V romantickém prostředí zámeckého parku hradu Bouzov, známého z pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci, stojí velké turnajové kolbiště. Od 1. července do něj budou moci vkročit přes padací most diváci, aby se na více než hodinu ocitli také v pohádce, respektive v prostředí pohádkového rytířského turnaje. Do dění na kolbišti budou moci také osobně zasáhnout.

Poprava sedmadvaceti českých pánů dne 21. června 1621
Popravu 27 českých pánů dodnes provázejí mýty, 11 lebek tajemně zmizelo

„Snažíme se diváky zatáhnout do hry a učinit z nich přímé účastníky děje tak, aby si hráli zároveň s námi. V turnaji si nacházejí své favority, kterým fandí, a mohou ovlivnit i jejich umístění,“ říká zakladatel a vedoucí středověkého divadla Traken Petr Novák.

O přestávce turnaje si diváci včetně dětí budou moci vyzkoušet zábavnou lukostřelbu, zaházet sekyrou na terč nechat se vyfotografovat na koních, po turnaji se na nich mohou dokonce i svézt.

Libor Marek při natáčení dokumentu o exekuci na Staroměstském náměstí.
Poprava 27 pánů: Ostatky Šlika mohly skončit v Plané, říká historik

V turnaji bude soupeřit čtveřice jezdců na čtyřech kaskadérských turnajových koních, které Petr Novák trénuje na své „domovské základně“ ve východočeských Podlužanech. „Mám rád bujné koně, líbí se mi, když je turnajový kůň rychlý a razantní. Musí mít temperament, ale také dobrý charakter,“ vysvětluje Novák. Koně se představí také při slavnostním průvodu.

Skupina Traken se na Bouzov vrací opět po pěti letech, naposledy zde vystupovala v roce 2016. Se svým rytířským turnajem cestuje za běžných okolností po celé Evropě, velkým úspěchem pro ni bylo půlroční vystupování v dánském Legolandu, kam byla se svou show vybrána.