Paní Iva z Kolína nechala v jednom poděbradském kadeřnictví ostříhat rok a půl starého chlapečka. „Za pět minut práce si kadeřnice řekla o sto padesát korun. Přitom ještě nedávno to stálo stovku,“ rozčiluje se. Příště půjde jinam.
Statistici potvrzují, že právě dětské a pánské střihy zdražují o poznání rychleji než dámské. Podle zářijových dat vzrostly jejich ceny meziročně o 18,8 procenta, tedy více než celková inflace. Pánský kadeřník si tak dnes za svou práci řekne v průměru 292 korun, o 42 korun více než vloni na podzim.
Ženy nechají v kadeřnictví přibližně dvojnásobek. Meziročně to znamená o 14,2 procenta neboli o 60 korun více. Mnohé z nich proto začaly šetřit a profesionální péči o své vlasy omezovat. „Průměrná doba mezi návštěvami se prodlužuje. Zatímco dříve byla zhruba šest týdnů, dnes to jsou klidně dva nebo tři měsíce,“ popisuje Václav Pražák z Asociace kadeřníků České republiky.
Sám jedno kadeřnictví provozuje, takže pokles počtu návštěv zákazníků i růst nákladů pociťuje na vlastní kůži. „Letos mi už dvakrát zvedli nájem. Zálohy na energie jsou oproti loňsku dvojnásobné,“ povzdechl si kadeřník s tím, že během koronavirové pandemie měli pronajímatelé větší pochopení.

Kolegové podle něj zatím se zdražováním vyčkávají, nechtějí přijít o klienty. „Zatím to dáváme. Uvidíme po novém roce,“ poukazuje na nejistý vývoj cen energií.
Stokoruna navíc
Nezdražují ovšem jen kadeřnictví. Dvouciferná inflace zasáhla i ostatní služby osobní péče. Průměrná cena masáže činila vloni v září 444 korun, nyní si zájemce musí připravit o téměř stokorunu vyšší obnos.
O sto korun meziročně zdražilo také hloubkové čištění pletí spojené s aplikací pleťové masky. Průměrná cena této služby dosáhla v září 855 korun. Ceny ostatních služeb osobní péče, mezi které patří například pedikúra či manikúra, se od loňského podzimu zvedly v průměru o 13,4 procenta.