresní soud žalobu znovu zamítl se závěrem, že „zůstavitel si často stěžoval na to, že žalobkyně jej omezuje v bydlení, zamyká mu hlavní vchod do domu, omezuje jej v topení, v přívodu teplé vody, v užívání zahrady apod.“; že „když byl v nemocnici, ho nenavštívila“; že „ze〜jména mu neposkytla pomoc v nemoci a ve stáří“.


Krajský soud v únoru 2004 věc znovu okresu vrátil mj. s tím, že „se nevypořádal se svědeckými výpověďmi pro žalobkyni příznivými“. Uložil „posoudit, zda a kdy otec pomoc v nemoci potřeboval, zda ji nezajišťovala pro něho jiná osoba a zda žalobkyně měla objektivně vytvořeny podmín〜ky pro poskytnutí takové pomoci, a přesto ji neposkytla.“


Okresní soud zamítl žalobu dotřetice. Příznivá svědectví jsou od přítelkyň žalobkyně, avšak ani jedna nebyla přítomna kritické situaci při odvozu otce do nemocnice.


Krajský soud v lednu 2005 rozsudek změnil a určil, že „žalobkyně J. R. je dědičkou po zůstaviteli J. V.,“. Vycházel ze závěru, že „jde-li o vydědění potomka, musí jeho důvody splňovat některý z důvodů taxativně uvedených v občanském zákoníku“ a že „zůstavitelův projev vůle obsahující jiný důvod vydědění je právně bezvýznamný“.


Soud uzavřel, že „nebylo prokázáno, že by „žalobkyně v rozhodném období v rozporu s dobrými mravy odmítla pomoc zůstaviteli ve stáří, nemoci nebo jiném závažném případě“. Tedy „žalobkyně nebyla zůstavitelem platně vyděděna a je jeho dědicem ze zákona v první skupině“.
Žalovaní sourozenci podali dovolání.

Trvalý zájem je, když . . .

Nejvyšší soud především rekapituloval zákon. Zůstavitel může vydědit potomka, jestliže v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech, jestliže o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl, jestliže byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku nebo jestliže trvale vede nezřízený život.


Odvolací soud vysvětlil, jakými úvahami dospěl k závěru, že nebylo prokázáno, že by „žalobkyně v rozporu s dobrými mravy odmítla pomoc zůstaviteli ve stáří, nemoci nebo jiném závažném případě“: shledal, že „zůstavitel byl soběstačný, řídil auto a netrpěl žádnou chorobou“; že „jeho infarkty byly vždy náhlé, předtím nemocný nebyl“; že „žádný ze svědků neuváděl, že by zůstavitel poté, co si našel přítelkyni A. H., potřeboval od žalobkyně pomoc, žádal ji o ni a ona by mu ji neposkytla“; že „žalobkyně neměla příležitost (objektivní podmínky) poskytnout otci pomoc v nemoci, neboť nevěděla, že ji potřebuje a ani o ni nebyla požádána“.


Zájem, který by potomek měl o zůstavitele projevovat, je třeba posuzovat s přihlédnutím k okolnostem konkrétního případu, pokračuje Nejvyšší soud. Je-li to, že potomek trvale neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, důsledkem toho, že zůstavitel neprojevuje zájem o potomka, nelze bez dalšího dovodit, že by neprojevení tohoto zájmu potomkem mohlo být důvodem k jeho vydědění. V tomto směru dovolací orgán odkázal mj. rozsudek Krajského soudu v Č. Budějovicích, k němuž se vzhledem k jeho významu vrátíme.


V této „pražské“ věci pak Nejvyšší soud uzavřel, že chování žalobkyně popsané zůstavitelem v listině o vydědění sice zjevně nemůže být naplněním důvodu vydědění pro neposkytnutí potřebné pomoci zůstaviteli v závažném případě, ovšem mohlo by jít o trvalé neprojevení opravdového zájmu, který by potomek projevovat měl. Závěr odvolacího soudu, že znění listiny o vydědění neodpovídá ani tomuto písmenu zákona, není správný.
NS proto rozsudek zrušil a věc vrátil soudu I. stupně.

16.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci OBCHODNÍ PORADCE PO TELEFONU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: zkušenosti s prodejem, komunikativnost, znalost českého jazyka slovem i písmem, samostatná práce s PC, soutěživost, cílevědomost, nadšení pro týmovou práci., Nabízíme: zázemí stabilního zaměstnavatele, zajímavé platové ohodnocení podle dosažených výsledků, příjemné pracovní prostředí, průběžné vzdělávání v oblasti prodeje, marketingu apod., Bonusy: příspěvek na stravenky, zaměstnanecké benefity, sick days, teambuildingové akce, zavedený přátelský kolektiv, pružná pracovní doba - žádné směny - práce pouze v týdnu (večery i víkendy volné), Teď již stačí jen zaslat životopis s průvodní větou "Proč právě já?" na e-mail: petra.dvorakova@ci.cz a vyčkat na náš kontakt. Těším se na případné setkání.. Pracoviště: Český internet s.r.o., Kostelní, č.p. 942, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Petra Dvořáková, .

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 26 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě ADMINISTRÁTOR/KA VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce: Administrace a realizace veřejných zakázek na dodávky, služby nebo stavební práce dle zákona č.134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů, a související legislativy a dle pravidel poskytovatelů dotací a úkony s tím spojené, intenzivní spolupráce s externími administrátory veřejných zakázek, spolupráce s odbornými garanty, řešiteli projektů a vědeckými pracovníky při tvorbě zadávacích podmínek, realizace procesu veřejných zakázek v elektronickém nástroji, ve veřejných informačních systémech a v dalších informačních systémech, spolupráce při vytváření vnitřních pravidel nebo směrnic v oblasti veřejných zakázek (školení), příprava podkladů pro kontroly, audity, Požadujeme: VŠ vzdělání právnického/ekonomického zaměření (min. bakalářský stupeň), zájem o problematiku veřejných zakázek, praxe v oboru výhodou, alespoň základní znalost zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů a související legislativy , znalost anglického jazyka (min. B1), výborná znalost práce v MS OFFICE (Word, Excel atd.), schopnost samostatné práce, součinnost s ostatními spolupracovníky v týmu, komunikační a organizační dovednosti, přátelské vystupování, čistý trestní rejstřík, občanská bezúhonnost, Nabízíme: 5 týdnů dovolené, dotované závodní stravování, příjemný pracovní kolektiv, benefity ze sociálního fondu, pracovní smlouva na dobu určitou (1 rok) s možností prodloužení, Strukturovaný životopis s motivačním dopisem zasílejte na e-mail: vendula.aubrechtova@bc.cas.cz.. Pracoviště: Biologické centrum av čr, v. v. i., Branišovská, č.p. 1160, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Vendula Aubrechtová, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 28 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ KOVŮ - ocelové konstrukce - náborový příspěvek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Svářečské a zámečnické práce - svařování ocelových konstrukcí, příprava svarových ploch, vrtání, střihání, řezání.Požadujeme vyučení ve strojírenském oboru, dobrá znalost čtení výkresové dokumentace, manuální zručnost. Svářečské oprávnění CO2. , NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK ve výši 20.000,- Kč, Strukturovaný životopis zasílejte na e-mail: personal@ege.cz.. Pracoviště: Ege, spol. s r.o. - u pily, U Pily, č.p. 741, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jana Huddleston, +420 387 764 104.

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 22 000 Kč

Ostatní pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) DĚLNÍK KOMPLETACE A EXPEDICE - ocelové konstrukce - náborový příspěvek. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Balení výrobků, manipulace s ocelovými konstrukcemi pomocí jeřábu, vázání břemen, nakládka a vykládka vozidel., Jednosměnný provoz., Kvalifikační předpoklady: , Základní vzdělání/vyučení , Platné oprávnění na VZV do 5ti tun, Vazačské a jeřábnické zkoušky výhodou, Pečlivost, zodpovědnost, Strukturovaný životopis zasílejte na email: personal@ege.cz, NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK ve výši 20.000,- Kč. Pracoviště: Ege, spol. s r.o. - u pily, U Pily, č.p. 741, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Jana Huddleston, +420 387 764 104.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kabelkový veletrh letos již popáté

Zeleň v Suchdole nad Lužnicí.

Centrum Suchdolu zdobí medonosné květiny

Doklady nyní policisté zvětší třicetkrát

České Budějovice – Až třicetkrát si můžou policisté z jihočeské cizinecké policie zvětšit doklad, když potřebují zkontrolovat jeho platnost.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku

Padesátku chtějí sundat, chodcům rozšíří krajnici

Českobudějovicko – Místo zákazových značek omezujících rychlost až na padesát kilometrů v hodině jen doporučení, aby řidiči sundali nohu z plynu. A k tomu varování, že v daném úseku je zvýšený pohyb chodců.

První samopal používali vojáci v 1. světové válce

Milevsko – Rok 1918 – koneci začátek je název výstavy, kterou připravilo Milevské muzeum při příležitosti 100. výročí vzniku samostatného Československa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT