„Obdobné případy se počátkem minulého týdne udály ve Zlivi. Asi pětatřicetiletý muž nabízel měření prašnosti v bytě. To prováděl nějakým papírkem na koberci. Zjistil zvýšenou prašnost a majitelce bytu řekl, ať mu uvaří kávu, že zatím připraví podklady k nabídce,“ vypráví čerstvou zkušenost čtenář, jenž si z obav o své bezpečí nepřeje zveřejnit jméno.

Policie varuje

„Případy podvodníka, který tvrdí, že měří prašnost, máme zatím hlášené jen ze Strakonicka. Je ale možné, že se dotyčný pohybuje i jinde,“ poznamenala na adresu podvodníka policejní mluvčí Jana Kameníková. Policisté se domnívají, že ačkoli se po návštěvách falešného kontrolora zatím nic neztratilo, mohlo jít o takzvaného tipaře, který obhlíží terén pro zlodějské kumpány.

Jako obranu doporučuje policie zejména obezřetnost. „Nepouštějte si rozhodně neznámé lidi do bytu. Každý ze skutečných pracovníků firem, pověřených třeba odečítáním vodoměrů nebo plynoměrů, se musí vždy prokázat platným průkazem, pravdivost si můžete ověřit telefonicky u jeho zaměstnavatele,“ doporučuje Kameníková.

Každý, kdo by případně na kontrolora prachu či podobného podezřelého člověka narazil, by neměl váhat s ohlášením případu na policii. „Když způsobíte planý poplach, nikdo vám nevynadá, naopak ale můžete přispět k tomu, že podvodníka někde poblíž chytíme. Určitě nám pomůže i popis dotyčného, všímejte si oblečení a zvláštních znaků, jako je třeba jizva nebo vada řeči,“ vzkazuje mluvčí veřejnosti.

Za posledních několik měsíců si podle policie zloději žádnou jinou novou fintu nevymysleli. Stále ale kradou pod záminkou kontroly elektroměrů čí plynoměrů, snaží se důvěřivým lidem prodávat deky nebo hrnce, přicházejí jim zvěstovat výhru v soutěži, nebo se odvolávají na někoho z příbuzných oběti a jejich jménem žádají o půjčení peněz.