VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o kus divadla: stát jako povinný jej uklidil městu?

ČESKÉ BUDĚJOVICE - V roce 1961 odňal stát, resp. finanční odbor tehdejšího ONV, původním vlastníkům dům č. 425 s pozemkem v dnešní ulici Dr. Stejskala, přiléhající k budově Jihočeského divadla.

25.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační FotoFoto: Edwin Otta

Historický objekt divadla pak byl v letech 1989–90 při rekonstrukci stavebně propojen s oním konfiskovaným objektem, do něhož bylo umístěno technické zázemí divadla.


Pánové Oldřich Mikulík a ing.  Jaroslav Hájek, právní nástupci původních vlastníků domu č. 425, uplatnili nárok na vydání nemovitosti podle zákona č. 403/1990 Sb., ale bezvýsledně, a v červnu 1996 podali žalobu, v níž se domáhali uzavření dohody o vydání věci.

Těžké rozhodování

Tři rozhodnutí okresního soudu vždy zrušila vyšší instance; mezitím vstoupila do řízení místo divadla Česká republika. Čtenáři našeho listu vědí, že bylo dlouho objasňováno, zda tehdejší právní zástupce žalobců vznesl restituční požadavek řádně či ne, znalci se vyjadřovali k tomu, z kolika procent byla původní budova přestavěna atd. Nakonec 19. února 2004 soud prvního stupně rozhodl o povinnosti ČR – Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSM) – uzavřít se žalobci dohodu o vydání domu a pozemku.


Krajský soud 3. prosince 2004 ale rozsudek změnil. Dospěl k opačnému závěru než soud prvního stupně, totiž že dům č. 425 již neexistuje jako věc v právním slova smyslu, a nelze jej proto vydat: zanikl sloučením s budovou Jihočeského divadla, jíž se stal součástí. Soud mj. konstatoval, že po případném oddělení této části by zbytek objektu divadla fungoval méně kvalitně.


Nejvyšší soud ČR dovolání pánů O. Mikulíka a Jar. Hájka 21. července 2005 zamítl.

Ústavní stížnost

Ti si nato podali ústavní stížnost, v níž vytýkají obecným soudům, že nezohlednily specifikum věci, tedy domáhání se zmírnění majetkových křivd, a označili rozhodnutí za další křivdu, která na nich byla spáchána.


Krajský soud k tomu uvedl, že rozhodnutím nepopřel smysl restitučního zákona, protože ten pamatuje na nápravu křivd také jiným způsobem než toliko vydáním věci. Z vyjádření žalovaných k věci zmiňme snad argument ÚZSM, že nelze opomíjet ani veřejný zájem na provozování divadla. Mínil, že „nabádáním k extenzivnímu výkladu práva ve prospěch restituentů je současně popírán ústavní princip rovnosti vlastnických práv“.


Ústavní soud však letos v březnu v posuzované věci znovu zdůraznil, že restituční zákony je třeba vykládat tak, aby byly zmírněny následky majetkových křivd, a zejména dbát toho, aby oprávněným nebyla způsobena orgány veřejné moci další neodůvodněná křivda. V duchu smyslu a účelu restitučního zákona tedy obecné soudy „nejsou absolutně vázány doslovným zněním zákona (č. 403/1990 Sb.)“, ale musejí se od něj odchýlit v případě, kdy to vyžaduje ze závažných důvodů účel (restitučního) zákona.


V dané věci Ústavní soud poukázal na znalecký posudek, že nárokovaný dům se navenek demonstruje jako stavebně, tvarově i tělesně samostatný dům, který je stylově odlišný od hlavní divadelní budovy, k níž je „neústrojně a krkolomně“ připojen. „Maje na zřeteli takovéto konstatování znalce, domnívá se Ústavní soud, že neexistuje překážka, aby takováto věc, resp. konkrétní část věci, byla stěžovatelům vydána,“ uzavřel soud. Obecnými soudy nebyla poskytnuta stěžovatelům dostatečná ochrana jejich práv, rozhodnutí Krajského soudu v Č. Budějovicích prý vede ke „zjevné nespravedlnosti“ a jeho závěr „popírá vlastní účel restitučních zákonů“. Proto Ústavní soud rozhodnutí krajského soudu a Nejvyššího soudu ČR zrušil.


Případ „vedlejší budovy Jihočeského divadla“ se tak vrátil před senát Krajského soudu v Č. Budějovicích, vázaný uvedeným názorem Ústavního soudu.
Kdo by si myslel, že už jen k formálnímu a automatickému potvrzení rozsudku okresního soudu z února 2004 o povinnosti státu vydat dům restituentům, mýlil by se.

Stát prý už nevlastní

Pověřený pracovník ÚZSM zopakoval odvolání proti onomu rozsudku první instance. Zdůraznil, co prý opakovaně vždycky poněkud zanikne – že totiž namítají nejen nevydatelnost věci, ale i to, že nejsou doklady o podání včasné a řádné výzvy k vydání a naopak že bylo požádáno o náhradu věci.


Hlavně ale zástupce „vytáhl těžký kalibr“ – společnou žádost ÚZSM a města Č. Budějovic ke katastrálnímu úřadu. Konstatuje se v ní, že současný zápis domu č. 425 a parcely č. 524 na LV pro ČR a příslušnost hospodaření pro ÚZSM neodpovídají stavu a žadatelé žádají katastrální úřad o provedení následujících zápisů: aby záznamem byl do pozemkové knihy zapsán odpis č. 425 s pozemkem č. 524 z listu vlastnictví státu a obě nemovitosti zapsány na list vlastnictví obce. Pozemky mají být sloučeny do pozemku č. 523 (historická část divadla) a budova č. 425 má být zrušena. Žádost vycházející z dohody stran o narovnání (či souhlasného prohlášení) z 2. listopadu 2006 podepsali 19. pro〜since 2006 primátor Juraj Thoma a 12. ledna 2007 za úřad Jana Korešová. „Tím předmětné nemovitosti přestaly existovat jako samostatná věc a nelze je vydat,“ mínil zástupce ÚZSM.


Žádost se opírá o starou historii. Ministerstvo kultury (MK) v březnu 1992 deklarovalo souhlas s převodem historické budovy JčD a nyní sporných sousedních nemovitostí do vlastnictví města Českých Budějovic. Nato byly takto zapsány na list vlastnictví města. Když byl na dům č. 425 a příslušný pozemek uplatněn restituční nárok, musela být platnost rozhodnutí MK pozastavena a nemovitosti znovu zapsány na list vlastnictví ČR. Po zániku okresních úřadů byly svěřeny do hospodaření ÚZSM. Poté, kdy žalobu o vydání věci zamítl krajský soud a dovolání zamítl Nejvyšší soud, je žádoucí uvést věc do stavu před účinkem blokačního paragrafu, když vznesený nárok „byl vyřešen nevydáním věci“.

Střet s dobrými mravy?

Právní zástukyně žalobců tyto kroky žalovaných ke zrušení samostatných parcel označila za nehoráznost, za obcházení zákona ve snaze zabránit vydání nemovitosti. Takový postup je podle ní v rozporu s dobrými mravy. Rozhodné nadto je, že v době podání žaloby měly nemovitosti a parcely samostatná čísla. Poukázala na to, že úkony, kterými se vlastník zbavuje majetku blokovaného restitučním požadavkem, jsou ze zákona právně neplatné.
Strany pak chvíli „šermovaly“ kolem toho, zda ve „společném návrhu“ šlo o právní úkon. Zástupce ÚZSM vyložil označení listiny jako „dohoda o narovnání“ jako zřejmě terminus technicus, šifru „úřednické hantýrky“, nejspíš jak nějaká úřednice onu „společnou žádost posoudila, nebo jak ji nadepsal nějaký standardní počítačový program. Platným právním úkonem pro zápis do katastru byla toliko ona společná žádost, žádná smlouva prý nebyla.


Zástupce úřadu se také ohradil proti závěrům protistrany o nečestnosti postupu ÚZSM zbavením se majetku „ohroženého“ restitucí. „Je to naše poslání, převádíme ročně tisíce nemovitostí, které stát nutně nepotřebuje pro výkon svých funkcí – a nač by nám byla desetina divadla. . ?!“ řekl a prohlásil: „Žalobě proti nám nelze vyhovět, my se necítíme být vlastníky věci . . .“


K vyjasnění problému navrhla právní zástupkyně Jihočeského divadla jako vedlejšího účastníka řízení, aby byl vyžádán spis katastrálního úřadu k dané věci a vyslechnuti pracovníci magistrátu, kteří připravovali podklady pro zmiňovanou společnou žádost o změnu v katastru.
To soud akceptoval a za tímto účelem jednání odročil.

25.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků VŘ - SKLADNÍK/CE. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŘ dne 12.11.2018 v 9:00 hod. - zasedací místnost č. 101 (Úřad práce v Českých Budějovicích) , Požadavky: nižší střední odborné vzdělání, praxe s vysokozdvižným vozíkem (průkaz není podmínkou), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, ochota učit se novým věcem, základní znalost práce na PC, zkušenosti se systémem SAP výhodou (zaškolíme), Náplň práce: nakládka a vykládka kamionů, manipulace ve skladu, práce na PC a se čtečkou čárových kódů, příjem a výdej skladových položek., Nabízíme: perspektivní zaměstnání u stabilní společnosti, odpovídající mzdové ohodnocení, možnost karierního růstu, stravenky. Pracoviště: Lašek spol. s r.o., U Sirkárny, č.p. 658, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Rudolf Prášek, +420 776 641 043. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Pracovník zákaznické podpory. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Náplň práce: komunikace se zákazníky po e-mailu(chatu) a telefonu, zodpovídání dotazů ohledně služeb, řešení základních technických problémů, pomoc zákazníkům se zřizováním hostingových služeb. , , Směnný provoz - denní a noční směny včetně víkendů a svátků (12-ti hodinové směny 6:00-18:00 a 18:00-6:00). , , Spolupráce s techniky a programátory. , http://datacentrum.wedos.com/a/341/zkuste-karieru-u-wedos.html, , Osobní údaje budou zpracovány pouze za účelem dosazení vhodného kandidáta a to po takovou dobu, než bude vhodný kandidát nalezen a pracovní místo bdue obsazeno.. Pracoviště: Wedos internet, a.s., Masarykova, č.p. 1230, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Josef GRILL, . Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 13 850 Kč Úředníci jinde neuvedení ZAMĚSTNANEC TELEFONNÍ ÚSTŘEDNY KRAJSKÉHO SOUDU. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13850 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: ukončené střední vzdělání, trestní bezúhonnost, samostatnost, pečlivost, komunikační schopnosti, Další informace: odměňování podle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., pl. tř. 3., Kč 13.850, pracovní poměr na dobu určitou v délce jednoho roku s možností prodloužení na dobu neurčitou, výběr uchazečů bude proveden na základě zaslaných podkladů a osobního pohovoru, vhodné pro osoby se zdravotním postižením, Uchazeč podá písemnou přihlášku, v níž uvede: jméno, příjmení a titul, datum a místo narození, státní příslušnost, místo trvalého pobytu, kontaktní telefon, mail, adresa datum a podpis uchazeče., K žádosti uchazeč připojí: životopis s údaji o dosavadních zaměstnáních a odborných znalostech, doklad o dosaženém vzdělání - ověřená kopie, Lhůta pro podání přihlášky: do 17. 11. 2018 , Místo a způsob podání přihlášky:, Oosobně na podatelně Krajského soudu v Českých Budějovicích, Zátkovo nábřeží 2, České Budějovice, č. dv. 11 (přízemí), Písemně na adresu: Krajský soud v Českých Budějovicích, personální oddělení, Zátkovo ná-břeží 2, České Budějovice, PSČ 370 84. Pracoviště: Krajský soud v českých budějovicích, Zátkovo nábř., č.p. 10, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Personální odd., . Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 110 Kč Pomocní dělníci ve výrobě OPERÁTOR/KA VÝROBY - OBSLUHA STROJE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Do nové výroby hledáme obsluhu strojů. Jedná se o jednoduchou, fyzicky nenáročnou práci vhodnou pro ženy, muže, i osoby se zdravotním postižením. 37,5 hodin týdně, nástup ihned.. Pracoviště: Pco - montážní dílna, s.r.o., Vrbenská, č.p. 197, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Eva Hajná, +420 387 201 152,773 742 379.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dynamo České Budějovice - Hradec Králové 3:1
6

David Ledecký hattrickem rozhodl

Ilustrační foto. Českobudějovická radnice.
4

K nové vládě města vedou dvě cesty

Muž si ustlal vedle kočárku a vyvolal pozdvižení

České Budějovice - Podezřelý pohled se naskytl ve čtvrtek brzy ráno muži, který procházel Jeremiášovou ulicí v Českých Budějovicích.

Soud bude řešit 15 návrhů na neplatnost voleb

Jižní Čechy – Hlasy voličů pro kandidující strany nebyly sečteny správně. S takovým odůvodněním sepsali Jihočeši návrhy na neplatnost říjnových komunálních voleb, které adresovaly Krajskému soudu v Českých Budějovic.

Na pódiu se neobejde bez sklenky vína

České Budějovice - Adam Balažovič je stand-up komik, kterého na pódiu málokdy uvidíte bez sklenky vína.

Sáhněte si na zbraně z filmů

Tábor – Chcete vidět, s jakými zbraněmi se natáčely filmy Letopisy Narnie: Princ Kaspian, Van Helsing nebo Mlhy Avalonu, a dokonce si na ně sáhnout?

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT