Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poškodili zastupitelé město?

České Budějovice - Čtrnácti zastupitelům města Českého Krumlova je kladeno za vinu, že „v rozporu se zájmy města a jeho občanů“ schválili převzetí nákladů právního zastupování starosty Františka Mikeše.

19.3.2008
SDÍLEJ:

Zastupitelé na židlích obžalovaných.Foto: Deník/ Václav Pancer

Jeho předchůdce Antonína Prince a vedoucího odboru Lumíra Luštického, obviněných z úvěrových podvodů a zneužítí pravomoci v souvislosti s čerpáním státních dotací na rekonstrukci sportovní haly po povodních.

Dle obžaloby v důsledku jejich hlasování na zastupitelstvu 24. listopadu 2005 město bez právního důvodu převzalo soukromý závazek fyzických osob. Z rozpočtu města pak bylo na obhajobu uvedených čerpáno celkem 282 942 Kč.

Pět z obžalovaných a bývalý starosta Mikeš jsou dále viněni z toho, že jako členové rady města obdobně schválili 12. prosince 2005 při výkonu působnosti jediného společníka Českokrumlovské〜ho rozvojového fondu, spol. s r. o., aby společnost převzala náklady na zastupování jednatele fondu Miroslava Reitingera, obviněného z poškozování cizích práv v souvislosti s projektem rekreačního centra U Trojice.

Soudkyně Okresního soudu v Č. Budějovicích včera vyslýchala obžalované, z nichž se k jednání omluvil František Mikeš. Většina využila práva a nevypovídala. Ostatní shodně řekli, že jim šlo o podporu lidí, kteří pracovali ve prospěch města, „nikoho neokradli a neošidili“. Kdyby prý byli odsouzeni, měli „z logiky věci“ peníze vrátit do rozpočtu města, zaznělo. Milan Marko přednesl rozklad, v němž obvinění označil za „mstu státního zastupitelství a policie za aktivní odpor zastupitelů proti svévolnému stíhání představitelů města“.

Dovolával se práva zastupitelstva nakládat s majetkem města. Podporou starostů sledovali i „odblokování“ tehdy prý stíháním statutáře pozastavené možnosti města podávat projekty s čerpáním dotací z EU. Jejich obžaloba za to, jak hlasovali, pak může být ostatními zastupiteli v ČR vnímána jako hrozba, že mohou být popotahováni za to, že rozhodli podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Brojil proti nebezpečí „přezkoumávání politických rozhodnutí“ posuzováním jejich účelnosti, prospěšnosti atd. orgány policie či státního zastupitelství.

Robin Schinko, náměstek hejtmana, v přípravném řízení uvedl, že hlasování o převzetí nákladů vnímal jako politickou deklaraci, vyjádření zájmu města na tom, aby jeho představitelé nebyli omezováni při výkonu funkcí.

Hlavní líčení pokračuje.

19.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Řídil s kamarádem alkoholem

Ústav česko-německých areálových studií a germanistiky FF JU se snaží své studenty již v průběhu studia vysílat na zkušenou do zahraničí.  Štěpánka Ryklová – Velvyslanectví ČR ve Vídni.
4

Zahraniční zkušenosti studentů Jihočeské univerzity

V pátek naposledy. Kavárna na Sokoláku zavírá. Už je zima, říká majitel

České Budějovice - Pojízdná kavárna Coffee on the Go přivítá v pátek poslední hosty. Od soboty bude zavřená. Příští rok otevře v březnu nebo v dubnu, podle počasí. Podle majitele se už lidé těší do tepla.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

Strakonicko - Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si ve středu odpoledne vyžádal dva lidské životy. Další život vyhasl dopoledne nedaleko obce Litochovice u Volyně.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Ostré hádce manželů přihlížely dvě děti

České Budějovice - Vyhrocený spor mezi manželskou dvojicí mírnili v pondělí večer v jednom z bytů na sídlišti Máj českobudějovičtí strážníci. Hádce přihlížely dvě malé děti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení