Krajský soud projednává odvolání 27leté Lucie proti trestu odnětí svobody na osm měsíců ve věznici s dozorem, který dostala od Okresního soudu v Českých Budějovicích spolu se zákazem řízení motorových vozidel na dva roky.


Spáchala dva trestné činy – maření výkonu úředního rozhodnutí a řízení motorových vozidel bez řidičského oprávnění. Chytli ji 23. května odpoledne na Pekárenské. Šest neděl předtím dostala trestním příkazem za jiné řízení bez oprávnění osm měsíců podmíněně na dva a půl roku a zákaz řízení na osmnáct měsíců . . . Loni v září byla potrestána mj. za obdobný skutek půlroční podmínkou a ročním řidičským stop.

Ještě šanci?

Okresní soud konstatoval, že veškeré dosavadní výchovné tresty se u Lucie minuly účinkem, a poslal ji za mříže. Proti tomu se teď odvolává
Obhájci nezbývá než připomínat, že jeho mandantka se před zatčením zdržovala stále na adrese matky, že na rozdíl od dosavadních brigád má teď přislíbené místo servírky, kterou je vyučena. Že velmi lituje, čeho se dopustila, že zřejmě nedomyslela následky své jízdy. Maminka, o jejíž základní potřeby se stará, se zhroutila. „To je hlavní důvod, proč se odvolává, uvědomila si, že není na světě sama, že má další povinnosti ke svým nejbližším,“ apeloval obhájce na senát, aby dal Lucii ještě jednu poslední příležitost.


O šanci kvůli matce poprosila v slzách i obžalovaná, ale soud to neobměkčilo. „Musíte si uvědomit, že nepřetržitě, několik let zpátky, si děláte z policie a ze soudů legraci, jestliže jste opakovaně trestána různými formami, jste v podmínce a znovu se nedokážete ovládnout a při zákazu řízení sednete za volant,“ řekl předseda senátu k obviněné. „Žádný soud by nemohl po vašich předcházejících postizích, nemluvě o přestupcích, vynést jiný než nepodmíněný trest . . . Chápeme vaši aktuálně tíživou rodinnou situaci, ale to nás neopravňuje vytýkat okresnímu soudu nějaké pochybení v rozhodnutí. Je nám líto, ale museli jsme vaše odvolání zamítnout.“


A než justiční stráž ze síně Lucii odvedla k výkonu trestu, matka s dcerou se v jednačce v slzách ještě jednou objaly.