Registrace k očkování občanů mladších 80 let se odsouvá z důvodu snížení dodávek vakcín, varuje lakonicky červený nápis na stránkách ministerstva zdravotnictví. Resort nyní oznámil, že by se od počátku března mohli začít přihlašovat alespoň lidé nad 70 let.

Mnoho lidí muselo cestovat kvůli očkování i desítky kilometrů daleko.
Očkovací manévry v krajích: Podívejte se, kdo se kam musel vydal za vakcínou

Deník u této příležitosti zanalyzoval, kolik se již podařilo proočkovat seniorů z věkové kategorie nad 80 let, která je nejvíce ohrožena těžkým průběhem onemocnění covid-19. Ukázalo se, že alespoň první dávku zatím dostalo jen necelých 113 tisíc z nich. Tedy zhruba čtvrtina ze všech.

A objednávání nadále drhne. „Tátovi žijícímu v severních Čechách zrušili už dva termíny na první dávku,“ svěřil se Deníku syn Pavel C. „Nejprve měl jít počátkem února, ale z očkovacího místa mu volali, že nemají dávky a přeobjednali ho na šestnáctého února. Týden před tímto termínem však zrušili i toto očkování s tím, že má vyčkat na telefonát. Nikdo však s nabídkou třetího termínu zatím nevolal.“

Ministr zdravotnictví Jan Blatný po pondělním zasedání vlády uvedl, že všichni lidé nad 80 let by měli být naočkování do konce března.

Očkování seniorů.
Očkování v únoru? Ministerstvo slibuje statisíce dávek, některé už příští týden

Z platné očkovací strategie vlády vyplývá, že v polovině února mělo být rozdáno už zhruba 680 tisíc dávek. Realita k pondělnímu večeru ale činila 466 578. Je tedy zhruba o třetinu nižší, než si původně vláda plánovala.

Stát by rád proočkoval 70 procent veškeré populace.

Na konci ledna mělo o vakcínu zdarma zájem 54 procent dospělých v zemi, to je o čtyři procentní body více než na přelomu loňského a letošního roku, vyplynulo z průzkumu projektu Život během pandemie.