Vše se odehrálo v neděli před půlnocí, kdy policejní hlídka chtěla zkontrolovat totožnost muže. Ten policistu nejdříve slovně napadal, pak ho chytil za uniformu a strhl na zem, kde ho mlátil a kopal, než ho další policisté zpacifikovali. Agresor nadýchal 1,29 promile alkoholu.


Napadený muž v uniformě utrpěl zranění, které si vyžádá nejméně šest týdnů léčení.


Podle mluvčího jindřichohradeckého policejního ředitelství nejsou verbální útoky na muže zákona nevšedním jevem: „S tím se setkáváme denně: Nejčastěji nadávky slyšíme z úst opilců a nebo potom lidí, kteří ve vypjatých situacích, kdy se něco stalo, nezvládají své emoce.“


Je to i důsledek nerespektování zákonů. U mladých lidí není podle Berana dostatečně budované právní vědomí. Snadno si na policistu dovolí, když vidí, jak se vše kolem obchází.


„Současný stav žádá konkrétní opatření spočívající ve zvýšeném dozoru, aby na určitém úseku silnice bylo více hlídek, aby bylo více policisty vidět v terénu,“ dodal Beran.


Asi nejzávažnější útok na policistu se na Jindřichohradecku stal před asi rokem a půl v Lásenici, kde Václav Šnorek z třeboňského obvodního oddělení se pokoušel stavět řidiče v kradeném autě. Ten sice nejprve zpomalil, ale poté přidal a policista v saltech přelétl auto a těžce se zranil. Jeho úraz má trvalé následky. „Od května do konce června byl v práci, nyní je po operaci kolena a dál marodí,“ uvedl včera policejní mluvčí s tím, že se zraněný policista dosud nedočkal odškodnění.