„Na pozvání“

Bohužel někdy občané svým jednáním do svého bytu či domku zloděje přímo zvou. Tak například dlouhodobě zatažená okna jsou pro zloděje přímo signálem. Dalším upozorněním, že je byt prázdný, může být i přeplněná schránka na dopisy. Proto je ideální dohodnout se sousedem, aby občas v bytě vyvětral a vybíral dopisní schránku. Zároveň je vhodné nainstalovat v bytě časový spínač na světlo a tak navodit dojem, že byt není prázdný.
Dále by lidé neměli po dobu své nepřítomnosti nechávat v bytě větší finanční hotovost, vkladní knížky, elektroniku, šperky, starožitnosti a věci vyšší hodnoty, které jsou pro zloděje snadnou kořistí.


Ten, kdo má draze vybavenou domácnost, měl by mít i odpovídající ochranu, např. bezpečnostní dveře, zámky nebo alarm. Čím více překážek zlodějům k překonání připravíte, tím více je můžete od jejich úmyslu odradit.


Nesmírně důležitá je i všímavost sousedů. Pokud zaznamenají nezvyklý pohyb cizích osob v domě či bytě, měli by se okamžitě obrátit na policii. Zvyšuje se tím šance na objasnění případu a dopadení pachatele.

Varovná bilance

V loňském roce bylo v Jihočeském kraji v červnu a červenci vykradeno 25 bytů (sedm případů bylo objasněno, tj. 28 procent). Za stejné období letošního roku evidují jihočeští kriminalisté 23 případů, kdy došlo k vykradení bytu (objasněno bylo šest případů, tj. 26 procent). Dopadení pachatele komplikuje i ta skutečnost, že krádež vloupáním bývá nahlášena až několik týdnů po činu.


Jak zkušenosti ukazují, majetkovou trestnou činnost často přijíždějí na jih Čech páchat skupiny pachatelů z jiných regionů.


A ještě jedno důležité upozornění na závěr. Pokud se rodina vrátí z dovolené do vykradeného bytu, měla by neprodleně informovat policii. Ovládnout své pocity, nic neuklízet, ničeho se nedotýkat, s ničím nehýbat a trpělivě vyčkat příjezdu policejní hlídky . . ..
(Autorka je mluvčí Policie ČR, Správy Jihočeského kraje)