Někdo ji nazývá čtvrtou, jiný pátou. Faktem je, že se aktuální podzimní vlna koronaviru masivně prohnala Českem. Co se týče počtu nakažených, byla doposud tou nejsilnější.

Z dostupných čísel ale vyplývá, že je zřejmě již za svým vrcholem. „Ačkoli je virová zátěž stále na velmi vysokých hladinách, řada indikátorů ukazuje na zpomalování jejího růstu v populaci,“ píše ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v úterním neveřejném reportu politikům, který má Deník k dispozici. „Postupný pokles virové zátěže je patrný ve všech nejvíce zatížených krajích,“ dodává.

Drsná byla situace zejména na Moravě

Při pohledu na situaci v jednotlivých okresech se ukazuje, že naprostá většina z nich (s výjimkou čtyř) dosáhla vrcholu v počtu nově nakažených minulý či dokonce předminulý týden.

Smutným rekordmanem podzimní vlny je okres Prostějov, kde se křivka nově nakažených za předchozích sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel vyšplhala až na hodnotu 1938. Druhé nejhorší číslo vykázal okres Šumperk, třetí pak Kroměříž.

Očkování proti koronaviru. Ilustrační snímek
Vakcína Pfizeru chrání i proti omikronu, ukazují testy. Nutné jsou ale tři dávky

„Vysoká zátěž se pomalu přesouvá z moravských krajů do sousedících regionů na západ,“ uvádí ve zmíněném včerejším reportu ředitel ÚZIS Dušek.

„Bezcovidové“ vsi

Deník zanalyzoval i podrobná data o všech více než šesti tisících tuzemských obcích. Ukázalo se, že covid se během podzimní vlny (od začátku října do úterního večera) vyhnul jen 106 z nich.

I v tomto ohledu byly nejvíce zasažené moravské regiony, konkrétně Olomoucký a Zlínský kraj, ve kterých měl pozitivní test na koronavirus alespoň jeden občan každé z tamních obcí.

Nicméně i v Moravskoslezském, Pardubickém a Ústeckém kraji se jednalo vždy o jedinou obec bez zaznamenaného covidu během podzimní vlny pandemie.

Vyhodnocení testů na koronavirus. Ilustrační snímek
Potvrzeno. Česko má druhý případ mutace omikron, jde o úzký kontakt prvního

Naopak nejvíce „bezkoronavirových“ obcí během podzimní vlny lze zatím nalézt v Plzeňském a Jihočeském kraji či na Vysočině.

Za zaznamenání stojí, že podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky existují dvě malé vesničky – shodou okolností obě na Vysočině, které zatím nehlásily jediného nakaženého za celou dobu pandemie, tedy od loňského března. Jedná se o Sloupno na Havlíčkobrodsku a Důl na Pelhřimovsku.