Na první pohled to vypadá, že tu není ani živáčka. A přece se z několika komínů kouří. Sněžné, horská víska v Orlických horách, je jednou z posledních 21 obcí, kde zatím hygienici nenahlásili jediný případ nákazy koronavirem.

„Asi máme štěstí,“ lakonicky komentuje zjištění Deníku starosta Sněžného Petr Jirásek. „Někteří lidé tu mají své živnosti a pak tu žije hodně důchodců a ti necestují, většinou všechno nakoupí ve Sněžném. Máme tu krám, nemusejí tedy dojíždět do velkých měst.“

Péče o pacienta na covidovém oddělení.
Milion nakažených v ČR: Podívejte se, jak se covid šířil, jak přibývalo úmrtí

To v dalších více než šesti tisících tuzemských obcích takové štěstí neměli.

Už celkem milion lidí ze všech koutů republiky se nakazil koronavirem, který byl v zemi poprvé zaznamenán před jedenácti měsíci.

Promořený východ

Dosud nejvíc měli napilno hygienici v Královéhradeckém kraji. V okresech Trutnov a Náchod prokázali celkem už přes 12,5 tisíce případů na sto tisíc obyvatel. K podobně vysoké promořenosti se blíží také sousední okresy Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou. Dvanáctitisícovou hranici překročilo i Opavsko.

Oproti původním očekáváním nejsou hlavními ohnisky covid-19 velká města. V Praze bylo dosud zaznamenáno prozatím 8,3 tisíce nakažených na sto tisíc obyvatel. V Brně je to 7,7 tisíce a v Ostravě 9,4 tisíce.

Smutné prvenství mezi městy s více než 10 tisíci obyvateli pak drží podkrkonošský Trutnov s 15 tisíci případy na (hypotetických) sto tisíc obyvatel.

Uchráněné vísky

Ze zmíněných 21 malých obcí, jejichž obyvatelům se nákaza doposud vyhýbá, jich hned devět najdeme na Vysočině. Další čtyři pak leží ve středních Čechách.

Až do podzimu nic nenasvědčovalo tomu, že by jich mělo zůstat tak málo.

Ještě prvního září bylo v celé zemi registrováno jen 25 tisíc případů. Pak ale následoval explozivní vzestup. Na začátku října padla statisícová hranice, 24. října už bylo nakažených čtvrt milionu. Měsíc nato si covid-19 v České republice připsal půl milionu ověřených přenosů.

A prosincové zpomalení vystřídalo v lednu další citelné zrychlení. Hranice jednoho milionu padla symbolicky 2. 2. 2021. Česko tak aktuálně patří v přepočtu na obyvatele k vůbec nejvíce zasaženým státům světa.